Ez a levendulás keksz kiváló példája az ehető virágok gasztronómiai felhasználásának éppúgy, mint a gyógynövények létjogosultságának nemcsak a teáscsészénkben, de az étkezőasztalunkon is.
A gasztronómiában a levendula felhasználása viszonylag új keletű, ám igen érdekes és kellemesen meglepő ötlet.
Ez a levendulás keksz a különleges ízek kedvelőinél biztosan hatalmas sikert arat majd. Finom kísérője egy teának vagy remek tízórai, uzsonna egy kevés joghurttal kiegészítve, sőt akár egy igazán különleges pohárkrém alapja is lehet. Ez utóbbihoz elegendő összetörni a kekszeket és egy kis vaníliakrémmel rétegezni, de kiegészíthetjük például aszalt vörös áfonyával, apróra vágott aszalt fügével vagy ízlés szerinti friss gyümölccsel is.
A levendulás keksz a recepttől eltérően vaníliakivonattal is készülhet, ebben az esetben 2 evőkanál vaníliakivonat és 14 dkg cukor szükséges a receptben írt 12 dkg cukor és a 2 zacskó vaníliás cukor helyett.
Levendulás keksz hozzávalói
30 dkg liszt
20 dkg vaj
12 dkg (por)cukor (vagy más kristályos édesítő)
2 zacskó vaníliás cukor
1 tojás
2-3 ek. szárított levendulavirág vagy 3-4 ek. friss levendulavirág
jó nagy csipet só
Levendulás keksz elkészítése
1. A vajat vágjuk kisebb darabokra vagy reszeljük le, hogy könnyebben el tudjuk majd vegyíteni a tésztában.
2. A hozzávalókat tegyük egy tálba, gyors mozdulatokkal gyúrjunk belőle egynemű tésztát. Gyorsan dolgozzunk, hogy a vaj ne olvadjon fel.
3. Csomagoljuk be a tésztát folpackba, majd tegyük a hűtőszekrénybe kb. egy órára vagy akár egy egész éjszakára.
4. Vegyük ki a hűtőből a tésztát. Ha már nem kőkemény, nyújtsuk ki vékonyra, kb. 2-3 milliméteresre, és szaggassunk belőle tetszőleges formákat. A nyújtást végezhetjük két folpack között, így nem lesz minden maszatos, könnyebb lesz a mosogatás. Egyszerűbb megoldás, ha kis gömböket formálunk a tésztából, majd mindegyiket koronggá lapítjuk, így kicsit rusztikusabb kekszeket kapunk végeredményként.
5. Tegyük a kiszaggatott tésztát vagy az ellapított korongokat egy sütőpapírral kibélelt sütőlapra vagy tepsibe, és süssük kb. 10 percig. Vigyázzunk, hogy a kekszek alja ne égjen meg. Ha a tetejükön a tészta színe egyforma, nincs a közepén sötétebb folt, akkor átsültek a kekszek. Ne süssük túl. A kekszek forrón még puhák, később omlósság válnak.
Tipp
Még egyszerűbbé tehetjük a formázást, ha az összegyúrt tésztát hengeresre formázzuk, így csomagoljuk folpackba. A folpack két végét betekerjük, olyan csomagot kapunk, mint egy hatalmas szaloncukor. A hűtőből kivett rudat egyszerűen felszeleteljük kb. 3 milliméter vastag korongokká, és a korongokat sütőpapírral bélelt tepsibe tesszük, majd megsütjük.
Jó étvágyat!