A fekete nadálytő olajos kivonat hasonlóan használható, mint a krém. Házilag is egyszerű elkészíteni, ha rendelkezésünkre áll a növény gyökérzete. Ezt akár mi magunk is kiáshatjuk, de boltban is beszerezhető.
A fekete nadálytő fő hatóanyaga az allantoin, amely remek természetes szerré teszi sebek, sebhelyek és különféle bőrproblémák kezelése, zúzódás, ficam, rándulás, csontrepedés, csonttörés, bevérzés, véraláfutás, izom- és ízületi fájdalmak, reuma esetén.
A hatóanyagot gyakran vonják ki alkohollal. Bármilyen alkoholos kivonat hosszas használat esetén a bőrt kiszáríthatja, kimarhatja, ezért gyengédebb módszer az olajos kivonattal történő kezelés.
Az olajos kivonatból krémet is készíthetünk, melyet felhasználhatunk a fenti panaszokra éppúgy, mint bőrápolóként.
Fekete nadálytő olajos kivonat hozzávalói
50 g szárított vagy előszárított (darabolt vagy porított) fekete nadálytő gyökér
kevés alkohol vagy vodka (kb. 1 ek.)
150 g hidegen sajtolt olaj (pl. olíva, búzacsíra, mandula, stb., akár keverve is)
befőttesüveg tetővel az áztatáshoz
üveg tetővel vagy dugóval a tároláshoz
a szűréshez tölcsér, gézlap vagy egy darab muszlinanyag
illatosításra illóolaj (lásd a recept végén, elhagyható)
Fekete nadálytő olajos kivonat elkészítése
1. A gyökérdarabokat vagy gyökérőrleményt az üvegbe szórjuk, majd kevés alkoholt vagy vodkát öntünk rá. Az alkohol szerepe a gyökér megnedvesítése, illetve részben az olaj tartósabbá tétele is. Annyit öntsünk rá, hogy átnedvesítse a gyökereket, de ne álljon az üveg alján az alkohol. Keverjük, illetve rázzuk össze alaposan, és hagyjuk állni.
2. Kb. fél óra elteltével ismét összerázzuk, majd feltöltjük az üveget az olajjal. (Egyféle vagy többféle olajat is használhatunk a felöntéshez.) Rácsavarjuk a tetőt, és alaposan összerázzuk.
3. 4-6 hétig állni hagyjuk. Napfény ne érje. Árnyékos szobahőmérsékletű helyen vagy akár a konyhaszekrényben is elhelyezhetjük. Naponta rázzuk fel az üveg tartalmát, nehogy bepenészedjen, illetve hogy jól átjárja az olaj a leveleket.
4. 4-6 hét után egy tölcsérbe muszlint vagy gézlapot teszünk, ezen átszűrjük az olajat egy kifertőtlenített üvegbe. A leveleket hagyjuk jól lecsöpögni, de ne csavarjuk ki.
5. Dugaszoljuk be vagy kössük le az üveget, és tegyük az olajat hűvös helyre, de ne a hűtőszekrénybe.
Megjegyzés: Ennek az olajos kivonatnak a fekete nadálytőre jellemző kellemetlen illata van. Illatosításra használhatunk pár csepp illóolajat. Hogy ne csak kellemesebb illatot érjünk el, de a hatást is fokozzuk, célszerű a kezelni kívánt panaszhoz igazítani az illatosítást.
Ízületi, reumatikus panaszoknál, izomfájdalom esetén adhatunk hozzá például rozmaring, eukaliptusz vagy boróka illóolajat,
ekcémás bőr kezelésére bergamott, geránium vagy kamilla illóolajat,
csonttörés, zúzódás, ficam esetén levendula, zsálya, fahéj vagy citrom illóolajat,
visszerekre rozmaring, boróka vagy citrom illóolajat,
véraláfutás esetén geránium, citrom, eukaliptusz illóolajat,
nehezen gyógyuló sebekre levendulát, gerániumot vagy zsálya illóolajat.
Fekete nadálytő olajos kivonat alkalmazása
Az olaj önmagában is alkalmazható, célszerű zuhanyozás vagy gyógynövényes fürdő után a még enyhén nedves, de nem csuromvizes bőrbe masszírozni. Egyéb esetben a kezelés előtt enyhén nedvesítsük be a kezelendő bőrfelületet, így könnyebben beszívódik a bőrbe az olaj.
Alaposan masszírozzuk a bőrbe, ehhez kevés olajat vigyünk fel az érintett területre, majd ujjbegyeinkkel gyengéden dörzsöljük be, amíg beszívódik. Naponta többször is megismételhetjük a kezelést. 7-10 napos kúrát tartsunk. Amennyiben nem múlnak a panaszok, a továbbiakban 2-3 hétig naponta egyszer végezzük a kezelést, majd ismét következhet egy intenzívebb 7-10 napos kúra.
Belsőleg nem alkalmazható!
Krém készítéséhez is felhasználható.
Az oldalon olvasható információk nem helyettesítik az orvosi diagnózist és nem minősülnek kezelési tervnek vagy javaslatnak!
Jó egészséget kívánok!