A hasmenés igen kellemetlen állapot, bármi okozza is. Ráadásul nem is veszélytelen, ezért semmi esetre sem szabad figyelmen kívül hagyni (nehéz is lenne), de általában gyógyteákkal és egy kis diétával gyors javulás érhető el.
Az oldalon olvasható információk nem helyettesítik az orvosi diagnózist és nem minősülnek kezelési tervnek vagy javaslatnak!
Hasmenés leírása
Hasmenéskor gyakoribbá válik a székletürítés, illetve hígabbá válik a széklet. Gyulladásos állapot alakul ki. Hasmenéskor a szervezet igyekszik megszabadulni a toxikus anyagoktól ezért bőséges mennyiségű bélnedvet választ ki. Rengeteg víz, só (ásványi sók) távozik ilyenkor a szervezetből, a táplálék felszívódása elégtelenné válik, ezért a szervezet legyengül, illetve fennáll a kiszáradás veszélye is. Ez utóbbi főként a csecsemőket és az időseket veszélyezteti. Hosszan tartó hasmenésnél kórházi ellátás is szükségessé válhat.
Oka rendkívül sokféle lehet, azonban mivel könnyen alakulhat ki igen rossz állapot, először a hasmenés, majd később, illetve ezzel párhuzamosan a kiváltó ok megszüntetése a cél. Az okok között szerepelhet többek között emésztőrendszeri fertőzés, bélférgesség, emésztési zavar, mérgező anyagok fogyasztása, idegfeszültség, de akár gyógyszerek mellékhatásaként is kialakulhat.
Lelki okok
„A hasmenésben szenvedő beteg … a táplálékot, azaz a friss szellemi benyomásokat is, feldolgozatlanul engedi tovább, anélkül hogy kiválasztaná a hasznosíthatót. Következésképp a hasmenés mintegy demonstrálja a félelmet, képtelenséget vagy vonakodást, hogy szembenézzünk a dolgokkal, megbirkózzunk a felmerülő problémákkal. A hétköznapi beszéd e helyzetet találóan ragadja meg „a félelemtől a nadrágba csinálni” fordulatban. A hasmenés az attól való félelmet jelképezi, hogy nem nőttünk fel az elvégzendő dologhoz, az élet túl sokat követel tőlünk. Ahelyett, hogy szembenéznénk a problémával, inkább visszahúzódunk egy csöndes, magányos helyre, s hagyjuk, hadd menjenek a dolgok a maguk útján. Nem emésztjük meg az átélt eseményt, még csak nem is foglalkozunk vele, engedjük, hogy csak úgy „keresztülmenjen” rajtunk. … A krónikus hasmenés mögött általános félelem húzódik, miszerint még nem nőttünk fel eléggé az életfeladatokhoz, míg az akut hasmenés egy konkrét problémára utal, amivel az illető nem kíván foglalkozni.”
Forrás: Kurt Tepperwein: Mit árul el a betegséged?
Hasmenés megelőzése
A hasmenés megelőzése általában a kiváltó okok megelőzését jelenti.
– A fertőzések elkerülése érdekében figyeljünk az ételeink higiéniájára, frissességére, főként külföldi nyaralásaink során, illetve utcai étkezéseknél.
– Az idegrendszeri alapon jelentkező hasmenés esetén jótékony lehet valamilyen nyugtató hatású tea vagy teakeverék. Például citromfű vagy levendula.
– Amennyiben emésztési zavar áll a háttérben, a kiváltó élelmiszereket célszerű kiiktatni az étrendből egy időre. Később meg lehet próbálni óvatosan, egészen minimális adagokban visszavezetni.
– Gyógyszereket kizárólag a pontos utasítás betartásával szedjünk, illetve jelezzük kezelőorvosunk felé a jelentkező mellékhatást.
– Az emésztőrendszeri gyulladásokat ne hagyjuk kezeletlenül. Gyulladáscsökkentő gyógyteák egész sorából választhatunk a panaszok csökkentése, illetve megszüntetése érdekében. Például cickafarkfű, körömvirág, kamilla.
Hasmenés gyógynövénykúrája
A hasmenést először magasabb cseranyagtartalmú teákkal, később nyálkát és enyhébb cseranyagokat tartalmazó teákkal, végül pedig nyálkatartalmú teákkal kúráljuk.
Az első fázisban a gyulladt nyálkahártya összehúzása, egy védő filmréteg kialakítása a cél, amely alatt megkezdődik a gyulladással érintett terület gyógyulása. Később a gyulladás további csökkentése és a nyálkahártya megnyugtatása következik. A cseranyagtartalmú teákat négyóránként fogyasztjuk.
Az első fázisban adható magasabb cseranyagtartalmú növények: tölgyfakéreg (keverékben!), apróbojtorján, diólevél, fekete áfonya levele, vadsóskamag, csalánlevél.
A második fázisban az alacsonyabb cseranyagtartalmú fehér árvacsalán, málnalevél, szederlevél, szamócalevél, illetve a nyálkatartalmúak közül például papsajtlevél, fehér mályva gyökere, erdei mályva levele és virága, hibiszkuszvirág vagy zab jöhet számításba. Cseranyagot és nyálkát is tartalmaz például a borsikafű és a libapimpófű.
A harmadik (regenerációs) fázisban a nyálkatartalmú teát áztatással és nagy lyukú szűrőn átszűrve készítjük el például fehér mályva gyökeréből, papsajtlevélből vagy erdei mályvából.
Az őrölt lenmag az első és második fázisban, míg az egész lenmag a harmadik fázisban alkalmazható eredményesen. Antibakteriális hatásuk miatt a teakeverékeknek érdemes tartalmazniuk például apróbojtorjánt vagy diólevelet, illetve ajánlható a fokhagyma fogyasztása.
Gyermekeknek feketeáfonya-termést adunk.
Hasmenés diétája
Hasmenés idején a felszívódás igen csekély, ezért se terheljük amúgy is nyúzott állapotban lévő emésztőrendszerünket nehéz, fűszeres, tejterméket tartalmazó vagy cukros ételekkel. Ilyenkor a könnyű zöldséglevesek, a párolt zöldségek, a főtt burgonya, főtt fehér rizs, illetve gabonakásák jelentik a legmegfelelőbb táplálékot. Kevés hallal, csirkehússal kiegészíthető a menü. A sárgarépapüré székletfogó hatású. A gyümölcsök közül a banán javasolható kiváló roboráló, székletfogó hatása miatt. A magas (75% fölötti) kakaótartalmú étcsokoládé szintén székletfogó hatású, kis mennyiségben ez is beiktatható az étrendbe.
Fontos a folyadékpótlás, mely inkább gyakrabban adott kisebb adagokban történjen. Kerüljük a cukros vagy alkoholos italokat.
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
Az oldalon olvasható információk nem helyettesítik az orvosi konzultációt, és nem minősülnek kezelési javaslatnak.
You must be logged in to post a comment.