A körömvirágolaj készítése egyszerű, az olaj pedig önmagában is jó bőrápoló, de kozmetikumokhoz is adhatjuk, és körömvirágkrém is készülhet belőle.
A körömvirág gyulladáscsökkentő, bőrápoló tulajdonságai az olajban is koncentrálódnak. Az olaj kivonja ezeket a hatóanyagokat a növényből, így az olajos kivonatot már könnyedén használhatjuk bőrproblémák esetén, illetve bőrápolásra.
A körömvirág sok nedvességet tartalmaz, ezért nem a frissen szedett virágfejeket használjuk az olaj készítéséhez, mert így gyorsabban megromlana. A leszedett virágfejeket hagyjuk legalább egy napig száradni, vagy akár teljesen száraz virágokból is elkészíthetjük az olajat.
A körömvirág sebgyógyító és baktériumölő hatású, de nemcsak különféle sérülések esetén jelent segítséget, hanem bőrviszketés, berepedezett, ekcémás vagy gyulladt bőr, rovarcsípések, napégés esetén is. Fényvédő és bőrvédő tulajdonságokkal is rendelkezik.
Ezen túlmenően az olaj és a belőle készült krém a bőrön át felszívódva nőgyógyászati és húgyúti gyulladások, prosztatagyulladás, gyulladt visszerek, aranyér és gyulladt nyirokcsomók kiegészítő kezelésére is alkalmas.
Körömvirágolaj hozzávalói
szárított vagy félszáraz körömvirágfejek (sokkal szebb színű olaj készíthető a szirmokból, de a legjobb bőrápoló és gyulladáscsökkentő hatóanyagok a zöld részekben találhatóak)
alkohol vagy vodka
bázisolaj (olíva, mandula, avokádó, stb. – akár keverve is)
befőttesüveg tetővel az áztatáshoz
üveg tetővel vagy dugóval a tároláshoz
Körömvirágolaj készítése
1. A félszáraz vagy száraz (aprított) körömvirágfejekre öntsünk egy kevés alkoholt, alaposan keverjük, rázzuk össze, hogy jól benedvesítse a virágokat. Az alkohol tartósít, illetve segít kivonni a növény hatóanyagait. Hagyjuk állni a nedves keveréket kb. fél órán keresztül, hogy jól átjárja az alkohol. (Csak annyi alkoholt öntsünk rá, hogy átnedvesítse a virágfejeket, de ne álljon az üveg alján a nedvesség.)
2. Öntsük fel az alkohollal megnedvesített virágfejeket a kiválasztott olajjal vagy az olajkeverékkel úgy, hogy legalább egy ujjnyira ellepje.
3. Rázzuk össze alaposan, majd tegyük szobahőmérsékletű, világos, de nem napsütötte helyre, egy polcra vagy akár a konyhaszekrénybe is. Hagyjuk állni 4-6 hétig, miközben naponta rázzuk fel.
4. 4-6 hét után szűrjük le egy gézdarabon vagy muszlin anyagon keresztül. Ne csavarjuk ki a virágokat, csak hagyjuk alaposan lecsöpögni.
5. A körömvirágolaj tároláshoz használt üvegeket dugaszoljuk vagy kössük le, az olajat tároljuk hűvös helyen, de ne a hűtőszekrényben.
Körömvirágolaj alkalmazása
Önmagában alkalmazhatjuk arckrém helyett, kézkrém helyett vagy testápolóként is. Fontos, hogy a nedves bőrre vigyük fel, így könnyebben és mélyebbre szívódik, sokkal puhábbá varázsolja a bőrt.
Saját készítésű kozmetikumokba is keverhetjük, a legegyszerűbb, ha valamilyen vajjal (kakaóvaj, sheavaj, mangóvaj) összeolvasztjuk. Annál lágyabb lesz a krém, minél több olajat adunk hozzá. Adhatunk hozzá pár csepp 100%-os illóolajat az illatosítás és a tartósítás miatt. Az E-vitamin szintén tartósít, és jót tesz a bőrnek is.
Keményebb, ragacsosabb krémet kapunk, ha méhviasszal olvasztjuk össze az olajat, az olaj arányát növelve puhíthatunk a krémen. Tartósításhoz szintén E-vitamint vagy illóolajat használhatunk.
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.