Sokunk kedvence, ám mellékhatásokat is okozhat, ezért nem élvezheti mindenki korlátlanul ezt a kellemes ízű teát. A mentatea mellékhatásai olykor csak kellemetlenek, máskor akár veszélyesek is lehetnek.
Mi a közös a rágógumiban, a fogkrémben és a kellemes ízű teában? (Hogy csak néhányat említsünk a mentaíz hordozói közül.) Természetesen a borsmenta. A jellegzetes íz a borsmenta növény illóolajának nagyobb részét, akár 50%-át kitevő mentol nevű összetevőnek köszönhető.
A borsmenta jótékony hatásait egy koffeinmentes, mégis frissítő tea formájában élvezhetjük a legegyszerűbben. A teát a szárított vagy friss levelekből készítjük, és számos jótékony hatását is élvezhetjük.
Ám néhány meglepő és váratlan mellékhatás akár kellemetlen, sőt ártalmas is lehet. Nézzük végig ezeket.
1. Allergiás reakciók
Ugyan a borsmenta csökkenti az allergiás panaszokat, mint a szem- vagy orrviszketést, szemviszketést vagy szemvörösséget, ám van, aki magára a növényre allergiás. A fejfájás, égő érzés a szájban vagy a bizonytalanná, zsibbadtá váló végtagok egyaránt arra utalnak, hogy allergiásak vagyunk a borsmentára.
2. Reflux és gyomorégés
Reflux esetén is érdemes elkerülni a borsmentateát. Bár vannak, akiknek megkönnyebbülést hoz a borsmentatea fogyasztása reflux esetén is, mások inkább a panaszok erősödéséről számolnak be.
A borsmenta ellazítja a gyomor záróizmát, ezáltal elősegíti a sav visszaáramlását. Továbbá segíti az emésztőnedvek termelődését, ezáltal még több gyomorsav termelődhet, amely gyomorégéshez is vezethet.
3. Vetélés kockázata
A borsmenta fokozza az alhasi vérbőséget, serkenti a vérkeringést a kimedencei szervekben, így a méhben is, ez pedig a menstruáció elősegítésére, illetve a magzat megtartására is hatással lehet.
Várandósság és szoptatás idején tanácsos kerülni a borsmentát. Mindamellett a hideg borsmentatea jótékony hatású a reggeli hányingerek ellen, ezért kis mennyiségben fogyasztható, de szigorúan csak akkor, ha nem áll fenn a vetélés kockázata, vagyis nem veszélyeztetett a várandósság.
4. Kisgyermekek veszélyben
Kisbabáknak és egész kis gyermekeknek egyébként sem célszerű nyakló nélkül kínálni a gyógyteákat, különösen igaz ez például a borsmentateára. Ez a növény túl erős hatású a kisgyermekeknek, az illóolajban lévő mentol pedig bár ritkán, de légzési nehézségeket, szélsőséges esetben légzésbénulást és szívleállást is okozhat.
Az illóolaj, illetve annak párologtatása, a borsmenta illóolajat tartalmazó különféle készítmények azonban még nagyobb veszélyt jelentenek, mint maga a tea.
6 év alatti gyermekeknek inkább fodormentából készítsünk teát, ha nagyon muszáj. Ugyanezen okokból kifolyólag a rágógumi, a mentolos cukorkák, mentolos fogkrém és minden más mentolos termék kerülendő 6 éves kor alatt.
5. Gyomorfekély
A gyomorfekélyes panaszokat a borsmentatea kifejezetten súlyosbíthatja, főleg gyomorsav-termelést elősegítő hatása miatt, amely súlyos esetben akár perforációhoz is vezethet.
6. Emésztési zavarok
Bár a mentatea kiváló emésztésjavítóként is ismert, akik emésztésjavító gyógyszereket szednek, inkább bánjanak óvatosan ezzel a teával. Ugyanis a gyógynövény és a gyógyszerek együttes alkalmazása további kellemetlenségeket okozhat ahelyett, hogy javítana a problémán.
7. Csökkenti a vércukorszintet
A borsmenta csökkenti a vércukorszintet, ami jó hír is lehetne, ám a vércukorszint-csökkentő gyógyszerekkel történő együttes alkalmazása kerülendő, mert kölcsönhatásba léphetnek egymással, illetve túlzott vércukorszint-csökkenést okozhat a kettő együtt.
8. Gyógyszerkölcsönhatások
A cukorbetegség és emésztési panaszok kezelésére szolgáló gyógyszereken túl az immunszupresszánsok és vérnyomáscsökkentők szedése esetén különösen, de egyébként is célszerű kerülni a gyógyszerekkel együtt történő fogyasztását.
9. Látási zavarok
Hosszabb ideig nagyobb adagban alkalmazva a borsmenta látási zavarokat is okozhat, ezért is szükséges betartani az alkalmazási és adagolási javaslatokat.
A borsmenta az adagok és javallatok betartásával, valamint kúraszerű vagy eseti fogyasztás mellett viszonylag biztonságos gyógynövénynek mondható. Szerencsére a limonádét vagy vizet ízesítő egy-két mentalevél a legritkább esetben okoz problémát.
Mindamellett, mint mindig, a borsmenta fogyasztásakor is szükséges figyelembe venni a meglévő betegségeinket, állapotainkat, és ennek megfelelően alkalmazni vagy nem alkalmazni az adott gyógynövényt.
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.