A fogfájás borzasztóan tudja kínozni az embert, sokak számára az egyik legkellemetlenebb és legnehezebben viselhető fájdalom. Ráadásul mindenki tisztában van vele, hogy végleges megoldást és enyhülést csak a fogorvosnál lelhet. A fogászattól való félelem miatt sokan mégis a végsőkig várnak.
Még ha nem tartunk a fogorvostól, a fogfájás akkor is a legrosszabb pillanatokban tud ránk törni: este, éjszaka vagy hétvégén, amikor éppen nincs rendelés. Az ügyeletet nem szívesen keressük fel ilyenkor, tehát nem marad más hátra, mint csillapítani a fájdalmat addig is, amíg szakértő kezekbe kerülünk.
Fogfájás csillapítása gyógyszer nélkül
Szegfűszeg
A szegfűszeg a legismertebb és leghatékonyabbnak tartott fogfájás elleni gyógynövény. A szegfűszegnek érzéstelenítő, zsibbasztó hatása van, így hatékonyan csillapítja a fájdalmat. Segítségével a fogfájás csillapítása pár perc alatt megtörténhet.
A fogorvosok a szegfűszegolaj és cink-oxid keverékét tartalmazó anyagot használnak ideiglenes tömésként, illetve gyökértöméshez is fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő hatása miatt. Folynak kísérletek a helyi érzéstelenítés területén történő felhasználásra is, a helyi érzéstelenítőkre való érzékenység vagy egyéb ellenjavallatok esetén jelenthetne alternatívát a szegfűszegből előállított szer.
A szegfűszeg a legtöbb fűszerpolcon megtalálható, ám a szegfűszeg fájós foggal való elrágcsálása – ahogy azt igen sokszor ajánlják – csak kisebb fájdalom esetén jöhet szóba, hiszen a fájós, gyulladt fognak még az érintése is pokoli kín lehet, nemhogy rágcsáljunk egy ilyen foggal.
Jobb megoldás, ha a porrá őrölt szegfűszegből pár csepp alkohollal (vodka, pálinka is megfelel) vagy vízzel pépet készítünk, és ezt kenjük az érintett fogra és környékére, esetleg pici vattapamacsra kenjük a pépet, és ezt helyezzük a fájó fogra.
A szegfűszeg illóolaj a nagyon fájdalmas fogra is rácseppenthető, ám kicsit hígítani kell, például olívaolajjal. Ha a felső fogak valamelyikét érinti a fájdalom, szükség lehet segítségre a cseppentéshez. Ha van otthon kisméretű fecskendőnk, ennek segítségével is a fogra spriccelhetünk egy kevés hígított illóolajat (a felesleget köpjük ki!). Vattapamacsra téve rátehetjük az érintett fogra, de egy fültisztító pálcára csepegtetve is ecsetelhetjük az érintett területet. (A szegfűszeg illóolajat ne nyeljük le! A szegfűszegolaj nem ajánlott vérzékenység, cukorbeteg esetén, kisgyermekeknek és várandósság idején. Vese- és májproblémák esetén szintén kerülendő.)
Echinacea
A teton sziú indiánok az Echinaceát „fogfájás növény”-nek nevezték. A legjobb hatást a friss gyökerekkel érhetjük el, de az Echinacea tinktúra is hatásosnak bizonyul.
Teafa illóolaj
A teafa illóolaja gyulladáscsökkentő és antibakteriális hatású. Készítsünk szájöblítőt 1 deciliter langyos vízből, melybe 2-4 csepp teafa illóolajat csepegtetünk. Jó alaposan öblögessük át ezzel a szánkat.
Menta
A mentafajok fájdalomcsillapító, helyi érzéstelenítő hatásúak, ezen a téren a borsmenta kiemelkedik. A mentol (a menta illóolajának egyik összetevője) még hatékonyabb ezen a téren, ezért menta illóolajos szájöblítő (elkészítést lásd fent a teafa illóolajnál) alkalmazásával, illetve mentolos fogkrémmel történő fogmosással szintén csökkenthetjük a fogfájást. (Kisebb fájdalom esetén a mentolos rágógumi rágása is hozhat enyhülést.)
Cickafarkfű
A cickafarkfű gyökere is érzéstelenítő hatású. A friss zúzott gyökerek a legalkalmasabbak a fájdalom csillapítására.
Útifű
Az útifű friss leveleit alapos összezúzás után kell az érintett területre helyezni. Kevés sóval keverve még jobb hatást érhetünk el.
Gyömbér
A frissen reszelt gyömbér a fogra helyezve szintén enyhíti a fájdalmat, gyulladáscsökkentő, antibakteriális, fájdalomcsillapító hatású.
Sós víz
Ha a fenti növények közül éppen egyik sem elérhető, só mindig van otthon. Oldjunk fel langyos vízben kevés sót (kb. 2 dl vízben fél kávéskanálnyit), és öblögessünk ezzel az oldattal.
Fogfájás és fogínybetegségek megelőzése
Használjunk gyógynövénykivonatokat, illetve sót tartalmazó fogkrémet vagy fogport. A körömvirág, a mirha és a szegfűszeg különösen hatékony a fogbetegségek megelőzésében és a fogíny állapotának megőrzésében. A kakukkfű, a zsálya, a kamilla, az édeskömény és a menta gyulladáscsökkentő, illetve baktériumölő, fertőzés elleni hatásukkal segítenek a szájhigiéné megőrzésében.
Ínyerősítő vitaminok
A C-vitamin antioxidáns hatású, segít a fogíny állapotának megőrzésében, segíti a csontosodási folyamatokat és fenntartja az érfalak rugalmasságát. A C-vitamin hiánybetegség (skorbut) egyik tünete a fogínysorvadás. (C-vitamint tartalmaz: csalán, csipkebogyó, homoktövis, kökénytermés, fekete ribiszke, szederlevél, nyírfalevél stb.)
Az E-vitamin a bőr mellett a nyálkahártyákat is védi, sejtregeneráló és antioxidáns hatású. (E-vitamint tartalmaz: tökmag, csipkebogyó magja, homoktövis stb.)
Az A-vitamin hozzájárul a nyálkahártyák, a fogak és a csontozat (állkapocscsontok) állapotának megőrzéséhez. (A-vitamint tartalmaz: bodzabogyó, homoktövis, zab, tárkony, fekete áfonya termése stb.)
A cink antioxidáns hatású, segíti a sebgyógyulást, javítja az ízérzést, gyulladáscsökkentő. (Cinket tartalmaz: csalán, zab, homoktövis stb.)
Az ínyvitaminokhoz adagolnak még folsavat, ami a sejtosztódásban játszik szerepet, K-vitamint, amely a normál véralvadáshoz szükséges, csökkenti a vérzékenységet, illetve rutint, amely az érfalakat erősíti, illetve rugalmasan tartja. (K-vitamint tartalmaz: csalán, csipkebogyó, homoktövis, rutint tartalmaz: fekete ribiszke, fekete áfonya, ökörfarkkóró, bodzabogyó, narancs stb.)
Az oldalon olvasható információk nem helyettesítik az orvosi diagnózist és nem minősülnek kezelési tervnek vagy javaslatnak!
Jó egészséget kívánok!