A feketenadálytő-krém méltán az egyik legkedveltebb gyógynövényes krém. Sokféle felhasználási módja mellett bőrápoló tulajdonságokkal is rendelkezik, és fájdalomcsillapító hatású. Készítsük el házilag!
A fekete nadálytő gyógynövényként is egy sor panaszra kínál megoldást. Olyan problémákra is, amelyekben egyeduralkodó ezen a terepen. Nem véletlenül hívják csontforrasztófűnek is, hiszen csonttörések, csontrepedések kezelésében is kiváló, segíti a gyulladást, és csökkenti a fájdalmat.
Ízületi bántalmak, reumatikus panaszok, zúzódás, rándulás, ficam esetén szintén segítségül hívhatjuk, de különféle bőrproblémák, visszeresség, aranyeresség, véraláfutások kezelésére is kiváló. Belsőleg nem alkalmazható.
Ezt is nézd meg:
20+1 vegyi anyag, amit nem akarsz a kozmetikumaid összetevői között látni
A gyógynövény gyökeréből készített pép alkalmazása kissé körülményes. A belőle készült olaj már jobb megoldásnak tűnik, mégis a krém használata a legegyszerűbb és legpraktikusabb. Tinktúra is készülhet belőle, ám ennek alkoholtartalma hosszasabb alkalmazás esetén kiszáríthatja, érzékennyé teheti a bőrt.
Sokkal hatásosabb krémet készíthetünk, ha kétszeres erősségű feketenadálytő-kivonattal (olajjal) készítjük. Ehhez a leszűrt olajjal és egy újabb adag gyökérrel ismét elvégezzük a kivonatkészítést. Az alábbi recept már a kétszeres erősségű kivonathoz szükséges növénymennyiséget tartalmazza. Tehát először elvégezzük a kivonatkészítést 50 g gyökérrel, majd a leszűrt olajat ráöntjük még 50 g gyökérre, 4 hét múlva ezt is leszűrjük, így megkapjuk a kétszeres erősségű kivonatot.
Feketenadálytő-krém 1. (méhviasszal) hozzávalói
25 g méhviasz
150 g fekete nadálytő olajos kivonat (kb. 100 g szárított feketenadálytő-gyökérből)
2 db E-vitamin lágy kapszula
illóolaj az illatosításhoz (lásd az olaj elkészítésénél – elhagyható)
Feketenadálytő-krém 1. elkészítése
1. A méhviaszt olvasszuk meg gőz fölött vagy nagyon kis lángon, folyamatosan kevergetve, amíg elolvad, majd adjuk hozzá a gyógyolajat, és a tűzről levéve kihűlésig kevergessük, hogy egyenletes állagú krémet kapjunk.
2. Mielőtt nagyon besűrűsödne a krém, adjuk hozzá az E-vitamin kapszulából kinyert E-vitaminos olajat is, mely tartósítja a krémet, egyúttal bőrápoló hatását is fokozza. (A zselékapszulát hasítsuk be óvatosan egy éles késsel, és nyomjuk a krémbe a tartalmát.)
Ez a recept egy keményebb állagú krémet eredményez. Ha lágyabb kenőcs állagot szeretnénk elérni, méhviasz helyett kakaóvajjal készítsük, mely kiváló bőrápoló tulajdonságokkal is rendelkezik.
Feketenadálytő-krém 2. (kakaóvajjal) hozzávalói
60 g kakaóvaj
1 dl nadálytőolaj
2 E-vitamin kapszula
Feketenadálytő-krém 2. elkészítése
1. A kakaóvajat olvasszuk meg gőz fölött folyamatosan kevergetve, amíg elolvad, majd adjuk hozzá a gyógyolajat, és a tűzről levéve kihűlésig kevergessük, hogy egyenletes állagú krémet kapjunk.
2. Mielőtt nagyon besűrűsödne a krém, adjuk hozzá az E-vitamin kapszulából kinyert E-vitaminos olajat is, mely tartósítja a krémet, egyúttal bőrápoló hatását is fokozza. (A zselékapszulát hasítsuk be óvatosan egy éles késsel, és nyomjuk a krémbe a tartalmát.)
Tipp: Ha túl lassan következne be a krém dermedése, tegyük hűtőszekrénybe egy időre. Ha a kelleténél kicsit jobban megdermedne a krém, kissé melegítsük vissza gőz fölött, majd keverjük krémesre.
Feketenadálytő-krém alkalmazása
Az érintett bőrfelületet naponta többször kenjük be a krémmel. Intenzív kúra esetén 7-10 nap után csökkentsük napi egyre a kezelések számát, majd két hét elteltével ismét következhet egy 7-10 napos kúra.
Ezt a krémet vagy kenőcsöt általános bőrápolóként és bőrregenerálóként is használhatjuk.
Jó egészséget kívánok!