A propolisz vagy más néven méhszurok rengeteg jótékony hatással rendelkezik. A propolisztinktúra méltán képezheti házipatikánk részét, ráadásul házilag is egyszerűen elkészíthető. A gyulladásos betegségek legsikeresebb gyógyítójaként emlegetik.
A propolisz jótékony hatásai igen sokrétűek.
Alkalmazhatjuk:
- immunerősítésre,
- felső légúti megbetegedések esetén (torokgyulladás, meghűlés, mandulagyulladás),
- klimax tüneteinek enyhítésére,
- magas vérnyomás csökkentésére,
- vese- és májgyulladás esetén,
- gyomorfájás és hasmenés esetén,
- gyomor- és nyombélfekély esetén, aranyérre,
- nőgyógyászati panaszokra és a dülmirigy panaszaira,
- bőrbetegségekre, gennyes sebekre, pattanásokra, felfekvésre,
- első fokú égési sérülések fertőtlenítésére,
- bőrgombára,
- fertőtlenítésre,
- fogfájás esetén.
Érzéstelenítő, fájdalomcsillapító hatású, enyhíti a radioaktív sugárzás károsító hatását, fokozza a szervezet nehézfémtűrő képességét, egyes mérgekkel szemben antitoxikus hatású.
A propoliszt tinktúra formájában alkalmazzuk, vagyis alkohollal vonjuk ki a méhszurokból a hatóanyagokat. Ez a művelet nem igényel különleges eszközöket vagy hozzávalókat, így otthon is könnyen elkészíthetjük.
A tinktúrához használt propoliszt lehetőleg helyi ismerős méhésztől szerezzük be.
Propolisztinktúra hozzávalói
20 g propolisz
1 dl min. 60%-os alkohol
sötét üveg
Propolisztinktúra elkészítése
1. A propoliszt tisztítsuk meg az idegen anyagoktól, majd zúzzuk apró darabokra. Ha hűtőbe tesszük, akár le is reszelhetjük, így könnyebb vele dolgozni.
2. A propoliszt tegyünk egy sötét üvegbe, és öntsük rá az alkoholt. Ha kevésnek bizonyulna az 1 dl alkohol, töltsünk még rá annyit, hogy teljesen ellepje a propoliszt. (Legalább 60%-os alkoholt használjunk, de minél magasabb fokú alkoholt használunk annál jobb.)
3. Az üveg tartalmát két hétig állni hagyjuk, miközben naponta kétszer összerázzuk. Két hét után gézen átszűrjük, és sötét üvegekben tároljuk az alkoholos kivonatot.
4. Sötét üvegben két évig eltartható.
A visszamaradt szüredékből propoliszos kenőcs készülhet.
Propolisztinktúra alkalmazása, adagolása
Belsőleg hígítva fogyasszuk, legegyszerűbb langyos/meleg vízben vagy teában feloldani. Kisebb mennyiséget egy teáskanálnyi mézre is csepegtethetünk, majd lassan szopogassuk el. Ez főleg felső légúti betegségek esetén kedvelt alkalmazási forma.
A propolisz napi adagja 10-20 mg testsúly-kilogrammonként. (1 gramm=1.000 milligramm) Ez azt jelenti, hogy a 100 ml alkoholban feloldott 20 gramm (20.000 mg) propolisz estén naponta max. 0,1 ml tinktúra fogyasztható testsúly-kilogrammonként. (10 ml-ben 2.000 mg, 1 ml-ben 200 mg, 0,1 ml-ben 20 mg propolisz)
10 kg – 1 ml – 25 csepp
20 kg – 2 ml – 50 csepp
30 kg – 3 ml – 75 csepp
40 kg – 4 ml – 100 csepp
50 kg – 5 ml – 125 csepp
60 kg – 6 ml – 150 csepp
70 kg – 7 ml – 175 csepp
Például egy 70 kilós felnőtt 7 ml-t fogyaszthat naponta. 1 ml nagyjából 25 csepp, tehát a 7 ml tinktúra 175 csepp naponta egy 70 kilós felnőtt esetében.
Illetve néhány konkrét adagolási útmutató 70 kg-os felnőtt esetben:
- Klimax esetén naponta 10 csepp
- Magas vérnyomás esetén este lefekvés előtt 30 csepp (illetve szükség esetén maximum 3 x 30 csepp)
- Immunerősítésre napi 2-3 x 5-8 csepp
- Vesegyulladás, húgyúti fertőzések, nemi apparátus fertőzéses, gyulladásos betegségei esetén, prosztatapanaszoknál naponta 2-3 x 20-30 csepp langyos citromos teában elkeverve.
- Mandulagyulladás, torokfájás esetén külsőlegesen alkalmazzuk:1 kávéskanálnyi tinktúrát meleg vízben feloldunk, és naponta többször gargarizálunk.
- Megfázás, influenza esetén naponta 2-3 x 30 csepp belsőleg.
- Gyomor- és nyombélfekély, gyomorfájás, hasmenés és egyéb emésztőrendszeri betegségek esetén 3 x 20 csepp tinktúra meleg vízben feloldva, majd lassanként elfogyasztva.
- Nőgyógyászati betegségek esetében kúp, kenőcs és hüvelygolyók formájában alkalmazható.
- Bőrbetegségek, gennyes sebek esetén negyed liter forralt vízhez 4-5 kávéskanálnyi tinktúrát adunk, ezzel mossuk le az érintett bőrfelületet.
- Felfekvéses sebeket apróbojtorjánfőzettel mossunk le, majd propoliszos forralt vízzel. Amennyiben még nincs sebesedés, csak kipirosodott a bőr, közvetlenül is bekenhetjük a tinktúrával. Első fokú égési sérülést naponta többször 50%-os propoliszos kenőccsel kenünk be.
- Fogfájás esetén egy darabka gézt vagy vattát itassunk át a tinktúrával, majd helyezzük a fájós fogra.
- A gombás bőrfelületet naponta többször vékonyan bekenjük a hígítatlan tinktúrával.
- Pattanásokat közvetlenül is ecsetelhetünk a tinktúrával.
- Reumatikus panaszok esetén 20%-os kenőccsel naponta kétszer kenjük be az érintett területet.
Hosszú távú alkalmazás esetén egy hónapos kúra után tartsunk egy hét szünetet.
Propolisz allergiateszt
Győződjünk meg róla, hogy a tinktúra nem okoz allergiás reakciót. Ehhez kenjük be a tinktúrával az alkar belső felén lévő bőrt 24 óra alatt kétszer. Amennyiben nem jelentkezik bőrvörösség, kiütések, egyéb allergiás reakciók, megkezdhetjük a tinktúra alkalmazását.
Propoliszos méz
A propoliszos méz a propolisz és a méz egészségügyi előnyét egyesíti, és igen kellemes ízű.
Házilag is egyszerűen elkészíthetjük, fél kiló mézben keverjünk el 10 ml propolisztinktúrát.
A propoliszos mézet külsőleg is alkalmazhatjuk, baktériumölő és gátolja a vírusok szaporodását. Belsőleg gyulladáscsökkentő hatású, megöli vagy szaporodásában meggátolja a legkülönfélébb kórokozókat.
A megfázás, influenza kezelésére szintén alkalmas, ilyenkor keverhetünk hozzá citromlevet is. Naponta három-négy kanállal együnk belőle.
A propolisz mellékhatásai
Pajzsmirigytúltengés estén ne alkalmazzuk. Mézre, virágporra allergiások szintén kerüljék alkalmazását. 2 év alatti gyermekeknek ne adjuk.
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.