A körömvirág mediterrán eredetű, nálunk termesztett egynyári növény, azonban elvadulhat, hiszen az ősszel elhullott magokból könnyen kikelnek tavasszal a palánták. Dísznövényként is gyakran ültetik gyönyörű sárga és narancssárga, késő őszig nyíló virágai miatt. Festőnövényként is használatos.
Úgy tűnik, hogy az ókorban nem használták, illetve nem egyértelmű a beazonosíthatósága. Az első orvostudományi munka, amely egyértelműen említi, Bingeni Hildegard munkája a 12. században, aki belsőleg mérgezések, emésztési zavarok, külsőleg bőrbajok, ekcéma esetén ajánlotta.
Népi gyógyászat
A magyar népgyógyászat bőrrák esetén alkalmazta.
Antioxidáns
Nagy mennyiségben tartalmaz karotint, ennek köszönheti gyönyörű színén kívül antioxidáns és immunerősítő tulajdonságát.
Gyulladáscsökkentő
Azulénos illóolajat tartalmaz, akárcsak a kamilla és a cickafark, azonban allergiás reakciót nagyon ritkán vált ki, tehát megbízhatóbban alkalmazható. Illóolajának köszönhetően remek gyulladáscsökkentő, legyen szó bőr-, szájüregi-, emésztőrendszeri-, nőgyógyászati-, húgyúti vagy visszérgyulladásról, aranyérről.
Epe- és májproblémák
Kalendulin nevű keserűanyaga segíti az epetermelést és kiválasztást, jól alkalmazható májproblémák, gyomorhurut esetén is.
Ez is érdekelhet:
Görcsoldó
Remek görcsoldóként elsősorban az emésztőrendszeri (epe, gyomor) görcsök oldására alkalmas.
Emésztőrendszeri fekély
Gyomor- és nyombélfekély esetén az emésztőrendszerre gyakorolt pozitív hatásain túlmenően nyálkatartalma bevonja a fekélyt, mely alatt könnyebben gyógyul a nyálkahártya.
Sebgyógyító
Sebgyógyítóként fekélyek, sebek (akár égési vagy nehezen gyógyuló sebek), bőrrepedések, rovarcsípések gyógyítására külsőleg is jól alkalmazható, ilyenkor célszerű kamillával keverni. Csökkenti a bőr- és sebviszketést, sőt, fényvédő és bőrvédő tulajdonsággal is rendelkezik.
Baktériumölő
Baktériumölő hatása bizonyított. Staphylococcus aureus (gennykeltő baktérium, a sebek felülfertőződéséért, kórházi fertőzésekért és ételmérgezésekért felelős) elleni hatása segít megelőzni a sebek felülfertőződését, de az emésztőrendszeri problémáknál is előnyt jelent. Trichomonas vaginalis (a hüvely vagy a húgycső megbetegedését okozza, nemi úton terjed) elleni hatása a Trichomonas okozta hüvely- vagy húgycsőgyulladás esetén teszi jól alkalmazhatóvá.
Vérnyomáscsökkentő
Nyugtatóan hat a szívre és csökkenti a magas vérnyomást.
Körömvirág felhasználása, adagolása
1 teáskanálnyi virágot kell 2dl vízzel leforrázni, 15 perc állás után leszűrhető. 3-szor 2 dl a napi adag. Emésztőrendszeri problémáknál étkezés előtt 20 perccel fogyasszuk, egyéb esetekben édesíthető. Külsőleg dupla mennyiséget használunk. Borogatás, lemosás, fürdő, gargarizáló is készülhet belőle, nőgyógyászati problémák esetén célszerű ülőfürdőként alkalmazni. Magjából hidegen sajtolt olajat is készítenek.
Körömvirágkenőcs
Házilag is készülhet körömvirágkenőcs: a virágokat befőttesüvegben fonnyasztjuk a napon, az így keletkező olajos hatóanyagot melegítjük fel méhviasszal, majd kihűlés után jól lezárva, hűvös helyen tároljuk. A disznózsír is jó kivonószernek bizonyul, így hagyományos recept szerint disznózsírban „kifőzve” is készülhet a virágokból kenőcs.
További körömvirágkrém receptek:
Levendulás-körömvirágos balzsam
Körömvirág mellékhatása
Mellékhatása nem ismeretes, megbízhatóan alkalmazható a mennyiségek betartásával.
Körömvirág termesztése, gyűjtése
Érdemes termeszteni, mert hasznossága mellett látványával is gyönyörködtet. Magvetéssel könnyen szaporítható, ősszel elhullott magjairól következő évben új növények hajtanak. Gyógyászati szempontból a sötétebb, narancsos árnyaltú virágok a legértékesebbek. A teljes virágzat és a virágszirmok egyaránt gyűjthetőek, ám ez utóbbiak értékesebbek.
Körömvirág termesztése és gyűjtése
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.