A kamilla (orvosi székfű) gyulladáscsökkentő hatását talán mindenki ismeri. De vajon miért kapta a Matricaria nevet?
Egyik legismertebb és leggyakrabban használt gyógynövény, az ország egész területén megtalálható, de termesztik is. Kedveli a tápanyagdús talajt, de a szikes talajon is megél, nagy részét innen gyűjtik, s erre utal orvosi székfű (székes = szikes terület) elnevezése is.
A régi Egyiptomban a napisten virágaként tisztelték. Dioszkuridész görög orvos a szülés segítésére, hólyaggyulladásnál, felfúvódásnál és májbántalmak esetén ajánlotta. Nagy Károly korában kamillaolajat készítettek gyulladt fogínyre. A későbbi korok is nagyra becsülték.
Népi gyógyászat
A népi orvoslás régóta használja inhalálásra, valamint a nemi szervek és a végbél gyulladásos állapotaiban öblögetésre, továbbá megbecsült „női gyógynövényként”.
Gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő
Elsődlegesen azulénos illóolajának (kékolaj) gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő hatását szokták kihasználni, ám a benne található hatóanyagok sokaságának köszönhetően ezen túlmenően is széleskörűen alkalmazható. A kutatások is igazolták hatékonyságát bőr-, nyálkahártya-, fogíny- és emésztőrendszeri gyulladásoknál, valamint görcsöknél.
Emésztőrendszeri problémák
Az illóolaj hatását kiegészíti keserűanyag, cseranyag (összehúzó) és nyálka (bevonó) tartalma is, így jó hatású a legkülönfélébb gyomor- és bélbajok esetén, mivel szélhajtó, gyomorerősítő, emésztésserkentő, bélfertőtlenítő és jól alkalmazható emésztőrendszeri hurutok, gyulladások, vérzések, fekélyek esetén.
Szájüregi gyulladások, torokgyulladás
Fogíny és egyéb szájüregi gyulladások, valamint torokgyulladás esetén öblögetéshez, gargarizáláshoz használhatjuk, s egyúttal élvezhetjük fogínyerősítő hatását is.
Görcsoldó
Kumarin tartalmánál fogva görcsoldó hatású, amelyet nemcsak az emésztőrendszeri görcsöknél használhatunk ki, de segít oldani a menstruációs görcsöket és a légutak görcseit is, így asztmatikus köhögés esetén is alkalmazható.
Allergia
Antiallergén hatását allergiás eredetű köhögésnél is kihasználhatjuk, de egyéb allergiás tünetek esetén is segítséget jelenthet, pl. cickafarkfűvel és kasvirággal kombináltan. (Ugyanakkor sokan allergiásak magára a kamillára, így használata előtt allergiapróbát kell végezni!)
Szemborogató, látáserősítő
Karotin tartalmának köszönhetően látáserősítő, de segít a szem gyulladásos állapotaiban, illetve árpa esetén is jó szemborogató.
Haj és fejbőr
A korpás, sebes fejbőr ápolására, mint fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő, sebgyógyító jöhet számításba. Hajszőkítő hatással is rendelkezik, így szőke haj öblítésére használható.
Szárító hatás
Szárító hatásával mindenkor számolni kell, s ami száraz haj esetén hátrány lehet, az például a zsíros haj vagy a zsíros bőr esetén előnyt jelenthet. A zsíros bőrrel kéz a kézben járó pattanások kezelésére, leszárítására is jól alkalmazható, akár gőzölés, akár borogatás vagy ecsetelés formájában.
Sebgyógyító
Sebgyógyító hatását pedig akár lábszárfekélynél is kihasználhatjuk, ám a kamillás kimosás után magas nyálkatartalmú, sebgyógyító teával (pl. papsajtmályva), homoktövisolajjal vagy propoliszos kenőccsel kell kezelni a fekély határán lévő bőrt, a kiszáradás és berepedés elkerülése érdekében.
Visszérgyulladás
Visszérgyulladás esetén borogatás vagy krém formájában alkalmazható.
Megfázás, influenza
Immunerősítő, lázcsillapító, izzasztó hatását elsősorban megfázás és influenza esetén használhatjuk ki, ilyenkor bodzával jól kombinálható.
Baktériumölő
A Staphylococcus aureus (pl. agyhártyagyulladást és vérmérgezést okozhat), a Bacillus subtilis (ritkán ételmérgezést okozhat, pl. a kenyér nyúlósodásáért felelős) és az Escherichia coli (a normál flórához tartozik, de virulens törzsei okozhatnak emésztőrendszeri vagy húgyúti gyulladásokat, agyhártyagyulladást) fejlődését gátolja, a Candida albicanst (a normál bélflóra megbomlása következtében túlszaporodva az emésztőrendszer és a nemi szervek nyálkahártyáját mintegy ellepő gomba) pedig elpusztítja.
Kamilla felhasználása
1 teáskanálnyi virág szárítmányt 2 dl vízzel leforrázunk, 15 percig állni hagyjuk, leszűrjük és 2-3-szor 2 dl-t fogyaszthatunk naponta. Külsőleges alkalmazáshoz is ezt a mennyiségi arányt használjuk. Szemborogatáshoz rövid ideig főzni kell, majd kétrétegű ruhán átszűrni.
A gyermekek és a nők különösen jól reagálnak e növény hatóanyagaira. Ez utóbbira utal a növény latin nevében a Matricaria nemzetségnév (mater=anya).
Kamilla mellékhatása
Nagyobb adagokban hányást okozhat, antiallergén hatása ellenére is okozhat allergiát arra érzékeny egyéneknél. Várandósság esetén kerülendő alkalmazása. Kérjük ki szakember véleményét, illetve vérzéses, fekélyes állapotoknál szükséges az orvosi ellenőrzés is.
Csecsemőknek és gyermekeknek hígabb főzetet készítsünk. Az állatgyógyászatban is jól alkalmazható.
Kamilla termesztése, gyűjtése
Könnyen termeszthető, az elhullott magokról a következő évben újra kikel. Akkor kell gyűjteni, mielőtt a kamillamező színe fehérről sárgára vált, vagyis látszanak a sárga csöves virágok, a fehér nyeles virágok pedig vízszintesen állnak, tehát a virágzás teljében van. (A túlnyílt vagy bimbós virágok gyűjtésre alkalmatlanok.) Szárítását gyorsan (pl. jól bemelegedő helyiségben), egy rétegben kiterítve kell végezni.
A gyógynövényes házipatika alapját vagy akár egyetlen darabját képezi sok háztartásban.
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.