A fekete szeder, bár termése hasonló, nem tévesztendő össze az eperfafélék családjába tartozó eperfával. Réteken, erdőszéleken terem, évelő, tüskés félcserje. A fekete szedernek világszerte több mint kétezer fajta található. Európa, Elő-Ázsia, Észak-Amerika és Észak-Afrika mérsékelt éghajlatú területein fordul elő.k, A Rubus nemzetség minden fajtájának gyümölcse ember és állat kedvelt tápláléka. Gyógyászati szempontból a R. fructicosus levele és termése egyaránt értékes.
Gyógyhatását már az ókorban is ismerték. Teáját egyaránt fogyasztották vizelethajtóként, izzasztóként, hasmenés esetén, illetve gyomorerősítőként is. Cukorbetegek számára fürdőt készítettek belőle. Bingeni Hildegard a levelet a nyelv feldagadása vagy az azon jelentkező fekély esetén ajánlotta, a gyümölcsének nem tulajdonított gyógyhatást, de az „se a egészséges, se a beteg embernek nem árt, s könnyen emészthető”. Az egyiptomiak, görögök és rómaiak is alkalmazták a gyógyászatban. Dioszkuridész hasmenés és erős havi vérzés esetén javasolta. Gyulladáscsökkentő szerként is említette kelések, égési sérülések, szemölcsök esetén, de mellbetegségekre és fogíny erősítésére alkalmasnak találta mely javallatokat a kolostori gyógyászat is átvette.
Népi gyógyászat
A népi gyógyászat köhögés és menstruációs panaszok esetén, illetve külsőleg a főtt gyümölcspépet körömgombára alkalmazta.
Hasmenés
Cseranyagtartalmánál és baktériumölő hatásánál fogva kiváló hasmenés elleni szer. Enyhe görcsoldó hatással is rendelkezik, amely a hasmenést kísérő hasi fájdalmakat is enyhítheti.
Izzasztó, vértisztító, vizelethajtó
Izzasztó, vértisztító és vizelethajtó hatásánál fogva méregtelenítő teakeverékek alapanyaga is lehet.
Megfázás, köhögés
Izzasztó hatását megfázás esetén is kiaknázhatjuk, s ezt a hatást tovább fokozza a C-vitamin-tartalom, valamint köhögés elleni hatása.
Cukorbetegség
Gyógynövények közül a legerősebb vércukorszint-szabályozó hatással rendelkezik. Áfonyalevéllel kombinálva még erőteljesebb hatást érhetünk el.
Gyulladáscsökkentő
Gyulladáscsökkentő, összehúzó hatását kihasználhatjuk szájsebek, szájnyálkahártya-gyulladás, afta, ínygyulladás kezelésénél. Ilyenkor apróbojtorjánnal, zsályával tovább fokozható a hatás.
Torokgyulladás esetén toroköblögetőként is alkalmazhatjuk. A hatást itt is tovább fokozhatjuk az előbb említett növényekkel.
Roboráló és élvezeti tea
Mind a levél, mind a termés tartalmaz C-vitamint, így mindkettő roboráló hatással rendelkezik, amit megfázás esetén is kihasználhatunk.
Önmagában, illetve málnalevéllel és/vagy szamócalevéllel keverve kiváló ízű élvezeti tea készülhet belőle, mely a fekete tea kiváltására is alkalmas.
Bőr
Bőrfrissítő, javítja a bőr keringését, tonizáló hatású, így arclemosóként is használható. Bőrkiütések, ekcéma, sebek esetén szintén jól alkalmazható baktériumölő, gyulladáscsökkentő és összehúzó hatása miatt.
Fekete szeder termése
A szárított gyümölcsöt elsősorban gyulladáscsökkentőként alkalmazhatjuk. Szájsebek kezelésénél apróbojtorjánnal és zsályával keverve fokozható a hatása. Fogmeder-gyulladásnál propoliszos kezeléssel kombináljuk. A szeder termése igen sok C-vitamint tartalmaz.
Fekete szeder levelének alkalmazása
Belsőleg 1 ek.-nyi szárítmányt 2 dl vízzel 1-2 percig főzünk, majd 10-15 percig állni hagyjuk, leszűrjük. Naponta háromszor fogyasztjuk ezt a mennyiséget*+/-+8. Külsőleg ugyanennyi vízhez dupla mennyiségű szárítmányt használunk, az elkészítési mód megegyezik a belsőleges alkalmazásnál írtakkal.
Fekete szeder mellékhatása
Az előírt alkalmazást betartva sem a szederlevélnek, sem a szeder gyümölcsnek nincsen mellékhatása.
Szederlevél gyűjtése
A kifejlett, de még fiatal, zsenge leveleket gyűjtjük tavasszal, virágzás előtt.
Szedertermés alkalmazása és gyűjtése
A szeder termését, azaz magát a gyümölcsöt éretten gyűjtjük. 2 ek. szárított szedret 2 dl vízzel leforrázzuk, 10-15 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük. Ezt a mennyiséget 2-3-szor alkalmazzuk naponta.
You must be logged in to post a comment.