Ha lehetőségünk van bodzavirágot gyűjteni, ne hagyjuk ki ezt a házi finomságot! A bolti, aromákkal ízesített bodzaszörpök, -üdítők nyomába sem érnek a valódi virágból készült frissítő, a bodza minden remek tulajdonságát magában rejtő italnak. A bodzaszörp készítése pedig egyáltalán nem bonyolult.
A bodzaszörp télen a megfázások elkerülésében is segítségünkre lehet. Langyos vízben elkeverve kellemes melengető tea készülhet belőle.
Bodzavirágból a kedvelt üdítőital a következő recept szerint készíthető el:
Bodzaszörp készítése friss fogyasztásra
10 liter vízben feloldunk 5 kg cukrot vagy mézet,
hozzáadunk legalább 20-30 db szép, nagy bodzavirágtányért (minél rövidebb szárral),
6 db jól megmosott, karikára vágott citromot héjastul (legjobb a bio citrom),
10 dkg borkősavat vagy citromsavat, majd három napig állni hagyjuk, közben többször megkeverjük, végül leszűrjük. (Az 5 kg cukorból 1 kg-ot meg is olvaszthatunk, amíg szép világosbarna színe lesz – vigyázat, könnyen megég! – ez szép színt ad a szörpnek.)
A szörpöt vízzel hígítva fogyasztjuk.
Az így elkészült szörpöt hűtőszekrényben tároljuk. Kb. egy hétig áll el, ha ennél tovább tárolnánk, kevés Na-benzoátot is szórjuk bele.
Bodzaszörp készítése a kamrapolcra
Télire is tárolható, ha az elkészült szörpöt felforraljuk, forrón üvegekbe töltjük, lezárjuk (a biztonság kedvéért egy kevés Na-benzoátot is adhatunk hozzá), majd száraz dunsztban hagyjuk kihűlni. A száraz dunszthoz az üvegeket újságpapírba csomagoljuk, jól betakargatva, bebugyolálva párnák közé tesszük. Nagyjából két-három nap alatt hűlnek ki az üvegek, ekkor kerülhetnek a kamrapolcra.
Bár a kellemes illatot adó illóolajok és az ízanyagok egy része így valamelyest sérül, azonban mégis kellemes téli szörpöt, teaízesítőt nyerünk.
Figyelem! A bodzavirágokat forgalmas utaktól, mezőgazdasági területektől, gyáraktól távol eső, tiszta helyen gyűjtsük! Felhasználás előtt nem mossuk meg, hiszen azzal az értékes aromaanyagokat is lemosnánk.
Bodzaszörp mint gasztroajándék
A friss vagy tartósított szörpöt töltsük dekoratív üvegbe, zárjuk le, majd lezárás után kössünk a palack szájára csinos textildarabot vagy szép dekorpapírt egy színben hozzá illő szalaggal.
Tippek
Szalvétatechnikával, üvegfestékkel magunk is gyönyörű, egyedi palackokat készíthetünk.
Nyomtathatunk szép címkét a szörp nevével, esetleg névre szóló jókívánságokkal, melyet az üvegre ragaszthatunk.
A szörp receptjét is kinyomtathatjuk, melyet az üveg nyakára köthetünk egy szép szalaggal.
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.