Legelőkön, réteken, utak mentén, parlagokon az ország minden részén, sok helyen tömegesen előforduló, jellemző illatú, évelő növény. A cickafarkfű szára nem szakad, ezért gyűjtésénél mindenképpen szükséges valamilyen vágószerszám alkalmazása. Csak a fehér virágú cickafark gyógynövény, a sárgás, lilás, rózsás színű egyedek alkalmatlanok gyógyászati célra.
A 2022-es év gyógynövénye latin nevét (Achillea millefolium) Achilleusról, a görög hősről kapta, aki állítólag a csatákba is magával vitte, hogy a harctéri sebesüléseket e növénnyel kezelje. A középkorban a sör ízesítésére szolgáló gyógynövénykeverék egyik alkotója volt, de a XVII. században a fiatal hajtások levélzöldségként is kedveltek voltak, amelyeket spenóthoz hasonlóan vagy levesbe főzve készítettek el, sőt a szárított leveleket fűszerként is használták.
A Magyar Gyógyszerkönyvben A. millefolium szerepel, ám az az értékes azulénos kékolajat A. collina, vagyis a mezei cickafark tartalmazza, mely hazánkban tömegesen fordul elő. A millefolium előfordulása szórványos.
Nőgyógyászati problémák, klimax
Esztrogén, azaz növényi ösztrogén (női nemi hormon) tartalma miatt rendszertelen menstruációs ciklus és a legkülönfélébb nőgyógyászati problémák esetén (pl. folyás vagy petefészek-gyulladás esetén árvacsalánnal keverve) alkalmazhatjuk, idősebb hölgyek pedig a klimax idején vehetik hasznát, mivel a növényi ösztrogén sokkal kíméletesebb a szervezethez, mint a vegyi úton előállított ösztrogén.
Prosztatabántalmak
Az esztrogén azonban a férfiak számára is hasznos lehet, mégpedig prosztatabántalmak, -duzzanat, -gyulladás és az ezt kísérő vizelési nehézségek esetén.
Gyulladáscsökkentő
Azulén tartalmú illóolajának (kékolaj) köszönhetően gyulladáscsökkentő és antibakteriális hatású, mely gyulladáscsökkentő hatását cseranyaga is fokozza, így alkalmazható mindenféle emésztőrendszeri- (pl. gyomor- és bélhurut), vese- és hólyag-, szájüregi-, bőr-, illetve szemgyulladás, de aranyér- vagy visszérgyulladás, de a legkülönfélébb fertőzések esetén is. Itt érdemes megjegyezni, hogy aki a – szintén azulén tartalmú – kamillára allergiás, a cickafarkfűvel vagy körömvirággal helyettesítheti azt.
Allergia
Az azulén antihisztaminikum, azaz allergiaellenes hatása van, így szénanátha és asztma kezelésére jól alkalmazható.
Influenza, meghűlés, torokgyulladás
Influenza és meghűlés elleni teakeverékekben feltétlenül helyet kell kapjon, nemcsak a légutakra gyakorolt, de antibakteriális hatása miatt is. Remek toroköblítő torokgyulladás esetén.
Emésztőrendszeri problémák
Keserűanyag tartalmánál fogva a legkülönfélébb emésztőrendszeri problémák esetén alkalmazható, úgymint étvágytalanság, máj- és epebántalmak, -görcsök, de remek emésztésserkentő, és anélkül javítja a kiürülési reflexet, hogy hashajtó hatása lenne.
Légzőszervi problémák
Tbc, légcső- és hörghurut, nehézlégzés kiegészítő kezelésére (orvosi konzultáció után) szintén jól alkalmazható.
Görcsoldó
Flavonoidjának köszönhetően görcsoldó hatású, amelynek következtében elsősorban emésztőrendszeri görcsök, illetve menstruációs görcsök esetén használhatjuk.
Vérzéscsillapító
Achillein és achilletin nevű glikozidjai véralvasztó hatása következtében mindenféle vérzés esetén jól alkalmazható, nemcsak az erős menstruációs vérzést csillapítja, hanem a vérző vagy kifakadt sebek, a fogíny-, orr-, tüdő-, gyomor-, belek-, aranyér vérzéseit is csillapítja, valamint urogenitális (húgy-ivarszervi) sebészeti beavatkozásoknál is segítséget nyújt. (Ezen állapotok azonban mindenképpen orvosi konzultációt igényelnek!)
Sebek
Kiránduláskor, kerti munka során szerzett sebesülésekre friss levelét használhatjuk vérzéscsillapítóként és fertőzések megelőzésére.
Vérnyomáscsökkentő
Kolin hatóanyagának köszönhetően jó vérnyomáscsökkentő.
Roboráló
Mindezeken felül általános roboráló (szénhidrát, ásványi anyag – magnézium, vas, kén, nátrium, kálium – tartalmánál és étvágyjavító hatásánál fogva), különösen hosszú, kimerítő, anyagcserezavarral is párosuló betegségeknél érdemes alkalmazni.
Nyugtató, idegerősítő
Nyugtató, szurokfűvel keverve idegerősítő hatással is rendelkezik.
Bőrápoló
Remek bőrápoló, a berepedezett kézbőr borogatására, ekcéma kezelésére is alkalmazható.
Cickafarkfű felhasználása, adagolása
1 teáskanálnyi mennyiségű szárítmányt adunk 2 dl vízhez, a forrázatból 2 x 2 dl fogyasztható egy nap. Amennyiben emésztőrendszeri problémákra alkalmazzuk, úgy 20-30 perccel étkezés előtt, édesítetlenül fogyasztandó ez a keserű, de kellemes aromájú tea.
Külsőleg toroköblítőként, borogatásként, ülőfürdőként, hüvelyöblítőként alkalmazva dupla mennyiségű szárítmányt használjunk.
Szénanátha és ekcéma, valamint reumatikus és ízületi problémákra, de izomlazítóként is a kizárólag virágokból álló drog használatos. A virág drog ezeken felül ugyanazokkal a gyógyhatásokkal rendelkezik, mint az általánosan használt, levelekkel és szárral gyűjtött drog.
Egyszerű cickafarkfű balzsam
Cickafarkfű mellékhatása
Várandós és szoptató, illetve fogamzásgátlót szedő, valamint rosszindulatú daganatra hajlamos nők ne fogyasszák! Túlzott használata fényérzékennyé teheti a bőrt, érzékeny egyéneknél kiütést és hasmenést okozhat. A vizeletet sötétbarnára színezheti, ami ártalmatlan jelenség. Az adagolást tartsuk be, és kúraszerűen alkalmazzuk (maximum 6 hét/ kúra, utána 6 hét szünet)! Feltétlenül kérjük ki szakember véleményét!
Cickafarkfű termesztése, gyűjtése
A cickafark termeszthető is, de előfordulása annyira gyakori, hogy érdemesebb gyűjteni, amit a déli órákban, napos időben, állati ürülékkel nem szennyezett, kipufogógázoktól mentes területen végezzük. A barnuló virágú növényt már ne gyűjtsük! Gyűjthetjük csak a virágokat, illetve a virágos hajtást kb. 20 cm-es szárrésszel, melyet késsel tudunk könnyedén levágni. A levéldrog a tavaszi tőlevelek gyűjtéséből keletkezik.
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.