A fekete nadálytő nyirkos réteken, ártereken, csatornák mentén élő, érdes levelű növény. Elsősorban a lilás vagy kékes virágú nadálytő használatos gyógynövényként.
E növény gyógyító hatását Dioszkuridész, Claudius és Néró római seregének görög származású katonaorvosa is dicsérte a Kr. utáni I. században. Bingeni Szent Hildegard (apátnő, a XII. században élt, Physica című művében ír a növényről) és Paracelsus (orvos, a XVI. században tevékenykedett, az akkoriban szokásos módszerektől eltérő, új orvoslás alapjait Paragranum című művében fejtette ki) pedig „kelevények” és sebek gyógyításra ajánlotta. A kolostori orvosok gyulladások és kelések, sebek és csonttörések gyógyítására használták.
Csont-, ízületi, izom- és bőrproblémák
Népiesen – többek között – „forrasztófű”-nek is nevezik a növényt, ugyanis gipszelhetetlen és egyéb csonttörések, gipszelt törések utáni kezelések, ficam, rándulás, csontfájdalmak, ízületi bántalmak, ízületi sérülések, csonthártyasérülés, ínszakadás, izomsérülés, ínhüvelygyulladás, zúzódások, köszvény, reuma, de vérömlenyek, sebek, visszérgyulladás, bőrfekély, felfekvés, aranyér, égési sérülések, hámsérülések, fagyás, ekcéma, tehát szinte minden csont-, ízületi-, izom- és bőrprobléma kezelésére kiválóan alkalmazható.
Ezen esetekben külsőlegesen használjuk, s több alkalmazási mód közül is választhatunk.
Fekete nadálytő hatóanyagai
Hatóanyagai közül kiemelkedik allantoin, amely javítja a vérellátást és gyorsítja a sejtregenerációt, kolintartalma pedig serkenti a vérkeringést, ami miatt a vérömlenyek gyorsabban felszívódnak, a sérült szövetek pedig gyorsabban gyógyulnak.
Fekete nadálytő alkalmazása
Legegyszerűbb, ha megvesszük a kész kenőcsöt, azonban ha rászánjuk magunkat a gyűjtésre, akkor egyszerűen készíthetünk otthon is nadálytő kenőcsöt. Vagy 100 g gyökérből ½ liter vízzel 15 perc alatt főzetet készíthetünk, amelybe gézt vagy egyéb textíliát mártva borogatás készülhet.
Körömvirág főzetébe is adagolhatunk annyi porított gyökeret, hogy pépet kapjunk, és ezzel borogatjuk az érintett területet, illetve a gyökérport forró vízzel kikeverve, néhány csepp glicerint vagy olajat hozzáadva is készíthetünk pépet, kenőcsöt, melyet a fájó testrészre, törött csont fölé helyezhetünk. Naponta többször alkalmazzuk.
Ezt is nézd meg:
Gyógynövényes olajok, balzsamok, kenőcsök, krémek
Fekete nadálytő mellékhatásai
Külsőlegesen használva nem jelent veszélyt, azonban 4-6 hétnél hosszabb ideig ekkor se alkalmazzuk, és ne tegyük nyílt sebre!
Belsőleg hatásos lehetne emésztési, illetve légúti panaszok esetén, ám különféle alkaloid-, illetve főként pirrolizidin tartalmánál fogva rákkeltő, illetve májkárosító hatású, ezért belsőleg tilos alkalmazni! (Emésztési és légúti panaszokra amúgy is rengeteg, veszélytelen alternatíva áll rendelkezésünkre.)
Meg kell említeni azonban, hogy rákos betegségeket gyógyító anyagokat is találtak a növényben, azonban ezek kivonása nyilvánvalóan gyógyszeripari feladat, tényleges alkalmazhatóságát pedig kutatásoknak kell megelőznie, ami házilag semmi esetre sem megoldható!
Fekete nadálytő gyűjtése, termesztése
A drogot a gyökér (gyöktörzs) szolgáltatja, amelyet nedves időben könnyebb kiásni, s még szárítás előtt meg kell mosni és le kell reszelni, mert kőkeménnyé szárad.
Akár a kertünkben is tarthatunk néhány tövet, amelyeket azonban kordában kell tartani, mert a növény gyökeréről gyorsan szaporodik. Kedves kis lilás-kékes színű virágai egész nyáron nyílnak.
Az érdeslevelű nadálytő (Symphytum asperum) és a ritkábban előforduló (sárgás)fehér virágú fekete nadálytő (Symphytum officinale subsp. bohemicum) éppúgy használható, hatásuk hasonló.
A gumós nadálytő (Symphytum tuberosum) virágai sárgák, és az üde erdők növénye. A fekete nadálytő fehér virágú változatával keverhető össze, ám gyöktörzse gumószerűen megvastagodott, innen az elnevezése.
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.