A lumbágó és az isiász
A lumbágó és isiász hasonló tüneteket okoz, ám kialakulásuk okában mutatkozik némi különbség. A csigolyák között kialakuló porckopás a legsúlyosabb tüneteket a nyaki és az ágyéki gerincszakaszon okozza. A porckopás következtében a csigolyák közötti rések beszűkülnek, melynek következtében az idegfonatok összenyomódnak, ezt a fájdalmat nevezzük isiásznak.
Lumbágó kialakulása nem teljesen tisztázott, ám valószínűleg inkább gyulladásos folyamat áll a háttérben, ideg-összenyomódásról ilyenkor nem beszélhetünk.
A heveny vagy akut lumbágó hirtelen következik be egy nehéz mozdulatnál, például emelésnél vagy lehajlásnál. Erre a hirtelenségre utal német neve, a Hexenschuss (magyarul: boszorkánylövés) is. Az érintett személy nem tud vagy nem mer kiegyenesedni az erős, szúró, nyilalló fájdalom miatt. A görcsös izom-összehúzódást okozhatja huzat, amikor a derék nagyfokú és tartós lehűlése. A derékizmok ellazulásával a fájdalom csökken vagy megszűnik.
Az idült vagy krónikus lumbágó nem okoz olyan heves fájdalmat, de sokáig tart. Néha már egy kis huzatra jelentkeznek a nehéz mozdulatok.
Az oldalon olvasható információk nem helyettesítik az orvosi diagnózist és nem minősülnek kezelési tervnek vagy javaslatnak!
Lelki okok
„Az ember vagy túl sokat vállalt, illetve tervezett be magának, túlzott felelősséget visel vagy problémákat hurcol magával, amitől egyre nehezebbnek tűnik az élete. Az isiászpanaszok néha anyagi problémákkal vagy a jövőtől való félelemmel függnek össze. Máskor az illető súlyos teherként cipeli magával a múltját.
(…) Az így keletkező fájdalom nyugalomra és gondolkodásra készteti a beteget, hogy módot találjon a terhelés megszüntetésére s így a nyomás megszűnjék. Az illetőnek meg kellene hát kérdeznie magától, miért vállal oly sokat magára. „Mit akarok ezzel bizonyítani? Kinek? Miért kell bizonyítanom?” (…)
Mivel bizonyos dolgok „idegesítik” az embert, mert nem ért egyet velük, nem tűrheti el a létezésüket, fájdalmas belső nyomás alakul ki benne, mely tudomására akarja hozni, hogy magatartásával önmagának okoz fájdalmat. Szó lehet itt a személyiség valamely aspektusáról is, melyet nem engedünk szabadon, nem hagyunk kifejezésre jutni. Ilyenkor a körülményekhez igazodunk, egy meghatározott, merev tartást veszünk fel, mely nincs összhangban lényünkkel, össze kell szednünk a bátorságunkat, hogy vállalni tudjuk önmagunkat – még akkor is, ha döntésünket környezetünk nem üdvözli kitörő tapssal. Aki nyíltan vállalja lénye látszólagos árnyoldalait is, hogy megélhesse, következésképp felszabadítsa azokat, az idővel tünetmentessé válik – feszültsége eloszlik.
Voltaképpen ki akadályoz meg bennünket abban, hogy életünket gyökeresen átformáljuk? Miért nem tudjuk ezt most rögtön elkezdeni? (…) A ránk kényszerített nyugalmat értelmesen kihasználva a valódi probléma és a testi fájdalom egyaránt megszűnik.”
Forrás: Kurt Tepperwein: Mit árul el a betegséged?
A lumbágó és isiász megelőzése
Lehetőleg ne emeljünk nehéz tárgyakat, illetve figyeljünk oda, hogy egyenes derékkal, egyenes gerinccel, ne hajolva, hanem guggolva végezzük az emelést. Nehéz tárgyat tartva ne tekergessük a gerincünket, teljes testünkkel forduljunk.
Mozogjunk sokat, ám mindig figyeljünk arra, hogy ezt gerincbarát módon tegyük. Végezzünk rendszeresen rövid gerinctornát, gyógytornát megelőző jelleggel. A gerinc körüli izmokat erősítő jógagyakorlatok is jó hatásúak.
Ülőmunka és állómunka közben is ügyeljünk arra, hogy gyakran váltsunk testhelyzetet, időnként mozgassuk át testünket. Ugyanez igaz például hosszú utazás esetén is.
Kerüljük a huzatot, a gerinc, de főként a derék és a nyak megfázását.
Igyunk sokat! A gyógynövénykúránál leírt, belsőleg alkalmazandó növényekkel tartsunk teakúrákat.
A lumbágó és isiász gyógynövénykúrája
A kezelés elsősorban külsőleges. A meleg aromaterápiás fürdővízben víz alatti masszázst is végzünk. Ehhez szóba jöhet kakukkfű, szurokfű, koriander, borsmenta, izsóp, zsálya, levendula, rozmaring, borókabogyó kivonata.
A víz alatti masszázst egészíti ki az aromatikus gyógymasszázs, mely nagyjából 15 percig tart. Nem szabad nyomó masszírozást végezni, inkább csak simogatni szabad az érintett területet, nehogy fájdalmat okozzunk. A kemény izmokat napi rendszerességgel, körkörös mozdulatokkal és alulról felfelé masszírozzuk hüvelykujjal.
Az illóolajok a masszázs hatására felszívódnak, helyi vérbőséget okoznak, amitől az izomgörcs oldódik, a fájdalom csökken, akár a csigolya a helyére is kerülhet. A jó masszázst követően a beteg megkönnyebbülést érez, csökken a fájdalma.
Masszázshoz szóba jöhet a borsmenta, a kakukkfű, a szurokfű, a boróka, a koriander, a rozmaring, izsóp, zsálya, levendula, a csípős paprika, a mustár, a fekete bors, a torma, illetve akár a kámfor is. Ezek illóolaját, illetve kivonatát tartalmazó krémek, kenőcsök szolgálhatnak a masszázs alapjául.
Belsőleg fűzfakéreg, aranyvesszőfű, borókabogyó, rozmaringlevél, macskagyökér keverékéből készíthetünk teát, mely gyulladáscsökkentő, immunerősítő hatású. A teát lehetőség szerint erdei mézzel ízesítve fogyasszuk, mely szintén gyulladáscsökkentő.
Jó egészséget kívánok!
You must be logged in to post a comment.