A levendula az egyik legkedveltebb gyógynövény, mely a bőrödre is jótékony hatású, ráadásul csodás az illata. Így készíts levendulabalzsamot házilag.
Levendula jótékony hatásai a bőrre
A levendula jótékony hatású kiütéses, aknés, pattanásos bőrre. Csökkenti a bőröregedés jeleit, csökkenti a ráncosodást, amit a benne található antioxidánsoknak köszönhetünk. Továbbá világosítja a bőrt.
Mindemellett a gyulladt, sérült, ekcémás, pikkelysömörös, viszkető, száraz bőrre is gyógyír.
Levendulabalzsam hozzávalói
- szárított levendulavirág
- finomítatlan növényi olaj (például olíva vagy édesmandula)
- méhviasz (vagy növényi viasz)
Ez is érdekelhet:
20+1 vegyi anyag, amit nem akarsz a kozmetikumaid összetevői között látni
Levendulabalzsam elkészítése
- Minden eszközt gondosan mossunk el, még jobb, ha fertőtlenítjük alkohollal vagy kifőzéssel.
- Készítsünk vízfürdőt. Ehhez keressünk két kisebb méretű lábost, melyeket egymásra tudunk helyezni úgy, hogy a felső belelógjon, de ne essen bele az alsóba. Az alsó lábosba töltsünk vizet, majd helyezzük rá a felső lábost, és gyújtsunk alá, hogy felmelegedjen a víz.
- A felső lábosba tegyük a levendulavirágot és öntsük fel olajjal úgy, hogy az olaj eláztassa a virágokat, de mégse legyen túl sok az olaj, mert így töményebb kivonatot kapunk végeredményként.
- Hagyjuk kb. 2-3 órán keresztül ázni a levendulavirágot a meleg olajban. Az alsó lábosban folyamatosan gyöngyözzön a víz, ha szükséges, pótoljuk az elpárolgó vizet.
- 2-3 óra elteltével zárjuk el a hőforrást, és hagyjuk egy éjszakán át ázni a levendulás olajat.
- Másnap melegítsük fel az olajat, hagyjuk ázni további 1-2 órát, majd szűrjük le például gézen vagy sajtkendőn keresztül.
- Mérjük meg az olajat egy mérleg segítségével, és adjunk hozzá negyedannyi méhviaszt. (Például 40 gramm olajhoz 10 gramm méhviaszt.)
- Vízfürdőn melegítsük az olajat és a viaszt, amíg egyneművé elegyednek, keverjük át alaposan. Hagyjuk kicsit hűlni, majd ismételt alapos keverés után öntsük tiszta tégelyekbe a balzsamot. (Másik lehetőség, hogy kihűlésig többször átkevergetjük, és csak a teljes kihűlés után kanalazzuk tégelyekbe, így krémesebb lesz a végeredmény.)
Levendula (Lavandula x intermedia, L. angustifolia)
Tippek a levendulabalzsam elkészítéséhez
Ha több idő áll rendelkezésre az olaj elkészítésére, válasszuk a lassú módszerrel készülő levendulaolajat (úgy készül, mint a körömvirágolaj).
A levendulaolaj jobb minőségű lesz, ha virágokból készül. Mivel a levelek is tartalmaznak illóolajat, ebből is készíthetünk levendulaolajat, ám ez gyengébb minőségű lesz, inkább lábápolókhoz vagy testápolókhoz érdemes használni, főként ha egyéb gyógynövénnyel vagy illóolajjal is kombináljuk.
Fokozhatjuk a levendula bőrápoló hatását, ha a langyosra hűlt krémbe néhány csepp levendula illóolajat és E-vitamin olajat keverünk. (A kisbabáknak szánt krémhez ne adjunk illóolajat, felnőttek részére készülő krém minden 10 milliliterjéhez 1-2 csepp illóolajat adagolhatunk.)
Levendulabalzsam alkalmazása
A viasszal készülő balzsamot vékonyan kenjük a bőrre.
Mire használható a levendulabalzsam?
- Bőrvédőként használhatjuk: például kézvédőként, lábápolóként vagy hideg, szeles időben az arcbőr védelmére.
- Csökkenti a sebek, kisebb vágások, horzsolások gyógyulási idejét, de nyílt, vérző sebbe ne kenjük.
- Enyhe napégés esetén segíti a bőr regenerálódását.
- Csökkenti a rovarcsípések okozta viszketést, fájdalmat.
- A halántékra, mellkasra és nyakra kenve segíti az elalvást.
- A halántékra kenve segíti a relaxációt.
- A fül mögé kenve segít utazási betegség esetén.