A kamilla vagy orvosi székfű (Matricaria recutita) kedvelt gyógynövény, a belőle készült tea számos panaszra hoz enyhülést. Így készíts teát a szárított vagy friss virágokból, ha gyógyteaként vagy élvezeti teaként szeretnéd fogyasztani.
Élvezeti teaként? Igen, a kamillatea illatát sokan szeretik, még többen nem, az íze azonban ennél is megosztóbb, hiszen elég keserű. Vagy mégsem? Ez mindössze az elkészítés módjától függ.
Tehát a teakészítésnél elsősorban azt szükséges eldönteni, hogy milyen célból készül a tea. Ha valamilyen panaszunkra gyógyító célzattal készítjük, nincs sok választási lehetőségünk. Ha azonban egy csésze kellemes ízű és illatos teára vágyunk, meglepően kellemes ízvilágot tudunk előcsalogatni ebből a keserű gyógynövényből.
A gyermekek és a nők különösen jól reagálnak a kamilla hatóanyagaira, erre utal a növény latin nevében (Matricaria recutita vagy Matricaria chamomilla) a mater szó, amely anyát jelent.
Kamillatea – gyógytea készítése
Gyógytea célzattal a kamillatea készülhet szárított és friss virágokból egyaránt.
Kamillatea hozzávalói
1 tk. szárított vagy 2-3 tk. friss kamillavirág
2 dl víz
Kamillatea elkészítése
- Forraljuk fel a vizet, majd forrázzuk le a kamillavirágot.
- Hagyjuk ázni 10-15 percig, majd szűrjük le.
- Felnőttek naponta 2-3-szor 2 dl teát fogyaszthatnak.
- Szárított virág esetén 6 év feletti gyermekeknek 1 mokkáskanálnyi, 12 év fölötti gyermekeknek 1 kávéskanálnyi virágból készítsük a teát 2 dl vízzel. 6 év alatti gyermekeknek és csecsemőknek csak szükség esetén adjunk kamillateát. 2 éves kor fölött fél mokkáskanálnyi, 2 éves kor alatt negyed mokkáskanálnyi szárítmányból készül a tea 2 dl vízzel, és ez egyben a teljes napi adagot is jelenti számukra.
Az így elkészített teát lehetőleg éhgyomorra, emésztőrendszeri panaszok esetén fél órával étkezés előtt célszerű elfogyasztani.
Ez is érdekelhet:
Kamillatea hatásai, mellékhatásai
Kamillatea – élvezeti tea készítése
Ha a kamilla kellemes illatát szeretnénk élvezni a keserű íz nélkül, mindössze két egyszerű szabályt kell betartanunk:
A „forrázáshoz” használt vizet forralás után vissza kell hűteni kb. 75-80 Celsius fokosra. Ugyanis minél forróbb a víz, annál könnyebben kioldódnak a keserűanyagok, vagyis annál keserűbb lesz a tea. Jelen esetben viszont pont ezt szeretnénk elkerülni. (Időtakarékosabb, ám kevésbé „elegáns” megoldás, ha eleve csak addig melegítjük a vizet, amíg elkezd gyöngyözni, ekkor kb. 80 fokos.)
Az áztatás időtartamát pedig rövidítsük mindössze 1-3 percre, mivel az aromaanyagok gyorsabban kioldódnak, a keserűanyagoknak viszont több időre lenne szükségük.
Nyáron még az sem ördögtől való, ha egy éjszakára hideg vízbe áztatjuk a (lehetőleg friss) kamillavirágot, és ezt reggelig a hűtőszekrényben tartjuk, majd reggel leszűrjük. A hidegvizes áztatással ugyan nem sok hatóanyag kerül a teánkba, viszont egy meglepően lágy ízt kapunk végeredményként.
A gyógynövény és a víz arányán is változtathatunk a gyógytea elkészítésénél leírt arányokhoz képest. Minél kevesebb gyógynövényt használunk, annál enyhébb, kellemesebb, selymesebb ízt kapunk.
Az elkészült tea ízesíthető például mézzel, steviával, citrommal.
Érdemes egy kicsit kísérletezni a mennyiségekkel, a vízhőfokkal és az elkészítés módjával, hogy megtaláljuk a megfelelő végeredményt.
Kamillatea külsőleg
A kamillateát külsőleg is sokféleképpen felhasználhatjuk, például bőrproblémákra vagy kötőhártyagyulladás esetén lemosóként, illetve inhaláláshoz. Ebben az esetben töményebb teát készítünk.
Csecsemőket főleg régebben volt szokás kamillás vízben fürdetni, ami nyugtatta a pelenkától kipirosodott bőrt, illetve segítette az esti elalvást is.
Hozzávalók
2 ek. szárított vagy 4 ek. friss kamillavirág
2 dl víz
Elkészítés
A vizet felforraljuk, majd a kamillavirágot leforrázzuk, 10-15 percig állni hagyjuk, végül leszűrjük.
A szemborogatáshoz használt kamillateát pár percig forraljuk, hogy steril folyadékot kapjunk.
Próbáld ki ezt a kamillás nyári finomságot is:
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.