A boltok polcain kínált salátákhoz szokott ízlelőbimbóinknak elsőre talán furcsák lehetnek a vadon termő növényekből készült saláták, ezért először talán érdemes kipróbálni a félvad változatokat. Félvad alatt azt értjük, hogy az általunk kedvelt és gyakrabban fogyasztott salátafélékhez (jégsaláta, fejes saláta, endívia, galambbegy, stb.) keverünk vadon termő növényeket, így kevésbé koncentráltan kapjuk a „vad” ízeket.
Kiváló alapanyagot szolgáltathatnak salátáinkhoz a különféle kerti növények levelei is, melyek „normál” körülmények között a komposztrakáson, esetleg háziállataink táplálékaként végzik. Ilyen például a cékla, a karalábé vagy a szőlő levele, a zöldhagyma szára, a zöldborsó zsenge hajtásai.
A vadon termő növények igen széles tárházából válogathatunk, mint tyúkhúr (ez ízben nagyon közel áll a fejes salátához), turbolya, vadsóska, rukkola, csalán, gyermekláncfű, százszorszép, cickafark, medvehagyma libatop vagy éppen porcsinfű.
A vadon termő növényekből főként a kora tavaszi időszakban készíthetünk ízletes salátát. A zsenge hajtások kellemesebb, enyhébb ízűek. Később, a növény teljes kifejlődésével a levelek keményebbé, esetleg keserűvé, túl vad ízűvé válhatnak. Egyes folyamatosan csipkedett növények egész nyáron hozzák friss hajtásaikat, így akár a nyár folyamán is szolgálhatnak salátáink alapanyagául.
Az ilyen jellegű salátákhoz pontos receptet nehéz adni. A legfontosabb szempont, hogy az éppen rendelkezésre álló zsenge hajtásokat keressük, kóstoljuk meg a kiszemelt növényeket (pontos beazonosítás után!!), s a számunkra ízletes példányokról gyűjtsük be a salátának valót.
Egyes vidékeken más-más időpontban bújnak elő a különféle növények, s persze az éppen aktuális időjárás, a gyorsabban vagy nehezebben felmelegedő talaj, az árnyékosabb helyek is befolyásolhatják, hogy éppen milyen kincsekre akadunk.
A nyár folyamán már inkább a fűszernövények friss hajtásai és a vadon termő gyógynövények virágai állnak rendelkezésünkre salátáink ízesítéséhez, színesítéséhez.
A saláta lelke az öntet. Kedvenc önteteinket ezekhez a salátákhoz is felhasználhatjuk. A vinaigrette szinte mindenhez illik, különféle fűszerekkel pedig szinte a végtelenségig ízesíthető és variálható az alaprecept. A joghurtos öntetek a kész öntetekhez képest kalóriaszegényebbek, egészségesebbek, és szintén sokféleképpen ízesíthetőek.
Kísérletezzünk bátran az ízekkel és a színekkel! Találjuk meg a számunkra ízletes növényeket, s szolgálják egészségünket, gazdagítsák táplálkozásunkat a vadon termő gyógynövények ilyen formában is!
Jó étvágyat!