A citromfüves ajakápoló Herpes vírusokkal szemben mutatott hatását használjuk ki ebben az ajakápolóban. Mindamellett a citromfüves ajakápolónak kellemes az illata, és segít a megelőzésben is.
Miért citromfű?
Egy tanulmány szerint a citromfű rendszeres alkalmazása hatásosan csökkenti a herpesz kiújulásának lehetőségét. Ugyanakkor gyorsítja a gyógyulást, enyhíti a fertőzés súlyosságát, csökkenti a herpeszhólyagok okozta kellemetlen érzést, valamint gátolja a hólyagok kialakulását,
Az övsömör (melyet szintén egy Herpes vírus okoz), a rovarcsípések és egyéb gyulladásos bőrpanaszok enyhítésében is hatalmas segítség. Ha nincs más kéznél, akár a citromfüves ajakápolóból is kenhetünk a rovarcsípésre, hogy enyhítse a viszketést és fájdalmat.
A citromfű számtalan módon felhasználható, és a növény levelei leggyakrabban teába, mézbe, tinktúrába, olajba kerülnek.
A citromfű illóolaja az egyik legdrágább, ezért viszonylag ritkán használjuk az aromaterápiában. Ha mégis olcsón be tudod szerezni, az annak az eredménye, hogy a valódi citromfű (Melissa officinalis) illóolaját indiai citromfűvel (Cymbopogon citratus) keverik, amelynek magas az illóolajtartalma, így jóval olcsóbb a belőle előállított illóolaj.
A herpesz
A Herpes simplex okozta ajakherpesz sokaknak ismerős. A vírus szinte minden emberben megtalálható, ám van, aki élete során soha nem tapasztalja meg saját magán a hólyagok okozta kellemetlenséget.
A herpeszhólyagok különös szokása, hogy fotózkodás, egy fontos esemény vagy nyaralás közben jelennek meg. De komolyra fordítva a szót, gyakran társulnak megfázásos és egyéb betegségekhez, stresszhez, érzelmi, fizikai túlterheltséghez, napégéshez, vagyis legtöbbször akkor jelentkeznek, ha az immunrendszerünk gyengül.
Citromfüves olaj
Az ajakápoló citromfüves olajból készül. Ehhez a friss citromfűleveleket be kell gyűjtenünk, de természetesen szárított citromfüvet is használhatunk. A friss leveleket is célszerű megszárítani, de legalább megfonnyasztani, mielőtt felöntenénk az olajjal. A szárak ne kerüljenek az olajba, mert illóolajok szempontjából értéktelenek.
A gyógynövényes olajhoz használhatunk például olívaolajat, szőlőmagolajat, szezámolajat. 4-6 hétig állni hagyjuk, majd leszűrjük.
Ha mégis friss levelekből készül az olaj, célszerűbb, ha a melegítéses olajkészítési eljárást használjuk a hideg kivonatolás helyett, így az olaj elkészülte közben a citromfűben lévő nedvesség nagy része is elpárolog.
Az olajat önmagában is alkalmazhatod az ajak ápolására és a herpesz kezelésére, nem feltétlenül szükséges ajakápolót készíteni belőle. Az ajakápoló forma az alkalmazást könnyíti meg.
Citromfüves ajakápoló hozzávalói
5 g kakaóvaj
2,5 g méhviasz
5 g citromfüves olaj
4-5 csepp indiai citromfű illóolaj
2-3 csepp E-vitamin olaj
Citromfüves ajakápoló elkészítése
Vízgőz fölött melegítsd össze a méhviaszt a kakaóvajjal.
Ha felolvadtak, add hozzá a citromfüves olajat, keverd el alaposan, és zárd el a hőforrást.
Kevergesd, amíg elkezd lehűlni. Amíg még önthető, add hozzá az illóolajat és az E-vitamint, keverd el alaposan, majd töltsd ajakápolós tubusokba vagy kis tégelybe.
A fenti mennyiség kb. 2 ajakápolós tubushoz elegendő.
Citromfüves ajakápoló alkalmazása
Használd az ajkaidon, ahogy egy normál ajakápolót.
Ha megjelennek a herpeszhólyagok, ne a tubusból kend az ajkadra az ajakápolót, hanem az ujjadat használd a hólyagok bekenéséhez, és alaposan moss kezet.
A herpesz külsőleges kezelését belsőleg citromfűtea fogyasztásával egészítheted ki. A benedekfű szintén hatásos a herpesz ellen. A gyógynövényes olajba benedekfű is kerülhet, de számolj vele, hogy nagyon keserű az íze.
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.