A csokival mártott kandírozott narancshéj különleges csemege, a karácsonyi sütiáradat közepette egy színes és érdekes színfolt, sőt gasztroajándéknak sem utolsó. A kandírozott narancshéj és citromhéj régebbi receptekben oranzsát és citronát néven is feltűnik. A kandírozással történő tartósítás technikáját már az ókorban is ismerték, igaz, akkor még mézzel vagy pálmasziruppal végezték ezt a műveletet.
Mandarin héját nem szokás kandírozni, mivel a kitűnő illat nagyon keserű ízt rejt. Hasonló okból kifolyólag a grapefruit héjával sem találkozhatunk kandírozott formában. Viszont a pomelo héja alkalmas az ilyen jellegű feldolgozásra, mindössze arra kell vigyázni, hogy a héj belső puha fehér keserű részét a lehető legjobban eltávolítsuk a zöldessárga héjról.
Ha nagyon körültekintőek és tudatosak szeretnénk lenni, bio citrom, illetve bio narancs héjából készítjük.
Az elkészítés kicsit hosszadalmas, de nem munkaigényes azzal együtt, hogy több napig tart. Az első három napban arra kell figyelni, hogy legalább naponta egyszer, de még jobb, ha kétszer-háromszor cseréljük a vizet a héjakon. Később pedig a cukorszirupban lévő héjakat naponta fel kell főzni.
A citrom héját nem muszáj lehámozni a kandírozás miatt a gyümölcsről, nyugodtan nyomjuk ki a citromlevet, s amikor már az utolsó csepp levet is elhasználtuk, kaparjuk ki a hártyákat és a visszamaradt rostokat a héjból.
Citromhéjnál fontos, hogy a fehér részeket a lehető legjobban próbáljuk meg eltávolítani a héj belsejéről, mert keserű. Narancshéjnál ez nem szükséges, mert a narancs héjának fehér belseje nem keserű, viszont éppen ezért próbáljunk meg minél vastagabb héjú narancsokat választani a kandírozáshoz.
A csokis mártogatáshoz jó minőségű étcsokoládét ajánlok. Az étcsokoládé jobban kiemeli az édes kandírozott narancshéj ízét, de természetesen ízlés szerint tejcsokival vagy akár fehér csokival is készíthető. A fehér csokival a havas tájat is elővarázsolhatjuk, az ünnepi asztalon különösen jól mutat.
Kandírozott narancshéj és citromhéj hozzávalói
bio narancshéj vagy bio citromhéj
cukor
Kandírozott narancshéj és citromhéj elkészítése
Az előkészületek
1. A narancsok vagy citromok héját már eleve úgy hámozzuk le a gyümölcsről, amilyen formában a kandírozást végezni szeretnénk. Ha süteménybe szánjuk a kandírozott finomságokat, kis kockákra is vághatjuk a héjat, desszertnek a hosszú csíkok tetszetősebbek. A citromhéjat apríthatjuk a gyümölcslé kinyerése után is, de a héj belső fehér részét mindenképpen távolítsuk el. (Lásd feljebb.)
2. A narancs esetében legjobb, ha hosszában bevagdossuk a héját, és óvatosan fejtjük le a gyümölcsről a hosszú héjdarabokat. Így utólag is szép csíkokat vagy kockákat tudunk vagdosni belőle.
3. Az előkészített héjakat tegyük egy befőttesüvegbe vagy nagyobb mennyiség esetén egy zárható edénybe, töltsük fel annyi hideg vízzel, amennyi ellepi a héjakat, tegyük rá a tetejét, majd állítsuk hűvös helyre. A vizet három napon keresztül legalább naponta, de inkább naponta többször cseréljük (főként, ha csak melegebb helyen tudjuk tárolni).
A kandírozás
4. A negyedik napon 1 dl (100 gramm) vízhez 2 dl (200 gramm) cukrot számítva főzzünk annyi cukorszirupot, amennyi ellepi a héjakat. Tegyük a szirupba a gyümölcshéjakat (ha citromhéjat és narancshéjat is készítünk, mindkettőt külön-külön), és forraljuk fel az egészet, majd hagyjuk 2-3 percig rotyogni. Ezt követően vegyük le a tűzről és tegyük hűvös helyre. (Egyes receptek ajánlják, hogy a szirupból minden forralás után vegyük ki a héjakat, s csak a másnapi forraláskor tegyük vissza, de én mindig benne hagyom a szirupban az utolsó nap végéig.)
5. Másnap és harmadnap is végezzük el a forralást, majd a 2-3 percig tartó rotyogtatást. Az utolsó napon kivesszük a cukorszirupból a héjakat, lecsepegtetjük, kristálycukorban meghempergetjük, majd száradni hagyjuk.
6. A száraz héjakat jól záródó dobozba vagy befőttesüvegbe tesszük felhasználásig.
A visszamaradó cukorszirupot tehetjük teába cukor helyett, ráönthetjük palacsintára, mint a juharszirupot, de felhasználhatjuk például bejgli készítésénél is a dió- vagy a máktöltelék forrázásához.
A hempergetésből visszamaradó cukrot felhasználhatjuk sütemények készítéséhez.
Csokival mártott kandírozott narancshéj hozzávalói
(bio) narancshéj
cukor
csokoládé (jó minőségű)
pici olaj
Csokival mártott kandírozott narancshéj elkészítése
1. A narancshéjakat a kandírozás előkészítésénél vágjuk hosszú csíkokra. A kandírozás fent leírt műveletének befejeztével hagyhatjuk szikkadni, száradni a héjakat pár napig, vagy akár rögtön elvégezhetjük a mártogatást.
2. A mártogatáshoz a csokoládét gőz fölött vagy mikrohullámú sütőben felolvasztjuk, pár csepp olajjal simára keverjük, majd belemártogatjuk a narancshéjcsíkok egyik végét. (A mikrohullámú sütőben olvasztást óvatosan végezzük, mert könnyen megég a csoki, inkább többször tegyük vissza 30-40 másodpercre a teljes felolvadásig, mindig keverve rajta egyet. A gőz fölött olvasztáshoz egy kisebb lábosban melegítsünk vizet, tegyünk rá egy másik lábost vagy hőálló keverőtálat, és ebbe a fölső edénybe tegyük az olvasztandó csokoládét, így biztosan nem ég meg.)
3. Amennyiben rögtön a kandírozás befejeztével elvégezzük a bevonást, a csokis narancshéjakat tegyük jól szellőző helyre, nehogy bepenészedjenek. Ha a már szikkadt, megszárított narancshéjakat mártottuk, ezeket a csokoládé megszilárdulása után bedobozolhatjuk.
Gasztroajándék
A csokis narancshéj kiváló gasztroajándék is lehet. Tegyük celofánzacskóba, kössünk rá szép szalagot, sőt akár egy szép dísszel vagy mézeskaláccsal még jobban feldobhatjuk a csomagolást. Egy szépen feldíszített befőttesüvegbe is tehetjük, sőt a recept is az ajándék részét képezheti.
Jó étvágyat!
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.