Hogyan ismerd fel a galagonyát, és miért gyűjtsd? A galagonya felismerése és gyűjtése egyszerű, és egy nagyon jótékony gyógynövénnyel gazdagodik általa a házipatikád.
Melyik galagonya gyűjthető?
A galagonya felismerése és gyűjtése nagyon egyszerű. Míg a világon több száz galagonyafaj él, hazánkban ez néhány fajra korlátozódik. Érdekesség, hogy a közel háromszáz faj mindegyike az északi félteke flóráját gazdagítja.
A rózsafélék családjába tartozik, így nemcsak a rózsának és az almának, de a cseresznyének, a baracknak, a madárberkenyének és a réti legyezőfűnek is rokona.
Gyógynövényként az egybibés galagonya (Crataegus monogyna) és cseregalagonya (Crataegus laevigata syn. C. oxyacanthoides), illetve ezek keverék-, hibrid- és alfajai használatosak.
Az egybibés galagonya és a cseregalagonya ősszel messziről piroslik, „izzik”, ahogy Weöres Sándor azt A galagonya című versében is megénekelte. Ki ne ismerné a vers első néhány sorát? „Őszi éjjel izzik a galagonya, izzik a galagonya ruhája…”
Az egybibés és cseregalagonya közvetlen rokonai a nálunk védett fekete galagonya (C. nigra), melynek termései feketék, az ötbibés galagonya (C. pentagyna), melynek termései öt magot rejtenek és a francia vagy azarol galagonya (C. azarolus), mely a mediterrán országokban elterjedt. A fekete galagonyát védettsége miatt nem gyűjtjük, az azarol galagonyát pedig főként a mediterrán országokban használják drogelőállításra.
Léteznek még a gyümölcsükért termesztett fajok (pl. kínai, keleti, amuri galagonya), melyek gyógyászati értékéről és felhasználásáról kevés adattal rendelkezünk.
Galagonya felismerése
Az egybibés és a cseregalagonya tövises cserje, illetve kisebb termetű fa, egymástól történő megkülönböztetésük nehézkes, ám nem is feltétlenül szükséges. A VIII. Magyar Gyógyszerkönyv sem tesz közöttük különbséget, galagonya levél és virág (Crataegi folium cum flore), valamint galagonyatermés (Crataegi fructus) néven hivatalosak.
Mindkét galagonya májusban-júniusban virágzik. Bogas sátorvirágzatukat ötszirmú fehér virágok alkotják, az elliptikus sziromlevelek szabadon állnak. Magházuk alsó állású. A virágokban két körön 10-10 porzó található.
Legfontosabb különbség a két faj között, hogy az áltermés belsejében az egybibés galagonyánál egy, míg a cseregalagonyánál kettő egymagvú csonthéj („mag”) található. Illetve az egybibés galagonyánál a termő magházának közepéből egy, míg a cseregalagonyánál kettő görbül bibeszál emelkedik ki.
Ezen túlmenően a cseregalagonya levéllemeze csak a felső harmadában karélyos és egyenlőtlenül fűrészes, illetve a virágcsésze a cseregalagonyánál mindkét oldalán, az egybibés galagonyánál csak a külső oldalán szőrökkel fedett.
Az egybibés galagonya hazánk területén a síkságokon és dombvidékeken egyaránt elterjedt: szántóföldek mentén, ligetekben, bokorerdőkben, homokpusztákon. A cseregalagonya inkább a hegy- és dombvidékek növénye, füves lejtőkön, erdőszéleken, bükkösökben, tölgyesekben, cserjésekben fordul elő.
Elvileg nem téveszthető össze semmivel. Gyakorlatilag az egyéb piros termésű cserjéktől szükséges a biztonságos elkülönítése, hiszen ezek között mérgezőeket is találunk. Esetenként a madárberkenyével (Sorbus aucuparia) is összetévesztik, bár annak a termése narancssárga, a levelei pedig nem is emlékeztetnek a galagonya leveleire.
Galagonya gyűjtése és gyűjtött részei
Azon túl, hogy a galagonya könnyen felismerhető, ahol megtalálható, ott nem egyesével, hanem szinte tömegével fordul elő, ezért a kifejezetten könnyen gyűjthető gyógynövények közé tartozik.
A galagonyabokrok nagymennyiségű virágot, virágos hajtást és bogyót teremnek, így nem szükséges nagyobb területeket bejárni a szükséges mennyiség összegyűjtéséhez.
A vadon termő gyógynövények gyűjtésekor mindig tartsd be a gyűjtésre vonatkozó írott és íratlan szabályokat. Például soha ne kopassz meg egyetlen bokrot sem, több bokorról gyűjtsd be a szükséges mennyiséget.
A galagonya esetében tavasszal és ősszel is akad teendőnk. Tavasszal (májusban) a virágos, leveles hajtásvéget, ritkábban a virágokat és leveleket gyűjtjük, ősszel pedig a piros csontáralma álterméseket, vagyis a galagonyabogyót – még a teljes érés előtt.
A virágzatot és a virágos hajtásvéget gyűjtéskor nem tépjük, hanem ollóval vágjuk. A gyűjtést lehetőleg napos időben, az első bimbók nyílásakor végezzük.
A levelek gyűjtésére tavasszal, még virágzás előtt kerül sor, ekkor optimális a hatóanyagtartalmuk (főként a flavonoidtartalmuk).
A termések gyűjtése nyár végén-ősszel, a teljes érés előtt történik, amikor a termések már pirosak, de még nem puhultak meg. A puha termés nem szárítható, könnyen berohad és megpenészedik. Lehetőleg napos, száraz időben történjen a gyűjtés.
A galagonya gyűjtése óvatosságot igényel a növényen található tövisek miatt.
Galagonya feldolgozása, szárítása
A fehér virágok vajsárga színűre száradnak, vagyis nem maradnak fehérek. Ez természetes folyamat eredménye, viszont a megbarnult virágok már értéktelenné válnak. Ezért gyors és kíméletes szárításra van szükség, ami azt jelenti, hogy árnyékos, szellős helyen a minél vékonyabb rétegben kiterített hajtásvégeket forgatás nélkül szárítjuk. Aszalógépben is szárítható, amennyiben max. 30-40 Celsius fokra beállítható a hőmérséklet.
A termések kevésbé érzékenyek, ipari körülmények között műszárítóban 60-70 Celsius fokon szárítják, otthoni körülmények között pedig használhatunk aszalógépet, légkeveréses sütőt (vagy résre nyitott ajtajú gázsütőt), de a szekrények tetején, kemencepadkán és radiátor közelében is történhet a szárítás. A termések szárazon liláspiros színűek, a megbarnult termések a megbarnult virágokhoz hasonlóan értéktelenek.
Étkezési célokra a friss terméseket mosás után le lehet fagyasztani. Vagy készülhet bogyókból tinktúra és szirup is a gyógynövényes házipatikába.
Ez is érdekelhet:
Gyógynövényes házipatika minitanfolyam
Galagonya termesztése
Ha van kertünk, otthon is termeszthetünk galagonyát. Egy család igényeit egy-két bokor bőségesen kielégíti. Egy-kétéves magoncokat vagy idősebb növények gyökérsarjait használhatjuk a szaporításhoz.
Teljes termésmennyiségre a negyedik-ötödik évtől számíthatunk.
Miért gyűjtsünk vagy termesszünk galagonyát?
A galagonya egy meglehetősen biztonságosan alkalmazható, enyhe gyógynövény, melynek hatásai kiválóak a különféle szívpanaszok megelőzésére és kezelésére.
Időskori szívgyengeség, enyhe szívritmuszavar, szívidegesség esetén is jótékony hatású. A népi gyógyászatban szapora szívverés, magas vérnyomás és szívfájás kezelésére alkalmazták. A vizsgálatok bizonyították, hogy az összehúzódások erejét fokozva javítja a szívműködést, segít megelőzni a szívritmuszavart, javítja a koronáriakeringést, csökkenti a vérnyomást és az erek állapotára is jótékony hatású.
Az erős hatású szívre ható gyógynövényekkel és/vagy gyógyszerekkel, szívglikozidokkal összevetve kiemelkedően biztonságosan alkalmazható, ám gyógyszerszedés esetén szükséges a kezelőorvossal történő egyeztetés.
Ezen legfontosabb alkalmazási területen túl emésztési problémák és bőrproblémák esetén is bevethető, valamint immunerősítőként, gyulladáscsökkentőként, általános tonikumként és a mentális egészség támogatójaként is érdemes megemlíteni.
Ehető növényként elsősorban a galagonyabogyót használjuk, amelynek az almához hasonló íze, de inkább száraz, kicsit kásás állaga van. Finom dzsem és süteménytöltelék készülhet belőle, vagy ízesíthetjük (esetleg teljesen ki is válthatjuk) vele a házi ketchupot. Süthetjük süteménybe, készíthetünk belőle különféle szószokat és mártásokat, ízesíthetjük vele a reggeli zabkását, hozzáadhatjuk a smoothie-nkhoz, vagyis pont úgy használhatjuk, mint bármely más bogyós gyümölcsöt, miközben élvezhetjük pozitív hatásait is.
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.