A kötőhártya-gyulladás lehet vírusos vagy bakteriális eredetű, de allergiaszezonban is sokak életét megkeseríti.
Igen kellemetlen szembetegség, mely erőteljes viszketéssel, könnyezéssel, esetenként váladékozással és szúró, égő érzéssel, idegentest-érzéssel is együtt jár. A szem bepirosodik, a szem környéke pedig megduzzadhat, ödémássá válhat.
Kötőhártya-gyulladás megelőzése
A gyakori kézmosás és a szemek dörzsölésének elkerülése a leghatásosabb módszer a baktériumok és vírusok okozta fertőzés elkerülésére, ugyanis ez a szembetegség igen fertőző. A kötőhártya gyulladása talán azért is fordul elő gyakrabban gyermekeknél, mert ők nem sokat gondolkodnak azon, hogy megdörgöljék a szemüket, ha ennek szükségét érzik. Könnyen hazaviszik a bölcsődéből, óvodából, játszóházból is a fertőzést.
Ha mindenképpen szükségesnek érezzük, hogy a szemünkhöz nyúljunk, ezt tiszta kézzel, tiszta papírzsebkendővel tegyük, amennyiben erre nincs lehetőségünk inkább a tenyerünk, ujjaink vége helyett a kézfej felső részét, esetleg a csuklónk felső részét használjuk, mivel ezeken a területeken kevesebb a kórokozó, és mindezt tanítsuk meg gyermekeinknek is.
Az allergiás eredetű kötőhártya-gyulladás megelőzésére legjobb módszer, ha a kiváltó allergia ellen tesszük meg a megfelelő lépéseket. Itt fertőzésveszélytől nem kell tartani, ám allergia esetén a polleneken túl gondolni kell a füst, por, kozmetikum és egyéb vegyszerek által kiváltott allergiára is. Fontos, hogy az allergéntől tartsuk távol magunkat.
Kötőhártya-gyulladás kezelése természetes módszerekkel
Ha mégis kialakult a gyulladás, orvos írhat fel különféle gyógyszereket, elsősorban szemcseppeket, ám nagyon hatásos gyógynövények is rendelkezésünkre állnak a tünetek enyhítésére.
Kamillavirág
Egyik legismertebb gyulladáscsökkentő növényünk a kamilla. A kötőhártya fertőzéses gyulladása és allergiás szemgyulladás esetén is igen hatékony. Nem árt azonban tisztában lenni azzal, hogy a kamilla sokaknál okoz allergiát, és jó, ha ez nem pont egy ilyen amúgy is kellemetlen betegség esetén derül ki. Körömvirággal vagy cickafarkfűvel helyettesíthető.
Szemvidítófű
Neve is utal arra, hogy a fáradt szem frissítője, de a legtöbb szembetegség ellen is bevethető. Erős könnyezés esetén szemvíz vagy szemborogató készülhet belőle.
Összehúzó, gyulladáscsökkentő hatását szemgyulladások: szaruhártya-gyulladás, szemhéjgyulladás, kötőhártya-gyulladás esetén aknázhatjuk ki, jól keverhető cickafarkfű virágával, kamillavirággal, körömvirággal.
Körömvirág
Baktériumölő és gyulladáscsökkentő hatású növényünk. Nyugtató hatású, szemviszketés esetén különösen hatásos. Szempanaszok estén elsősorban a szirmait használjuk, nem a teljes virágzatot. Jól keverhető a többi itt említett gyógynövénnyel, de önmagában is hathatós segítség a szem gyulladása esetén.
Cickafarkfű virága
Nagyon hatásos gyulladáscsökkentő, baktériumölő növényünk a cickafarkfű. Csökkenti a szem viszketését. A szem problémáira elsősorban a virágát és nem a herbáját (virágzó hajtás) használjuk fel. Allergiás szemgyulladás esetén is hatásos, fő hatóanyaga az azulénos kékolaj, mely a kamillában is megtalálható.
Diólevél
Bár vannak, akik nem ajánlják a szem borogatására, kimosására, más növényekkel keverve nem okoz problémát. Kiváló baktérium-, vírus- és gombaölő, így elsősorban fertőzéses eredetű kötőhártya-gyulladás esetén alkalmazható más gyógynövényekkel keverve.
A szem kimosása, borogatása
Nagyon fontos, hogy a szem kimosását is megfelelően végezzük, ezzel is előidézve a gyorsabb gyógyulást.
A szem kimosásához használt teát főzzük erősebbre (kb. 2 teáskanálnyi szárított növényt vagy növénykeveréket adjunk 2 dl vízhez), forraljuk 15-20 percig, alaposan szűrjük, filtráljuk át, hogy ne maradjanak benne növényi részecskék, amelyek irritálhatják a szemet. Szűrés után ülepítsük is le. A szem kimosása előtt mindig alaposan mossunk kezet.
A szemmosás mindig a külső szemzugtól az orrnyereg irányába történik. Egy pamut vattapamacsot mártsunk a kellemesen langyos, nem túl meleg szemmosó teába, ha túl nedves lenne, nyomkodjuk ki, hogy ne csöpögjön. A lazán becsukott szemet nem túl gyors mozdulattal töröljük át a külső szemzugtól, majd dobjuk el a pamacsot. Újabb vattapamaccsal három-négyszer is elvégezhetjük az áttörlést. Egy pamacsot csak egyetlen áttörlésre használjunk, és soha ne mártsuk bele még egyszer a teába a használt pamacsot.
A szem kimosása után mártsunk egy újabb vattapamacsot a teába, csavarjuk ki annyira, hogy ne csöpögjön, de azért legyen jó nedves. Feküdjünk le, vagy üljünk le hátra hajtott fejjel, tegyük a pamacsot lazán csukott szemhéjunkra, és pihenjünk néhány percig. Kifejezetten jó, ha egy kevés tea beszivárog a csukott szemhéjunk alá, ezért ne szorítsuk össze görcsösen a szemhéjat.
A szem kimosását és borogatását naponta többször is elvégezhetjük.
Jó egészséget kívánok!
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
Az oldalon olvasható információk nem helyettesítik az orvosi konzultációt, és nem minősülnek kezelési javaslatnak.
You must be logged in to post a comment.