A hazánkban is őshonos vízparti fa, a fehér fűz a leghatásosabb, de minden fűz kérge gyógyhatású.
Konrad von Megenberg a 14. században a virágokból kisajtolt nedvet ajánlotta láz esetén, a kérget és a levelet összehúzó és erősítő hatásúnak írta le. Dioszkuridész már az ókorban leírta, hogy a kérge, levele és termése összehúzó hatású. A levelek nedvét fülfájásra, a kérget bőrkeményedés és ótvar ellen ajánlotta. A középkori szerzetesek és orvosok lázcsillapításra és fájdalomcsillapítóként is alkalmazták. Adam Lonitzer, 16. századi német orvos hatásosságát köszvényrohamok esetén írta le.
Láz- és fájdalomcsillapító
Legerősebb lázcsillapító gyógynövény, izzasztó, enyhe nyugtató hatású, egyúttal hatásos fájdalomcsillapító, gyulladásgátló is, mely a benne található szalicin nevű szalicilszármazékoknak köszönhető. A Salix nemzetségnév is utal erre a hatóanyagra. A szalicilsav tartalmú aszpirint eredetileg a fűzfa kérgében lévő szalicinból állították elő, ezért növényi „aszpirin” néven is emlegetik. Később az aszpirin alapanyaga a legyezőfűből kivont szalicilsav, majd ennek szintetikus változata lett.
Lázzal járó vírusos betegségek, illetve streptococcus okozta gyulladásos fertőzések, mint tüdőgyulladás vagy vérmérgezés esetén is hatásos. Ezen állapotok mindenképpen orvosi konzultációt igényelnek, így a fehér fűz ilyen irányú alkalmazása is.
Gyulladáscsökkentő hatását fekete ribiszkével, lázcsillapító, nyugtató hatását macskagyökérrel fokozhatjuk.
Csillapítja a fejfájást. Enyhíti a menstruációs görcsöket, ez esetben inkább a barkáját alkalmazzuk.
Emésztőrendszeri gyulladások
Bélgyulladás, bélhurut (hasmenés), gyomorhurut (gyomorrontás) esetén is kihasználhatjuk gyulladáscsökkentő hatását.
Bőrbetegségek
Krónikus bőrbetegségek, nedvedző ekcéma, lábizzadás, fagyás, sebek, fekélyek, tyúkszem kezelésére is jól alkalmazható.
Reuma
Reumatikus fájdalom és ízületi gyulladás esetén láz- és fájdalomcsillapító hatását használhatjuk ki. Köszvény esetén is alkalmazható.
Egyéb alkalmazási lehetőségek
Hólyagbántalmak, hólyaggyulladás esetén is alkalmazható. Vízhajtó hatású.
Vérrögképződést gátló hatású, aranyeres panaszok esetén is használhatjuk.
Laboratóriumi vizsgálatok során csökkentette a vércukorszintet.
Fehér fűz alkalmazása
1 teáskanálnyi szárítmányt 15 percig főzünk 2 dl vízben, majd leszűrjük. 2-3-szor 2 deciliternyi főzet a napi adag.
Külsőleg dupla mennyiségű szárítmányból készül a tea a fenti módon.
A barkából forrázat készül. 1 teáskanálnyi szárítmányt leforrázunk 2 dl vízzel, 10 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük. 2-3-szor 2 dl fogyasztható naponta.
Alkalmazása idején dupla mennyiségű C-vitaminra van szüksége a szervezetnek.
Fűzkéreg mellékhatásai, ellenjavallatok
Asztmások és görcsös hörghurutban szenvedők ne használják, mert asztmatikus görcsöket okozhat. Gyomor- és nyombélfekélynél megkönnyíti a fekélyvérzést, bár megbízhatóbban alkalmazható a szintetikus acetilszalicilsavnál. 16 év alatti gyerekeknél megfázás, influenza, bárányhimő esetén ne alkalmazzuk. Várandósok és szoptatós anyák szintén kerüljék. Nagy adagban hányingert és hasmenést okozhat. Vérhígítóval együtt óvatosan alkalmazandó.
Fehér fűz kérgének gyűjtése
A legfiatalabb ágakról kora tavasszal, a nedvkeringés megindulásakor gyűjtjük az úgynevezett tükörkérget. A barkát májusban gyűjtjük üde nyílásban, az elnyílt virágzat értéktelen.
Érdekesség
A fehér fűzről a méhek virágport gyűjtenek.
You must be logged in to post a comment.