A sópárna az utóbbi időben kevésbé divatos, pedig ez a hagyományos „gyógyászati eszköz” igen sokféleképpen felhasználható. Speciális panaszok esetén különféle gyógynövényekkel még hatásosabbá tehetjük alkalmazását. Ráadásul egyszerűen elkészíthető akár varrógép nélkül is.
Mi mindenre jó a sópárna?
Önmagában a sópárna elsősorban fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő hatású.
Hagyományosan olyan panaszokra használjuk, mint fülfájás, arcüreggyulladás, megfázásos orrdugulás, ízületi és izomfájdalmak, hasi fájdalmak (felfázás, puffadás, ismert eredetű hasi görcsök), menstruációs görcsök. (Vesefájdalmak, máj- és epepanaszok esetén is használható, ám ezek a panaszok feltétlenül orvosi konzultációt igényelnek, ahogy az ismeretlen eredetű hasgörcsök és hasi fájdalmak is.)
A sópárnát „jegelésre” is használhatjuk például zúzódások, ficamok, rándulások, injekció utáni duzzanatok és fájdalmak, rovarcsípések, ízületi gyulladások, köszvényes fájdalmak, visszér, fejfájás esetén.
A sópárna gyerekeknek különösen jó választás, hiszen szelíd külsőleges kezelés formájában élvezhetik a gyógynövények és a só jótékony hatásait.
Milyen gyógynövényt válassz a sópárnához?
A sópárna hatását fokozhatjuk, ha különféle gyógynövényeket is keverünk a só mellé. Elsősorban illóolajtartalmú gyógynövényeket használunk.
Ezek elsősorban fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő gyógynövények, mint például cickafarkfű, kakukkfű, boróka, bazsalikom, szurokfű, borsmenta, citromfű, levendula, rozmaring, majoránna, gyömbér, fenyő, fahéj, szegfűszeg, szegfűbors stb.
A légutakat érintő panaszok esetén légúttisztító hatással is rendelkező gyógynövények kerülnek a gyógypárnába, például édeskömény, menta (6 éves kor alatt a borsmentát kerüljük), kakukkkfű, rozmaring, ánizs, kamilla, levendula.
Hasi fájdalmakra szélhajtó hatású gyógynövényeket válaszhatunk, például ánizs, bazsalikom, borsmenta, boróka, citromfű, kakukkfű, kamilla, levendula, kömény, majoránna, borsikafű, gyömbér, szegfűszeg, szegfűbors stb.
Menstruációs fájdalmakra jótékony az édeskömény, gyömbér, citromfű, görögszénamag, borsmenta, fahéj, kamilla, kapor, kurkuma stb.
Fejfájásra jó választás a borsmenta, gyömbér, koriander, levendula, rozmaring, cickafarkfű stb.
Gyerekeknek készülő sópárnához elsősorban olyan enyhe hatású gyógynövényeket válasszunk, mint kamilla, citromfű, levendula, kakukkfű.
Hogyan használd a sópárnát?
A sópárna használható szobahőmérsékleten, melegítés nélkül is. Például száraz köhögés, orrdugulás esetén jótékony hatású lehet, ha éjszakára az ágyba helyezünk akár egy nagyobb vagy több kisebb sópárnát, így egész éjjel élvezhetjük a sópára jótékony hatását.
A sópárnát használat előtt felmelegíthetjük, hogy erőteljesebb sópára keletkezzen, illetve így a felhasznált gyógynövények illóolajai is könnyebben felszabadulnak. A felmelegítés főként gyulladásos és görcsös panaszok esetén előnyös. A melegítést a sütőben (esetleg mikrohullámú sütőben) végezzük, vigyázva, hogy ne legyen túl forró a párna, mert égési sérüléseket okozhat.
A sópárnát jegelésre is használhatjuk. Egy nejlonzacskóban fagyasztóba tesszük, és a kellemesen hűvös sópárnával zúzódásokat, rándulásokat, ficamokat, ízületi gyulladásokat, injekciók utáni fájdalmas duzzanatokat, rovarcsípések helyét, „jegelhetjük”, valamint visszeres és köszvényes panaszok, fejfájás esetén is jótékony hatású.
Minden olyan egyéb panasz esetén is jól használható, amikor melegítésre vagy hűsítésre vágyunk.
Mire lesz szükség a gyógynövényes sópárna elkészítéséhez?
A gyógynövényes sópárna hozzávalói:
- só (parajdi vagy himalájai só, lehetőleg nagyobb szemű)
- szárított gyógynövények (fentiek szerint, lehetőleg ne túl finomra morzsolva)
- párna béléséhez fehér pamut textília (lehetőleg minél sűrűbb szövésű)
- párna külsejéhez puha pamut textília (kívánt színben, mintával stb.)
- cipzár a párna béléséhez (elhagyható)
- cipzár vagy gombok a párna külsejéhez (elhagyható)
Megjegyzések:
A só és gyógynövények arányát tetszés szerint alakíthatjuk, a gyógynövényekből használhatunk egy- vagy többfélét is.
A cipzáros párna előnye, hogy a töltetet időről időre könnyen ki lehet cserélni, anélkül hogy varratot kéne bontani, majd újból összevarrni. A cipzárnak a belső párnánál van jelentősége, hogy ne potyogjon ki a töltet, a külső részre gombok is kerülhetnek.
Az anyagszükséglet a párna méreteitől függ. A gyógypárnákat nem érdemes túl nagyra készíteni, de azért túl kicsi se legyen. Egy 10×20 centiméteres vagy 15×25 centiméteres vagy 15x 20 centiméteres párna a legtöbb panasz kezelésére megfelelő méretű. Nézd meg egy vonalzó vagy mérőszalag segítségével, hogy mekkorák ezek a méretek, és válaszd ki a számodra legszimpatikusabb méretet. (A töltet miatt a párna végleges méretei pár centivel kisebbek lesznek, mint a párnahuzathoz használt textília méretei.)
Így készül a gyógynövényes sópárna
A kiválasztott méretnek megfelelő méretű textíliákra (ha cipzáros és/vagy gombos párnát szeretnél, akkor cipzárra is) lesz szükség. Az egyszerűség kedvéért vegyük a 15×25 centiméteres párnát alapnak.
- Ha van varrógéped, ha nincs, egyszerűbb a dolgod, ha csak három oldalt kell varrnod négy helyett. Éppen ezért csak egy téglalapot szabunk mindkét anyagból (a párna belső és külső részéhez is) . Tehát egy-egy 32×27 centiméteres textildarabra lesz szükséged mindkét anyagból az 1-1 centiméteres varrásráhagyásokkal együtt.
- Hajtsd félbe a béléshez használt textíliát, a 32 centiméteres oldal mentén, így egy 16×27 centiméteres téglalapot kapsz.
- Varrd össze a rövidebb, 16 centis oldalakat varrógéppel vagy kézi varrással, lehetőleg minél kisebb öltésekkel. Varrd bele a harmadik, hosszabbik oldalba a cipzárat, majd töltsd meg a párnát a só és a gyógynövények keverékével. Ha nem használsz cipzárt, akkor varrd be a harmadik oldalt is, de a végén hagyj egy kis részt szabadon, ahol betöltheted a só és a gyógynövények keverékét, majd varrd be ezt a kis lyukat is.
- A külső borításul szolgáló textíliát is varrd meg hasonlóképpen, mint a belsőt. Ügyelj rá, hogy színt színre fordítva kezdd a varrást. Ha nem használsz cipzárt vagy gombokat, akkor helyezd be a belső sópárnát, mielőtt bevarrnád a külső borítás utolsó oldalát. Ha a külső borítást is cipzárosra vagy gombosra készíted, akkor előbb varrd fel ezeket, majd helyezd bele a töltetet.
A varrásráhagyásokat cikkcakköltéssel letisztázhatod, így tartósabb lesz a huzat. Haladók varrhatják a párnát franciavarrással is, így teljesen megspórolható az anyagszélek tisztázása, és erős lesz a varrat.
Ha nem tudod a panaszok okát vagy ha nem enyhülnek a panaszok, mindenképpen szükséges az orvosi konzultáció.
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
Az oldalon olvasható információk nem helyettesítik az orvosi konzultációt, és nem minősülnek kezelési javaslatnak.
You must be logged in to post a comment.