A galagonya a rózsafélék családjába tartozik, romtalajokon gyakori, erdőszéleken, cserjésekben sokfelé nagyobb állományokban is élő cserje vagy fa. Egész Európában és a Földközi-tenger keleti részén is megtalálható. A cseregalagonya vagy kétbibés galagonya (C. laevigata) és az egybibés galagonya (C. monogyna) virága, virágos ágvége, illetve az érett termése (egy- és kétmagvú) egyaránt gyógyhatással rendelkeznek.
Szívpanaszok, magas vérnyomás
A gyógynövények között elsőrendű „szívgyógyszer”.
Csökkenti a magas vérnyomást, önmagában és keverékekben is alkalmazható erre a célra. A digitáliszhoz hasonló hatással rendelkezik, tonizálja, erősíti a szívizmot, növeli a koszorúerekben (coronariában) a véráramlást, így jobb vérellátást biztosít a szívizomnak. Értágítóként csökkenti a hajszálerek ellenállását. Lassítja a gyors szívverést, tágítja a koszorúereket, feszültségcsökkentő. Mindezek együttesen alkalmassá teszik a szív munkájának könnyítésére.
Szívritmuszavar, koszorúér-betegség (angina pectoris) és a szív működési zavarai esetén egyaránt jól alkalmazható. Általánosan is javítja a vérellátást a szervezetben.
Erős fizikai igénybevételkor fellépő heves szívdobogás és légszomj esetén igen hatékony, súlyosabb szívelégtelenségnél – a kezelőorvos tájékoztatása mellett – gyógyszerekkel együtt is alkalmazható a gyógyszer mennyiségének csökkentése érdekében.
Szívizomgyulladás esetén, illetve szívinfarktus utáni regenerációs folyamatban is szerepe lehet. Influenza és tüdőgyulladás okozta szövődményes szívbetegség megelőzésére is használható.
Érelmeszesedés
Érelmeszesedés elleni teakeverékek alkotójaként is jól alkalmazható. Értisztító hatású.
Az érrendszerre gyakorolt jótékony hatása az agyi erekre is hatással van, javítja az agycirkulációt.
Nyugtató
Kiváló szívnyugtató, szívidegesség esetén nagyon hatásos, de a központi idegrendszerre hatva általános nyugtató teakeverékekben is helyet érdemel. Citromfűvel fokozható nyugtató hatása.
Macskagyökérrel együtt alkalmazva enyhe alvászavarok tüneti kezelésére is alkalmas. Komlóval fokozható altató hatása.
Vizelethajtó
Vizelethajtó hatásánál fogva szintén könnyíti a szív munkáját, ugyanakkor ezt a hatást ödéma és vesekő, vesehomok esetén is kihasználhatjuk keverékekben alkalmazva.
Galagonya egyéb alkalmazási lehetőségei
Emésztési problémákra és bőrproblémákra a hagyományos kínai orvoslás is régóta használja.
Immunerősítő és gyulladáscsökkentő, valamint általános tonikum.
Az érrendszerre gyakorolt pozitív hatásával támogatja a mentális egészséget.
Galagonya adagolása, alkalmazása
Minimum egy hónapos kúrára van szükség, hogy érezhető legyen a hatása. 1 teáskanálnyi szárítmányt 2 dl vízzel leforrázunk, 10-15 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük. Naponta 2-3-szor 2 dl-t fogyasztunk.
A termésből 1 evőkanálnyi szárítmányt adunk 2 dl vízhez. Ha a vesekő oldására alkalmas hatóanyag kinyerése a cél, 1-2 percig forraljuk a termést.
Galagonya mellékhatásai
Még hosszú távon sem okoz semmiféle mérgezést vagy mellékhatást az adagok betartása mellett. Nagy mennyiségben erősen csökkenti a vérnyomást és gyengeséget okozhat. Várandós és szoptató nők ne használják.
Galagonya gyűjtése
Az egybibés és a kétbibés vagy cseregalagonya megkülönböztetése sokszor nem könnyű, de ez nem okoz problémát, mivel mindkettő gyűjthető és mindkettő hasonló hatású. A virágos ágvégeket virágzáskor, május-júniusban, az érett terméseket ősszel, még a fagyok beállta előtt gyűjtjük.
Galagonya gyűjtése
Érdekességek
Plinius kígyómarásra, Dioszkuridész a termését hasmenés ellen ajánlotta.
Porrá őrölt gyökeréről azt tartották, hogy a tüskéket és szilánkokat kidolgozza a bőrből.
Bingeni Hildegard röviden és tömören említi, állítása szerint semmilyen betegségben nem segít.
A középkorban hasmenésre, gyomorgörcsökre, külsőleg vérzéscsillapítóként és kelések gyógyítására alkalmazták.
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.