A stressz tönkreteszi a stresszes embert és környezetét egyaránt. Ezért is nagyon fontos, hogy az ideges emberek nyugalomra leljenek. A stressz és feszültség bénítja az immunrendszert, tönkreteszi a lelket, így az ideges ember fogékonyabbá válhat a betegségekre is.
Stressz leírása
Először is tisztázni érdemes, hogy a stressz szükséges, élettanilag természetes és ártalmatlan, valójában a túlélést segíti. A stressz tulajdonképpen egy riasztó funkció baj esetére. Problémát akkor jelent, és napjainkban a fogalom a köznyelvben már ezt takarja, ha valaki állandóan feszült, folyamatosan ideges, tehát a riasztó funkció bekapcsolva marad. A rohanó életforma, a változó és sokszor bizonytalan körülmények, az önmagunkkal szembeni, illetve mások által támasztott vélt vagy valós elvárások mind-mind okozhatják.
Az oldalon olvasható információk nem helyettesítik az orvosi diagnózist és nem minősülnek kezelési tervnek vagy javaslatnak!
Lelki okok
„Rá kellene végre jönnünk, hogy nem muszáj minden felmerülő lehetőséget megragadnunk, hiszen az élet töméntelen mennyiségben kínálja nekünk az újabb meg újabb alkalmakat. Kész művészet, s egyben elérendő pozitív jellemvonás, ha képesek vagyunk időnként egy ígéretes lehetőséget kihasználatlanul hagyni, hogy alaposabban kipihenhessük magunkat, s erőt gyűjthessünk a sors egy következő jó ajánlatának elfogadásához. Stressz: meghiúsult kísérlet, hogy egy bizonyos idő alatt a lehetségesnél többet teljesítsek; mértéktelen becsvágy, perfekcionizmus (tökéletességre törekvés)”
Forrás: Kurt Tepperwein: Mit árul el a betegséged?
Stressz megelőzése
A megelőzés több elemből áll.
1. Fontos a testmozgás. A mozgás bizonyítottan csökkenti a stresszt, mintegy kimozogjuk magunkból a feszültséget. Már egy munka utáni kiadós séta, biciklizés a családdal, esetleg úszás, kocogás vagy egy kis otthoni esti torna is igen pozitív hatással lesz szervezetünkre. A mozgás által akár új ismeretségekre is szert tehetünk, melyek pozitív hatással lesznek lelki életünkre.
2. Tudatosan osszuk be, tervezzük meg az időnket, s a beosztásból ne maradjon ki a pihenés, regenerálódás sem. Mindig arra figyeljünk, amivel éppen foglalkozunk. A multitasking azt jelenti, hogy valaki több tevékenységet egy időben végez. Valójában azonban egyiket sem végzi igazán, s legtöbbször belekap mindenbe, de semmit sem tud befejezni, ami csak további feszültséget szül. A fontos dolgokra koncentráljunk, szükség esetén pedig kérjünk segítséget feladataink elvégzéséhez.
3. A relaxáció, meditáció, jóga, autogén tréning egyaránt segít kiszakadni a hétköznapokból, lehetőséget teremt arra, hogy önmagunkra figyeljünk, illetve testünket és szellemünket lecsillapítsuk.
4. S persze nem utolsó sorban enyhe nyugtató gyógyteák rendszeres fogyasztása is ajánlott.
Stressz gyógynövénykúrája
A kúra itt növényi nyugtatók, nyugtató gyógynövények alkalmazását jelenti, hiszen a stressz természetes nyugtatókkal is jól kezelhető, illetve karbantartható.
Legerősebb növényi nyugtató a citromfű, komló, galagonyavirág és -termés, valamint a macskagyökér. Ezeket egymással váltva vagy keverékben is használhatjuk.
Enyhébb nyugtató hatással rendelkező, idegerősítő gyógynövény a levendula, a szurokfű, a borsmenta, a cickafarkfű virága, a rozmaring, a majoránna, az édeskömény vagy a zsálya. S bár a lovakat megzabosítja, az emberekre nyugtató hatással van a zab is.
Hangulatjavító gyógynövények az orbáncfű, a bazsalikom, a rozmaring, a borsmenta, a fekete üröm vagy az angyalgyökér.
Depresszió esetén az orbáncfű jelent segítséget. A bazsalikom pozitív gondolkodásra serkent. A galagonya, illetve a pemetefű enyhíti az idegi alapon kialakult szívritmuszavart.
Stressz diétája
A stresszt és a diétát általában nem kapcsoljuk egymáshoz. Mivel azonban a stressz legtöbbször alvási problémákkal is társul, így érdemes a könnyű ételekből álló vacsorát legkésőbb 18 óra környékén elfogyasztani, hogy a pihentető alvást ne akadályozza a teli gyomor.
Jó egészséget kívánok!
You must be logged in to post a comment.