A körömvirág krém az egyik legkedveltebb és leggyakrabban használt gyógynövényes krém. Így készíts körömvirágkrémet házilag.
Házi körömvirágkrém hozzávalói
- szárított körömvirág
- finomítatlan növényi olaj (például olíva)
- finomítatlan növényi vaj (például kakaóvaj)
Ez is érdekelhet:
20+1 vegyi anyag, amit nem akarsz a kozmetikumaid összetevői között látni
Házi körömvirágkrém elkészítése
- Minden eszközt gondosan mossunk el, még jobb, ha fertőtlenítjük alkohollal vagy kifőzéssel.
- Készítsünk vízfürdőt. Ehhez keressünk két kisebb méretű lábost, melyeket egymásra tudunk helyezni úgy, hogy a felső belelógjon, de ne essen bele az alsóba. Az alsó lábosba töltsünk vizet, majd helyezzük rá a felső lábost, és gyújtsunk alá, hogy felmelegedjen a víz.
- A felső lábosba tegyük a körömvirágot és öntsük fel olajjal úgy, hogy az olaj eláztassa a virágokat, de mégse legyen túl sok az olaj, mert így töményebb kivonatot kapunk végeredményként.
- Hagyjuk kb. 2-3 órán keresztül ázni a körömvirágot a meleg olajban. Az alsó lábosban folyamatosan gyöngyözzön a víz, ha szükséges, pótoljuk az elpárolgó vizet.
- 2-3 óra elteltével zárjuk el a hőforrást, és hagyjuk egy éjszakán át ázni a körömvirágos olajat.
- Másnap melegítsük fel a körömvirágos olajat, hagyjuk még ázni 1-2 órát, majd szűrjük le például gézen vagy sajtkendőn keresztül.
- Mérjük meg az olajat egy mérleg segítségével, és adjunk hozzá négyszeres mennyiségű kakaóvajat. (Például 10 gramm olajhoz 40 gramm kakaóvajat.)
- Vízfürdőn melegítsük az olajat és a vajat, amíg elolvad a vaj, keverjük át alaposan. Hagyjuk kicsit hűlni, majd ismételt alapos keverés után öntsük tiszta tégelyekbe a krémet. (Másik lehetőség, hogy kihűlésig többször átkevergetjük, és csak a teljes kihűlés után kanalazzuk tégelyekbe, így krémesebb lesz a végeredmény.)
Tippek a körömvirágkrém készítéséhez
Ha több idő áll rendelkezésre az olaj elkészítésére, válasszuk a lassú módszerrel készülő körömvirágolajat, melyről itt írtam bővebben.
A körömvirágos olaj egyaránt készülhet szárított virágfejekből, illetve szárított szirmokból is.
Fokozhatjuk bőrápoló hatását, ha a langyosra hűlt krémbe néhány csepp levendula illóolajat és E-vitamin olajat keverünk. (A kisbabáknak szánt krémhez ne adjunk illóolajat, felnőttek részére készülő krém minden 10 milliliterjéhez 1-2 csepp illóolajat adagolhatunk.)
Körömvirágkrém alkalmazása
Szükség esetén kenjük be vékonyan az érintett bőrfelületet. Használhatjuk kozmetikai célokra is, például kézkrémként, lábápolóként.
Mire használható a körömvirágkrém?
A körömvirágkrém kiváló gyulladáscsökkentő és nyugtatólag hat a bőrre, így a kivörösödő, gyulladt, ekcémás, pikkelysömörös, irritált bőrre kiváló választás.
Antibakteriális és antioxidáns hatását száraz, ráncosodó és sérült, repedezett bőr ápolása során is kihasználhatjuk.
Enyhe napégést és nem nyílt sebeket is kezelhetünk vele.
Kisbabáknál popsikenőcsként is alkalmazhatjuk pelenkakiütések megelőzésére.
Külsőleges kiegészítő kezelésként duzzadt, fájdalmas nyirokcsomók, illetve petefészekgyulladás, prosztatagyulladás esetén is alkalmazható.
You must be logged in to post a comment.