A gyógynövények gyűjtése kora tavasszal, az első rügyek és zsenge hajtások megjelenésével kezdődik, és késő ősszel ér véget, amikor a gyökereket is begyűjtöttük. Sőt, egy-két kincsre télen is bukkanhatunk.
Van, aki csak néhány ételhez, illetve néhány teához elegendő mennyiséget gyűjt egy-egy kirándulás alkalmával, s akad olyan is, aki az éves szükséglet kielégítésére szolgáló mennyiségekkel tér haza.
Bármi legyen is a cél, a gyűjtésnek is van néhány szabálya, melyeket érdemes betartani. Ezek elengedhetetlenek a jó minőségű és biztonságosan alkalmazható gyógynövényes házipatika kialakítása, a környezet védelme és megkímélése érdekében.
1. Kizárólag olyan növényt gyűjtsünk, melyet százszázalékos biztonsággal felismerünk. Soha nem vezetnek jóra az „ennek olyan a virága, mint…” vagy az „ez a levél nagyon hasonlít…” kezdetű mondatok.
Gondoljunk csak a medvehagyma és a gyöngyvirág levelének összekeverhetőségére, mely a médiában is szinte minden tavasszal téma. Ha kétségeink támadnak, nézzünk utána a növénynek egy jó határozó könyvben. Ha ezek után sem sikerült maximálisan beazonosítani a növényt, ne gyűjtsük be.
2. A gyógynövények gyűjtése során mindenképpen tartsuk szem előtt, hogy védett növényeket tilos gyűjteni. Az esetleges kellemetlenségek elkerülése végett fontos a pontos beazonosítás. Olyan növényt soha ne tépjünk le, amelyet nem sikerült pontosan beazonosítani.
3. Bármilyen mértékű védelmet élvező területen (tájvédelmi körzet, természetvédelmi terület stb.) szintén tilos a gyűjtés. Ha mégis ilyen helyen kívánunk gyűjteni, vegyük fel a kapcsolatot a természetvédelmi területet felügyelő hivatallal, hatósággal.
4. Magyarországon engedély nélkül állami erdészetek területén napi 2 kg gyógynövény vagy erdei gyümölcs gyűjthető személyenként. Ennél nagyobb mennyiséghez vagy magánerdőben történő gyűjtéshez engedélyt kell kérni a terület tulajdonosától.
5. Mindig az adott növénynek megfelelő gyűjtési időben végezzük a gyűjtést, hogy a legmagasabb hatóanyag-tartalmat biztosíthassuk. Általában napos időben gyűjtünk, a harmat felszáradása után. Ellenpélda lehet az ökörfarkkóró virága, amit a kora reggeli órákban gyűjtjük, hiszen délelőttig nyílik, illetve így estére a napon meg is száradnak a virágok.
Esős időt követően érdemes egy-két napot várni az újabb gyűjtéssel, hogy a növények veszítsenek némileg víztartalmukból. A növények fejlettségi állapota sem mellékes. Például a bodza virágait kétharmad nyílásban, bogyóit teljesen érett, fekete állapotban gyűjtjük. Ha csak levelet gyűjtünk egy növényről, ezt még a virágzás előtt tesszük. A gyökereket tavasszal vagy ősszel ássuk ki.
6. Kizárólag tiszta helyről gyűjtsünk. Utaktól (kipufogógáz), mezőgazdasági területektől (műtrágyázás és permetezés), gyáraktól (káros anyagok) távol eső helyeket válasszunk. Lehetőség szerint az állatok által látogatott helyeket, legelőket is kerüljük el (állati ürülék, különösen húsevő állatoké).
7. Figyeljünk arra, hogy a begyűjtött növény is tiszta legyen! A sáros vagy porral vastagon fedett növény gyakorlatilag értéktelen, hiszen szárítás előtt már nem mossuk meg.
8. Csak azt a növényi részt gyűjtsük, amelyre ténylegesen szükségünk van. Ha levélre van szükségünk, csak az ép leveleket szedjük le, ha virágokat gyűjtünk, ne tépjünk le teljes hajtásokat, ha virágos hajtást gyűjtünk, csak a felső maximum húsz centiméternyi részt vágjuk le.
Ne tépjük ki a teljes növényt! Cseresznyét sem úgy szedünk, hogy levágjuk a faágat levelestől, cseresznyéstől. Gyűjtésnél mindig legyen nálunk éles vágószerszám, metszőolló, illetve egyéb szükséges eszköz (például kamillavirág gyűjtésénél szedőfésű), hogy a lehető legkisebb kárt tegyük a gyűjtendő növényekben.
9. A gyógynövények gyűjtése során ügyeljünk arra, hogy ne csupaszítsuk le a területet. Gondoljunk a következő évre, a növények szaporodására is. Ha kiszedjük az összes gyökeret, az évelő növények nem tudnak miből kifejlődni a következő évben. Ha letépjük az összes virágot, talán már nem lesz, ami magot hozzon, így az egynyáriak következő évben nem fognak előbukkanni.
10. A begyűjtött növényeket lehetőleg kosarakban, esetleg jól szellőző textilzsákokban helyezzük el, s mielőbb kezdjük meg további feldolgozásukat.
Gyógynövények gyűjtése témában ez is érdekelhet:
Gyógynövények feldolgozása (szárítás, tartósítás, tárolás)
Csalán gyűjtése és termesztése
Körömvirág gyűjtése és termesztése
Citromfű termesztése és gyűjtése
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.