A fekete áfonya vagy más néven havasi meggy hazánkban igen ritkán előforduló védett növény. Európa hidegebb tájairól származik, ahol erdők szélén vadon nő. Az erdélyi havasok és a Felvidéken is gyakori, Magyarországon a Mátrában, Sopron környékén és Vas megyében fordul elő. A hangafélék családjába tartozó cserje, kedveli a nyirkos, savanyú talajú erdőket. Tölgyesekben, bükkösökben és fenyőerdők szélén fordul elő.
Népgyógyászat
Levelét, illetve leveles hajtását és termését (gyümölcsét) a népi gyógyászat régóta felhasználja. A levelekből teát készítenek, a termést frissen vagy szárított formában teának elkészítve vagy gyógypálinka formájában alkalmazzák.
Fekete áfonya levele
Vércukorszint-csökkentő
Kezdődő cukorbetegség esetén a diéta mellett kiegészítő kezelésként érdemes alkalmazni. A fekete áfonya levele a második legjobb vércukorszint-csökkentő a szederlevél után, így e két növény kombinálásával igen hatékony teát nyerhetünk.
Emésztőrendszeri problémák
Cseranyagainak összehúzó hatását hasmenés, bélhurut, bélgyulladás esetén vethetjük be.
Húgyúti panaszok
Vese- és hólyagbántalmak esetén is alkalmazható. Vizelethajtó és húgyúti fertőtlenítő hatását húgyúti gyulladások esetén is kiaknázhatjuk, bár a vörös áfonya és a tőzegáfonya ezen a téren hatásosabb.
Fekete áfonya leveles hajtásának egyéb alkalmazási lehetőségei
Vízhajtó hatását reumás panaszok és magas vérnyomás esetén is kihasználhatjuk.
Köhögéscsillapító teakeverékekben is alkalmazható. Felső légúti megbetegedések, főként torokgyulladás esetén hatásos.
Fogínygyulladás esetén összehúzó hatását használhatjuk ki.
Fekete áfonya termése
Szembetegségek, látásjavító
Látászavarok esetén érdemes a fekete áfonya termését fogyasztani. A második világháborúban szolgáló pilóták vették észre, hogy fekete áfonya fogyasztása után javult az éjszakai látásuk. Tudományos vizsgálatok is bizonyították a fekete áfonya karotinoidjainak (növényi színanyag) ilyen hatásait különféle látászavarok esetén.
Védi a szemet a napfény károsító hatásától, elősegíti a szem ideghártyapigmentjének (macula) regenerálódását. Az olyan szembetegségek, mint makuladegeneráció, rövidlátás, szürkehályog, a szem fényhez való alkalmazkodási nehézségei (farkasvakság vagy szürkületi vakság) esetén előszeretettel alkalmazzák. Javítja a szem vérellátását, erősíti a hajszálereket.
Cukorbetegség
Neomirtillin hatóanyaga növényi inzulin. Cukorbetegség esetén kiegészítő kezelésként segíti a szövődmények kivédését.
Roboráló és baktériumölő
Vitamintartalma (A-vitamin tartalma kiemelkedő) mellett magas az ásványianyag-tartalma is: kálium (nagy mennyiségben), kalcium, vas, magnézium, mangán, cink, kén, foszfor található benne.
Vitamintartalma és baktériumölő hatása révén bakteriális eredetű betegségek esetén roboráló élelmiszerként is alkalmazhatjuk.
Fekete áfonya termésének egyéb alkalmazási lehetőségei
A vénás keringés és a nyirokkeringés elégtelensége esetén is ajánlott, aranyeres és visszeres panaszok esetén egyaránt bevethetjük.
Védi a gyomor nyálkahártyáját.
Megakadályozza a vérrögképződést, vérhígító. Antioxidánsai védik a szív- és érrendszert.
Epekő és húgykő esetén kőoldó hatású, ám elsősorban megelőzés céljából érdemes fogyasztani.
Bőrproblémák, mint ekcéma és pszoriázis esetén szintén hatásos lehet. A termés védi a bőr kollagénállományát, így csökkenti a ráncosodást. Belsőleges fogyasztása mellett külsőleg a leveléből készült teát is érdemes lemosóként alkalmazni.
Fekete áfonya adagolása, elkészítése
A levélből 1 teáskanálnyi szárítmányt 2 dl vízzel leforrázunk, 10 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük. Naponta kétszer 2 deciliter fogyasztható maximum 7-10 napig. Hasmenésnél 2-3 evőkanálnyi levélszárítmányt 2,5 dl vízzel leforrázunk, majd leszűrjük. Minden négy órában 0,25 deciliter, kb. negyedpohárnyi teát itatunk.
Termését elsősorban frissen fogyasztjuk. A szárított termésből 1 evőkanálnyit 2 dl vízben 10 percig főzünk, majd leszűrjük. Háromszor 2 dl a napi adagja.
Készítmények formájában is beszerezhető.
Fekete áfonya mellékhatásai
A termésnek nincs ismert mellékhatása még tartós fogyasztás esetén sem. Bár a vizelettel történő kálium- és magnéziumkiválasztást fokozza, ezek pedig csökkentik a kőképződést, mivel oxaláttartalma magas, így vesekövességre való hajlam esetén körültekintésre van szükség alkalmazása során.
A levél arbutin nevű hatóanyaga májkárosító, ezért maximum 7-10 napos kúra ajánlott.
Fekete áfonya termesztése és gyűjtése
A fekete áfonya hazánkban védett növény, ezért gyűjtése kizárólag termesztett állományokban lehetséges, bár a vadon élő fajok termésének tápértéke nagyobb a termesztettekénél.
A termesztést nehezíti, hogy kedveli a savanyú, nyirkos talajt és a hűvösebb éghajlatot. Hazánkban a savanyú talaj viszonylag ritka, így talajcserével és talajkarbantartással biztosítható a megfelelő közeg. Árnyékos helyre ültessük, és tartsuk nedvesen a talaját.
A leveleket virágzás előtt, illetve ritkábban a leveles hajtásokat gyűjtjük, ez utóbbiakat virágzáskor. A hajtások maximum ujjnyi hosszúságúak legyenek. A termést érett állapotban gyűjtjük.
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.