A nyár egyik kellemetlen velejárója lehet a különféle rovarok megjelenése. A legnagyobb elővigyázatosság mellett is óhatatlan, hogy időnként begyűjtsünk egy-egy csípést. Ilyenkor kisebb-nagyobb fájdalom vagy napokig tartó viszketés lehet az eredmény. Ez a rovarcsípés elleni tinktúra nagyon hatásos szúnyogcsípés, darázscsípés, méhcsípés, hangyacsípés esetén. A viszketés és a fájdalom természetes, olcsó, gyors és hatékony ellenszere.
A tinktúra nagyon egyszerűen elkészíthető. A hozzávalók beszerzése nem ütközhet különösebb nehézségbe, az elkészítés pedig pofonegyszerű.
A fő alapanyag, amely egyben a hatóanyagot is hordozza, nem más, mint a jelentéktelen gyomnak tartott útifű. Legjobb, ha friss leveleket tudunk szedni. Kertes házban vagy kirándulások alkalmával ez nagyon egyszerűen kivitelezhető, hiszen az útifű az a növény, amely szinte bárhol előfordul, kertekben és a gyalogutak mentén is, ráadásul egész nyáron hozzáférhető.
Amennyiben nem jutunk friss növényhez, vegyünk valamelyik herbáriában szárított útifüvet. A végeredményt illetően teljesen mindegy, hogy a széles levelű vagy a lándzsás változatot sikerül begyűjteni vagy beszerezni, bár ebben az esetben talán egy kicsit hatékonyabb a széles levelű változat. (Köhögés esetén például a lándzsás útifüvet részesítjük előnyben.)
A tinktúra másik alapanyaga az alkohol. A célnak teljesen megfelel egy olcsóbb vodka is. Gyógyszertári alkohol használata esetén az alkoholt desztillált vízzel kell hígítani, nagyjából fele-fele arányban.
Rovarcsípés elleni tinktúra hozzávalói
útifű (friss vagy szárított)
vodka (esetleg gyógyszertári alkohol)
egy kisebb befőttesüveg
Rovarcsípés elleni tinktúra elkészítése
Friss útifűből: Vagdossuk össze a leveleket (elegendő, ha vékonyabb csíkokra vágjuk egy olló segítségével, de késsel is aprítható). Az összevagdosott levelekkel töltsünk meg egy befőttesüveget. Ne nyomkodjuk bele, de azért ne is legyen túl lazán. Töltsük fel az üveget vodkával. Rázzuk össze az üveg tartalmát, majd tegyük világos, de nem napos helyre. Nagyjából 2-3 hétig hagyjuk érlelődni, közben naponta legalább egyszer, de akár többször is rázzuk össze az üveg tartalmát. Végül szűrjük le, és töltsük kisebb csepegtetős üvegekbe.
Száraz útifűből: A száraz, morzsolt levelekkel töltsünk meg egy üveget nagyjából kétharmadig, ne tömörítsük, csak szórjuk az üvegbe. Töltsük fel az üveget vodkával. Rázzuk össze az üveg tartalmát, majd tegyük világos, de nem napos helyre. Nagyjából 2-3 hétig hagyjuk érlelődni, közben naponta legalább egyszer, de akár többször is rázzuk össze az üveg tartalmát. Végül szűrjük le, és töltsük kisebb csepegtetős üvegekbe.
Rovarcsípés elleni tinktúra alkalmazása
A rovarcsípést kenjük be néhány csepp tinktúrával, amit hagyjunk rászáradni. Rövid időn belül megszűnik a fájdalom és/vagy a viszketés. Szükség esetén ismételhető a kezelés, akár naponta többször is.
+ 1 tipp
Tinktúra hiányában a friss útifű levelét zúzzuk össze és dörzsöljük be nedvével a csípés helyét. Az összezúzást végezhetjük a növényt kicsit összetépkedve és az ujjaink között dörzsölgetve, de akár kicsit meg is rághatjuk. Kirándulások alkalmával nemcsak a csípéseket, de a kisebb sérüléseket (horzsolásokat, karcolásokat, kisebb sebeket) is kezelhetjük ezzel a módszerrel, így kihasználva az útifű fertőzésgátló, vérzéscsillapító, sebgyógyító hatását.