A kasvirág Észak-Amerika füves síkságain és dombvidékein honos, hazánkban inkább dísznövényként ültetik. A bíbor kasvirág (E. purpurea) és a keskenylevelű kasvirág (E. angustifolia) ismert gyógynövény. A halvány kasvirág (E. pallida) szintén gyógyhatású, ám kevésbé ismert.
Számos indián nép használta kígyómarás és mérges rovarok csípése ellen, ám ezekre sajnos nem hat, vagy legalábbis súlyos mérgezés esetén nem. Viszont az egyébként életveszélyt nem jelentő marások és csípések esetén segít a kellemetlen tünetek hatásos enyhítésében, a sebhely gyors gyógyulásában. Ezen túlmenően szájüregi fertőzéseket és gyulladásokat, torokfájást, meghűlést, bélbetegségeket és égési sérüléseket is kezeltek vele.
Immunerősítő
Immunerősítő hatásánál fogva a megfázás és influenza megelőzésében, illetve kezelésében mindenképpen előkelő helyet érdemel. Mandulagyulladás, hörghurut, szamárköhögés esetén köhögéscsillapító, erősítő hatását használhatjuk ki. Tuberkulózis kiegészítő kezelésében is hatásos.
A Müncheni Egyetem tanulmánya szerint 30%-kal jobban növeli a T-sejtek termelődését, mint más immunrendszert serkentő gyógyszerek.
Fertőzések, gyulladások
Antibakteriális, antivirális és antimikotikus hatású, azaz hatékonyan veszi fel a küzdelmet a baktériumok, vírusok vagy gombák által okozott fertőzésekkel. Fülgyulladásnál a levél friss nedvét kell a fülbe csöpögtetni. A virágszirmokból készült tea szemgyulladás esetén alkalmazható.
Kiegészítő kezelésként még olyan súlyos kórképek esetén is szóba jöhet, mint az agyhártyagyulladás, amely mindenképpen orvosi ellátást igényel.
Allergiás eredetű megbetegedések és kötőszöveti gyulladások kezelésére is használható.
AIDS és rák elleni küzdelem
Ezekben az esetekben immunerősítő hatását is kiaknázhatjuk. Kutatások bizonyították, hogy a falósejtek aktivitását fokozza, így az AIDS elleni gyógymód kutatásában is ígéretes.
Sugárterápiánál segíthet a fehérvérsejtek megóvásában.
Bőrproblémák
A bőr sérülései, vágások, égés esetén sebgyógyító. Tályog, herpesz, ekcéma, pikkelysömör kezelésére is jól alkalmazható.
Reumatikus panaszok
Reuma, ízületi gyulladás és csonttörés kezelésére külsőleg és belsőleg is alkalmazható.
Echinacea alkalmazása
Leggyakrabban tinktúra vagy egyéb kivonat formájában beszerezhető, ezekhez a gyöktörzset használják fel leggyakrabban. A tea hatása enyhébb, ezért javasolható a kereskedelmi forgalomban kapható gyári készítmények alkalmazása. Az alkoholos csepp 14 éves kor felett, a szirup 1-14 éves korig ajánlható.
Kereskedelmi forgalomban a virág és a herba kapható. 2 teáskanálnyi szárítmányt 2 dl vízben 15 percig főzünk. Háromszor 2 dl fogyasztható naponta.
Kasvirág (Echinacea) mellékhatása
Mérgező vagy káros mellékhatása nem ismert. A nyelvben gyakran okoz bizsergető érzést, ami normális és nem veszélyes.
Kasvirág termesztése és gyűjtése
A kasvirág nálunk termesztett növény. Legeredményesebben palántaneveléssel szaporítható. A tőosztás nehézkes, a helybevetés pedig a kezdeti lassú fejlődés miatt problémás.
Gyöktörzse és herbája szolgáltatja a drogot. A virágos, leveles felső hajtásrészt virágzáskor, a gyöktörzset ősszel gyűjtjük.
Érdekességek a kasvirágról
Az Echinacea fajok Észak-Amerikában őshonosak. Echinacea purpurea (bíbor vagy lángvörös kasvirág) a csapadékosabb dombvidékeken, Echinacea pallida (halvány kasvirág) és Echinacea angustifolia (keskenylevelű kasvirág) pedig a szárazabb prériken.
E. pallida és E. angustifolia nehezen megkülönböztethető egymástól, ráadásul hatásuk is hasonló, ezért a drogjaik keverhetőek is egymással.
E. pallida és E. angustifolia szárazságtűrőbb, ám gyökérzetük lassabban fejlődik. Míg E. purpurea gyökérzetének felszedése már a második évben is gazdaságos lehet, addig a másik két faj gyökérzetét a harmadik évben célszerű betakarítani.
Európában az 1900-as évek elején figyeltek fel gyógyhatására, és Németországban készültek az első kasvirágot tartalmazó készítmények.
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.