Az ekcéma egy kellemetlen allergiás bőrgyulladás, melyet a bőrrel érintkező legkülönfélébb anyagok váltanak ki. Jó hír, hogy házi gyógymódokkal is sokat segíthetünk az ekcémás bőr állapotán.
Az ekcéma kiváltó okai között szerepelhetnek kozmetikumok, ékszerek, műszálas textíliák és egyéb hétköznapi anyagok. A viszketés, hámlás, bőrpír, hólyagosodás, nedvedzés vagy éppen pörkképződés azonban a kellemetlenségeken túl szépészeti problémákat is okoz.
Gyógynövények, növényi alapanyagok ekcémára
Az általános gyulladáscsökkentő helyi kezelésen és hidratáláson kívül sokat javíthatunk a bőr állapotán és enyhíthetjük a tüneteket az alábbi növényi alapanyagok és készítmények külsőleges használatával nem csak ekcéma, de egyéb bőrérzékenység esetén is:
- Zabpelyhes fürdő és zabpelyhes krémek – enyhíti a viszketést, gyulladáscsökkentő hidratáló
2. Körömvirágkrém vagy körömvirágolaj – gyulladáscsökkentő, bőrápoló, bőrnyugtató, hidratáló
3. Ligetszépemagolaj – nyugtatja az irritált, érzékeny bőrt, enyhíti a viszketést és gyulladáscsökkentő
4. Kókuszolaj – védi az ekcéma miatt károsodott bőrt a felülfertőződéstől, arckrém és testápoló helyett vagy krémalapként is használható
5. Hidegen sajtolt napraforgóolaj – hidratáló, gyulladáscsökkentő, enyhíti a viszketést és bőrvédő. Az étolaj vagy sütőolaj néven forgalmazott napraforgóolajok egyike sem alkalmas bőrápolásra, pláne érzékeny, ekcémás vagy pikkelysömörös, kiütéses bőrre, mivel előállításuk során rengeteg vegyi anyagot használnak.
6. Varázsdió (Hamamelis) kivonata – baktériumölő, nem szárít, nem irritál, érzékeny arcbőrre arctonik helyett is használható
7. Aloé vera gél – az aloézselé (a növényből kinyert friss nedv) hűsítő, nyugtató, ugyanakkor segít megelőzni a fertőzések kialakulását is, amelyek a sérült bőrfelületen könnyen előfordulhatnak.
8. és 9. Kamilla és körömvirág – gyulladáscsökkentő, sebgyógyító, nyugtató hatású gyógynövények. Krém vagy gyógynövényes olaj is készülhet belőlük például a fenti olajok valamelyikével. A kamilla erősen szárító hatású, ezért inkább nedvedző ekcéma esetén ajánlott, illetve előfordulhat, hogy allergizál.
10. Orbáncfű – nem ez a legismertebb hatása, de bőrpanaszok, így ekcéma esetén is jótékony hatású.
11. Gyermekláncfű virága – gyulladáscsökkentő, hidratáló és sebgyógyító.
+1 Méz – külsőleg sebgyógyító, fertőzésgátló, gyulladáscsökkentő hatású. Gyógynövényekkel vagy teafa illóolajjal még hatásosabbá tehető. A ragacsos mézet nehéz kenni, és nem is szívódik fel egykönnyen, ezért célszerűbb pakolásként alkalmazni.
Ekcéma elleni gyógynövények belsőleg
Az ásványi anyagokban és vitaminokban gazdag gyógynövények, mint a gyermekláncfű levele, a csalánlevél vagy a bojtorjángyökér belsőleg is segítenek, hiszen támogatják a máj munkáját és erősítik a szervezetet.
Ez is érdekelhet:
Körömvirágkrém házilag
Zab, zabpehely, zabkorpa hatásai, alkalmazási lehetőségei
20+1 vegyi anyag, amit nem akarsz a kozmetikumaid összetevő között látni
A bőrgyógyász által ajánlott ekcéma elleni házi gyógymódokról bővebben a coloré.hu cikkében olvashatsz.
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
Az oldalon olvasható információk nem helyettesítik az orvosi konzultációt, és nem minősülnek kezelési javaslatnak.
You must be logged in to post a comment.