Sokat viselsz maszkot, és megjelentek a pattanások, kiütések, egyéb bőrhibák a maszk alatt? Akkor bizony utolért a maszkne. Így szüntesd meg és kerüld el az arcbőrödet érintő bőrpanaszokat:
A maszkviselés, főként az egésznapos vagy hosszabb ideig tartó maszkviselés csúnya nyomokat hagyhat a bőrön. Néhány egyszerű lépéssel megszüntetheted, illetve elkerülheted a kellemtelen tünetek kiújulását.
A maszkne az angol mask és acne (maskne) szavak összevonásából keletkezett új fogalom, mely tipikusan a maszkviselés okozta bőrproblémákat jelenti. Tehát nem elsősorban aknéval kell felvenni a harcot. A probléma testet ölthet pattanások, kiütések, pörsenések, ekcéma formájában vagy a rosaceás, illetve egyébként is vízhiányos és száraz, viszkető bőr állapotának további romlása is jelentkezhet.
3 tipp a maszkne megelőzésére
- Naponta mosd ki a maszkodat. Sajnos a baktériumok megtapadnak a textílián, ráadásul a rálehelt párától kialakuló nedves melegben még „kellemesen” szaporodnak is. Innentől kezdve már csak egy lépés, hogy a bőrödön apró fertőzéseket okozzanak, melyek például pattanások formájában jelennek meg.
- Ne vakargasd, piszkáld az arcbőrödet, ugyanis a maszkon megtelepedő baktériumokat legkönnyebben a bőröd piszkálásával tudod bejuttatni a bőrödbe annak mikrosérülésein keresztül.
- Fokozottan ügyelj a napi bőrápolásodra.
Olvass tovább, mindjárt jönnek a receptek.
Ez is érdekelhet: 9 gyógynövényes kozmetikum tetőtől talpig
Hogyan mosd és tárold a maszkot?
A maszkot kimoshatod kézzel enyhe mosószeres (érzékeny bőrre való vagy még jobb a növényi mosószer), illetve szappanos meleg vízben, illetve mosógépben is. Érzékeny bőr esetén érdemes a mosószer tekintetében is körültekintően eljárni, az öblítő helyett pedig használj illóolajokat. Extrán érzékeny bőr esetén a kifőzés lehet a legjobb módszer.
A levegőn vagy a napon (persze télen ez kevésbé kivitelezhető) megszárított maszkot tárold tiszta nejlonzacskóban vagy egy kifertőtlenített befőttesüvegben.
Arctiszítás, arcápolás maszkviselés idején
- Érdemes elkerülni a szappanos bőtisztítókat és a gyakori bőrradírozást, melyek szárítják, irritálják az amúgy is érzékeny bőrt.
- A bőrtisztításhoz használj például sárgabarackmag-olajat vagy szőlőmagolajat, 10 ml olajhoz adhatsz 1-2 csepp illóolajat is, például kamillát, cickafarkat vagy levendulát, ezek nyugtatják a bőrt és gyulladáscsökkentő hatásúak.
- Miután az olajjal alaposan bekented a bőrödet, mosd le vizes (tiszta!) arctisztító kendővel. Ez az újrahasznosítás jegyében lehet mosható kendő is, a lényeg, hogy minden használat után mosd ki, ne használd ugyanazt a kendőt napokig.
- Ezt követően például rózsavízzel vagy levendulavízzel tonizáld a bőrödet.
- Majd következhet az esetleges pattanások, kiütések ecsetelése. (A receptet lásd lejjebb.)
- Ha megszáradt az ecsetelő, vékonyan bekenheted a bőröd egy gyulladáscsökkentő, bőrápoló balzsammal. (A receptet lásd lejjebb.)
- Ha érzékeny a bőröd és viszket, esetleg gyulladt is, semmiképpen ne fizikai hámlasztót (arcradírt) használj, már ha muszáj egyáltalán radíroznod. Persze néha muszáj, tehát ne használj olyasmit, ami dörzsöli, karcolja a bőrödet. Ebben az esetben a legjobb a kémiai hámlasztás, amely a gyümölcssavak segítségével aránylag gyengéden szabadítja meg a bőrödet az elhalt hámsejtektől.
- Ha esetleg kisebesedett, sőt vérzik a bőröd, akkor a savas hámlaszókat is érdemes elkerülni, amíg érdemben be nem gyógyul. A sebes, vérző bőrre egyébként rengeteg gyógynövényből készíthetsz lemosót (jó tömény teát). A teljesség igénye nélkül a kedvenceim: útifű, cickafarkfű, pásztortáska, apróbojtorján.
Így tüntesd el a maszk okozta pattanásokat
Ha a megelőzés nem járt sikerrel, és már megjelentek a bőrproblémák, akkor sincs veszve semmi. Gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő és ápoló gyógynövényekkel nagyon hatékonyan veheted fel a harcot a pattanásokkal és kiütésekkel.
Aloés ecsetelő pattanásos bőrre
Hozzávalók
1 mokkáskanál aloé zselé
1 csepp teafaolaj
Elkészítés és alkalmazás
Egyszerűen keverd össze a két összetevőt, majd ecseteld be vele a problémás részeket.
Mivel nincs benne tartósító, így hűtőszekrényben maximum 24 órán keresztül tárolhatod. Két reggel és egy este vagy két este és egy reggel is be tudod ecsetelni a pattanásokat, tehát ennyi idő alatt a három ecseteléssel nagyjából el is fogy ez a mennyiség.
Védőbalzsam maszkne ellen
Hozzávalók
10 g babassuvaj
5 g kakaóvaj
6,5 g kandelillaviasz
18 g hidegen sajtolt napraforgóolaj
10 g papajamagolaj
0,15 g tokoferol (E-vitamin)
0,08 g geránium illóolaj
0,04 g cickafark illóolaj
0,03 g mirha illóolaj
0,02 g édesnarancs illóolaj
Elkészítés és alkalmazás
Vízgőz fölött olvaszd meg a kakaóvajat, babassuvajat és a viaszt, vedd le a hőforrásról, és add hozzá a napraforgómagolajat és a papajaolajat.
Gyakori kevergetés mellett hagyd annyira kihűlni, hogy még folyékony legyen, és keverd el benne az E-vitamint, valamint az illóolajokat is.
Öntsd tégelybe, és csak akkor zárd le, ha már teljesen kihűlt.
Arctisztítás után vékonyan kend be az arcbőrödet a balzsammal, és hagyd beszívódni.
Megjegyzés
Az illóolajokat elhagyhatod a balzsamból, illetve használatuk előtt végezz bőrpróbát. Használhatsz gyógynövényes növényi olajokat is (például levendulás, cickafarkas, rózsás stb.) az elkészítésnél.
You must be logged in to post a comment.