A napolaj szóról ne a hagyományos, a bőr pórusait eltömő bronzolaj jusson eszünkbe. A megfelelő növényi olajok kiválasztásával és összekeverésével a bőr számára igen kellemes, a napégéstől mégis megóvó napolajat készíthetünk.
További összetevők hozzáadásával az olajok bőrápoló tulajdonságait továbbfokozhatjuk.
Sok növényi olaj bír több-kevesebb napvédő, UV-szűrő hatással. Ezek közül is kiemelendő a málnamagolaj és a sárgarépamagolaj, melyek igen magas faktorszámú napvédelemnek felelnek meg. Mivel azonban igen drága és némileg nehezebben beszerezhető olajokról beszélünk, így a valóban nagyon érzékeny bőr kivételével nem feltétlenül ezek az olajok jelentik a megoldást.
A mandulaolaj 4, a kókuszolaj 4-6, a szezámolaj 2, az olívaolaj 6-7 SPF-nek felel meg. (SPF – Sun Protection Factor – fényvédő faktor)
Napozás közben (vagy amikor napon tartózkodunk) a bőrünk bőrtípustól és egyéni érzékenységtől függően 5-30 perc alatt ég le. Ez az időtartam függ a bőrünk alapszínétől, érzékenységétől, az életkorunktól és még sok egyéb tényezőtől is. Ha ezt az időtartamot megszorozzuk a fényvédőnk faktorszámával (SPF), akkor megkapjuk azt az időtartamot, amennyi időt fényvédelemmel a napon tartózkodhatunk a leégés veszélye nélkül.
Az SPF érték egyúttal azt is megmutatja, hogy a fényvédőnk mekkora védelmet biztosít az UVB sugarak ellen, azaz mennyi UVB sugárzást enged át és mennyire blokkolja a természetes melaninképződést. (A melanin az a barna festékanyag, amely a bőrünkben napfény hatására felhalmozódik, ettől leszünk barnák – legalábbis jó esetben.) Az 5-ös faktorú napvédő a sugárzás 1/5-ét engedi át, ami nagyjából 80%-os szűrést, az 50-es az 1/50-ét, ami már nagyjából 98%-os szűrés.
Azonban azt is érdemes megjegyezni, hogy a tavasztól kezdődő fokozatos napfürdőzés hatására a bőr természetes védelme szépen felépül, és minél barnább a bőrünk, annál kisebb eséllyel fogunk az erősebb napsütésben vagy magasabb UV-sugárzás esetén leégni. Éppen ezért fontos, hogy ne a júliusi vagy augusztusi vízparti nyaraláskor találjon bennünket első alkalommal fürdőruhában a napsütés.
Ez a napolaj, ha nem használjuk a két említett magas faktorszámú olajat, akkor egy 5-6-os faktorú napozószer. Ez a megfelelően előnapoztatott bőrnek már teljesen megfelelő lehet, amennyiben az egyéb óvintézkedéseket is betartjuk.
Napolaj hozzávalói (kb. 60 ml-hez)
1 tk. szőlőmagolaj
2 tk. szezámolaj
7 tk. olívaolaj
4 tk. kókuszolaj
8 csepp eukaliptusz illóolaj
3 csepp borsmenta illóolaj
3 csepp levendula illóolaj
1 csepp E-vitamin
Napolaj elkészítése
1. Az olajokat keverjük jól el. Ha hűvösebb van a lakásban, elképzelhető, hogy a kókuszolajat minimálisan fel kell melegíteni. Ehhez használjunk vízfürdőt.
2. Az elkevert olajokhoz adjuk hozzá az illóolajokat és az E-vitamint is. Jól keverjük el, majd töltsük tiszta, fertőtlenített üvegbe, esetleg műanyag flakonba.
Napolaj alkalmazása
A napolajat nedves bőrre kenjük, így könnyebben és egyenletesebben el tudjuk oszlatni, egyúttal a bőrt is kellemesen hidratáljuk.
Úszás, fürdés után zuhanyozzunk le, a csöpögő vizet itassuk fel magunkról, és kenjük be alaposan a bőrünket az olajjal. Abban az esetben is egy-két óránként kenjük újra a bőrt, ha nem megyünk vízbe.
Napolaj tárolása
Otthon hűvös helyen tároljuk, de nem szükséges hűtőszekrénybe tenni. A strandon lehetőleg ne hagyjuk kint a tűző napon, legalább egy törölközőt dobjunk rá. Ha hűtőtáskát is viszünk magunkkal, abban lesz a legjobb helye, csak ne tegyük közvetlenül a jégakkura.
Nagyjából fél évig eltartható.
Megjegyzések
A napolaj hozzávalóit tetszés szerint módosíthatjuk annak megfelelően is, hogy a bőrünk milyen olajokat kedvel jobban. Ha magasabb faktorszámú olajat szeretnénk készíteni, adjunk hozzá málnamagolajat vagy sárgarépamagolajat is.
Amennyiben kiütések, pattanások vagy bőrpír jelentkezik, elképzelhető, hogy allergiásak vagyunk valamelyik összetevőre. Ebben az esetben ne használjuk a napolajat.
Az alkalmazott illóolajok egyrészt szintén rendelkeznek fényvédő hatással, másrészt illatosítók. Kizárólag kiváló minőségű, 100%-os tisztaságú illóolajat használjunk, és végezzünk allergiapróbát.
Az E-vitamin bőrápoló tulajdonságú, egyúttal természetes tartósítóként is funkcionál.
Ha mégis megtörtént a baj, a napégés természetes módszerekkel is kezelhető.
Napégésmentes nyarat kívánok!
You must be logged in to post a comment.