Egyik legkedveltebb gyógynövényünk a körömvirág, amit virágoskertekbe, balkonládákba is szívesen ültetünk. Nagyon könnyen termeszthető, amit meg is kell tennünk, ha gyűjteni szeretnénk virágait, mert vadon nem fordul elő.
Pontosabban kicsi az esélye, hogy vadon is előforduljon. Az elszóródott magokról kikel, ám nagyobb méretű magjai miatt ez inkább csak az eredeti termesztés közvetlen környezetében fordulhat elő, ugyanis a szél nem tudja nagyobb távolságra elszállítani a nagy magokat.
Körömvirág termesztése
Palánta formájában is megvásárolható, főleg piacokon. Dézsában és erkélyládában is nevelhető, így a városi kertészeknek sem kell lemondani sem szépségéről, sem a virágok begyűjtéséről.
A kertben az elszóródott magok kikelnek, így akár előző évi termesztés után is előbukkanhatnak tavasszal a növénykék.
Legtöbbször helybe vetését javasolják, ugyanakkor én már évek óta palántát nevelek, és ezeket ültetem ki, mert így megakadályozhatom, hogy a talajban élő rovarok „ellopkodják” a magokat, hogy a kedvezőtlen tavaszi időjárás miatt gyenge legyen a kelés, illetve hogy a zsenge magoncokat a csigák lerágják. Néhány évnyi bosszankodás után ez bizonyult a legjobb megoldásnak.
Helybe vetés esetén áprilisban (esetleg májusban) vethetőek a magok. Minél melegebb az időjárás, annál hamarabb kikelnek, de hidegre fordulót időjárás esetén is két-három héten belül elő kell bukkannia a magoncoknak. Ha ez nem történik meg, akkor következhet egy újabb magvetés.
Palántaneveléshez a magokat vetőtálcára, cserépbe, tejfölös pohárba vagy egyéb alkalmas edényzetbe vetjük. A földet nyirkosan tartjuk, de semmi esetre se pangjon a víz, mert megfulladnak a magok. Lefedhetjük üveglappal, így könnyebben átmelegszik a föld, és gyorsabban kikelnek a magok.
Ha szakszerűbben akarunk eljárni, akkor legfeljebb két-három magot vetünk egy tejfölöspohárba, és a kifejlődött palántákat szétválasztás nélkül ültethetjük a végleges helyükre, hogy a legkevésbé sérüljenek. Ha nem éppen szakszerűen járunk el (viszont sok magunk van), akkor kicsit sűrűbben is vethetjük például tálcára, kiültetéskor pedig egy-egy kisebb növénycsoportot ültetünk a végleges helyre.
A tűzdelés (vetőtálcáról kisebb cserepekbe ültetés) a körömvirág esetében nekem nem vált be, viszont a tejfölöspoharas módszernél előfordult, hogy mindhárom mag kikelt, és olyan is, hogy egy sem, ezért inkább a tálcás vagy nagyobb cserepes módszernél maradtam. Néhány növényke így is tönkremegy, viszont saját tapasztalataim szerint sokkal nagyobb és stabilabb állomány nevelhető ezzel a módszerrel, mint a helybe vetéssel.
A kertben az elszóródott magokról itt-ott kikelő növényeket, ott is hagyhatjuk (ha nincs útban), vagy palánta módjára átültethetjük egy alkalmasabb helyre.
Melyik körömvirágot válasszuk?
A körömvirág virágainak színe a világossárágtól a sötét narancsig változik. Díszkertben nagyon szépen mutat a sárga teljes színskáláját felvonultató virágcsoport.
Gyógyászati szempontból annál értékesebbek a virágok, minél sötétebb színűek a szirmok.
Körömvirág gyűjtése
A virágok begyűjtése (vagy helyesebben fogalmazva betakarítása, hiszen nem vadon gyűjtjük) nagyon egyszerű, a virágfejek könnyen leszakadnak a szárról. Legegyszerűbb, ha két ujjunkkal ollót képezve a virágfej alá nyúlunk, és fölfelé irányuló mozdulattal „lehúzzuk”, leszakítjuk a virágfejet.
Metszőollóval is vagdoshatjuk, így nem lesz ragacsos a kezünk.
Gyűjthetjük és száríthatjuk a teljes virágfejeket is, ami összességében hatóanyagokban gazdagabb. Ám ha szép sötétsárga olajat szeretnénk, akkor még értékesebbek a sugárvirágok (szirmok). Ezeket nagyon könnyen letépkedhetjük a virágfejről, bár kicsit szöszölős munka.
Így gyűjtsünk magot a körömvirágról
Ahogy a fentiekből is kitűnik, a körömvirág nagyon könnyen nevelhető magról, így érdemes magjait is begyűjteni.
Ha kifejezetten sötétnarancs virágú növényeket szeretnénk a jövőben nevelni, nincs más dolgunk, mint kizárólag a sötétnarancs virágokat hozó növényekről magot gyűjteni. Ehhez meg is jelölhetjük ezeket a töveket, mivel azonban a virágzás hosszú hetekig tart, a beérett magok és az éppen nyíló virágok egyszerre lesznek jelen a növényen, tehát így is könnyen beazonosítható a maggyűjtésre megfelelő tő.
A magok akkor érettek, ha már a szár felső pár centimétere is kezd elszáradni a virág alatt. Érdemes folyamatosan figyelni, mert elképzelhető, hogy már előbb elkezdenek kiperegni a magok, ezt az állapotot ne várjuk meg. A leszedett magokat szellős, meleg helyen hagyjuk még pár napig száradni, mielőtt felcímkézve eltennénk.
A legjobb minőségű magokat az egészséges növények első virágairól, a szép nagy virágok felmagzásából gyűjthetjük. Ezek közül is a leginkább csíraképesek a szélső, horogszerűen hajlott magok. Ha ezeket a magokat begyűjtöttük, a későbbiekben már eltávolíthatjuk az elhervadt virágokat, ami további virágzásra készteti a növényt, és ez eltarthat egészen a fagyokig.
A nyári melegben a virágok egyre apróbbak lesznek, és a növény lisztharmatossá is válhat. A hőség elmúltával érdemes visszavágni és jól beöntözni a töveket, az így megújított növények ismét virágba borulnak majd.
Mire használhatjuk a begyűjtött körömvirágot?
A virágokat megszáríthatjuk, és gyulladáscsökkentő, bőrápoló, sebgyógyító, emésztési panaszokat enyhítő teát készíthetünk belőle.
A virágokat a szárításon kívül étkezési célokra is felhasználhatjuk. A teljes virág íze elég kesernyés, a szirmok azonban kellemes ízűek.
A körömvirág szirmaival (és leveleivel) ízesíthetünk és színesíthetünk például salátákat. Vagy rászórhatjuk ételeinkre, például krémlevesekre, burgonyapürére, rizshez is keverhetjük, krémsajtot, vajat, omlettet és sós süteményeket is feldobhatunk vele.
A szirmokkal desszerteket, süteményeket, joghurtot vagy tejes ételeket is ízesíthetünk és színezhetünk.
A virágokból, szirmokból készül a kedvelt bőrápoló körömvirágkrém és a csodás körömvirág gyógyolaj is.
Körömvirágolaj készítése
Körömvirágkrém
Levendulás-körömvirágos balzsam
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
Az oldalon olvasható információk nem helyettesítik az orvosi konzultációt, és nem minősülnek kezelési javaslatnak.
You must be logged in to post a comment.