A gyermekláncfű „kávé” kiváló koffeinmentes kávéhelyettesítő, és otthon is egyszerűen elkészíthető. Ezzel a gyógynövényes itallal az egészséges kávézás élményét varázsolhatjuk a mindennapjainkba.
Egészséges? Igen, ugyanis a „kávé” alapanyaga egy csodás gyógynövény, a gyermekláncfű, vagyis a pitypang gyökere. Nemcsak azért szeretjük ezt a gyógynövényt, mert szinte bárhol megtalálható, hanem azért is, mert az egész növény fogyasztható, és minden része rejt magában valamilyen gyógyhatást.
A konyhában is megvan a maga helye, zsenge leveleivel saláta vagy pesto készülhet, a virágaival édes és sós ételeket díszíthetünk, ráadásul a gyökere is tartogat meglepetéseket.
A gyermekláncfű gyökere
Ásványi anyagokkal és vitaminokkal látja el szervezetünket, egyes daganattípusoknál pedig a daganatos sejtek növekedését és terjedését is gátolja. Javítja az emésztést, nagyon jótékony hatású a májra: a máj és az epe egyik legjobb gyógynövénye.
A máj munkájának segítésével a bőr kitisztulásában is segít, rendszeres fogyasztásával csökkennek az aknés és más bőrpanaszok. A bőr kitisztulásához a gyökér hosszabb ideig történő alkalmazása szükséges, amire remek megoldás ez a kellemes gyógynövényes ital.
A gyökérből tinktúra is készülhet, és zöldségnövényként is fogyasztható.
Erőteljes vízhajtó hatása van, ezt alkalmazása során figyelembe kell venni, például vérnyomás-problémák esetén.
A kávéról…
A gyermekláncfű kávé nem tartalmaz koffeint, ezért az esti órákban is élvezhető, és a nap folyamán is bátran kortyolhatja mindenki, aki tartózkodni szeretne a koffeintől.
A gyökerek némi előkészítés után a kávé gazdag, testes ízét igen jól utánzó itallá komponálhatóak.
A szárított gyökeret gyógynövényboltokban is könnyen beszerezhetjük. (Lejjebb a gyűjtött vagy saját termesztésű pitypanggyökér feldolgozásának lépéseit is bemutatom.)
Gyermekláncfűgyökér pörkölése serpenyőben
A szárított és apróra (kb. fél centiméteres darabokra) vágott vagy tördelt pitypanggyökeret egy öntöttvas (esetleg teflon) serpenyőben kis lángon és gyakran kevergetve megpörköljük, amíg illatos lesz, illetve a színe törtfehérről világos-, majd sötétbarnára változik. (A pörkölés mértéke ízlés kérdése is, érdemes kisebb adagokkal próbapörkölést és kóstolást végezni.)
Gyermekláncfűgyökér pörkölése sütőben
A szárított és apróra (kb. fél centiméteres darabokra) vágott vagy tördelt pitypanggyökeret egy (sütőpapírral bélelt) tepsiben lazán elterítjük, majd körülbelül 180 fokos sütőben párszor megkeverve világosabb vagy sötétebb barnára pörköljük (kb. 10-20 perc). (Ebben az esetben is érdemes kóstolást végezni a különböző ideig pörkölt kisebb adagokkal, hogy megtaláljuk az ideális pörkölési időtartamot.)
Gyűjtött vagy termesztett gyermekláncfűgyökér további feldolgozása
- 100%-ig szükséges megbizonyosodni róla, hogy valóban a gyermekláncfű gyökerét gyűjtjük. A gyűjtés optimális időpontja az ősz, illetve a tavasz. Ilyenkor a virágok kevéssé sietnek segítségünkre az azonosításban, viszont a levelek összetéveszthetőek más növények leveleivel is, főként tavasszal.
- A gyökerek könnyen beszakadnak, ezért óvatosan végezzük a gyűjtést. (A beszakadó gyökerekről később kihajt a növény, tehát nem is akkora baj, ha ez bekövetkezik.)
- A kiásott gyökereket alaposan megmossuk, a hibás részeket kivágjuk. Az esetleges mellékgyökereket nagyjából leszedegetjük, mert ezek a pörkölésnél könnyebben megéghetnek.
- A gyökereket körülbelül fél centiméteres vagy kisebb kockákra, karikákra vagy félkarikákra vágjuk.
- A friss gyökereket körülbelül 3-4 órán keresztül pörköljük körülbelül 90 fokos sütőben, miközben gyakran átkeverjük. Ha már zörgősre száradtak a gyökérdarabok, felvehetjük a hőmérsékletet kb. 180 fokra. Ekkor 10-20 perc alatt lezajlik a pörkölődés, figyeljünk, nehogy megégjen. (Az aprítás mértékétől és a gyökér nedvességtartalmától függően a szárítás és a pörkölés hosszabb vagy rövidebb ideig is tarthat.)
- Vagy a friss gyökereket megszáríthatjuk például aszalógépben, és a pörkölést elvégezhetjük egy későbbi időpontban akár serpenyőben, akár sütőben a fentiekben már leírt módon.
- A megpörkölt kávét jól záródó edényben tároljuk. Körülbelül egy évig eltartható, de a jobb ízhatás kedvéért érdemesebb pár havonta kisebb adagokat pörkölni.
1. Gyermekláncfű kávé hozzávalói és elkészítése
• 1-2 teáskanálnyi pörkölt gyermekláncfűgyökér• 2 dl víz
• ízesítés ízlés szerint
- A vizet felforraljuk, majd hozzáadjuk a gyökeret, és további 10-15 percig forraljuk. Közben a pitypangkávé színe sötétre, íze egyre erőteljesebbé változik.
- Szűrés után ugyanúgy ízesíthető, mint a hagyományos kávé, vagy fogyasztható önmagában is.
2. Gyermekláncfűkávé őrölt pörkölt gyökérből
A pörkölt gyökereket kávédarálón ledarálhatjuk (legjobb, ha közvetlenül elkészítés előtt), és a hagyományos kávéhoz hasonlóan kávéfőzőben is lefőzhetjük. (Figyelem! Erre a célra érdemes egy egyszerű kotyogót bevetni, az érzékeny és méregdrága kávégépekért nem vállalok semmilyen felelősséget.)
3. Krémes gyermekláncfű kávé
• 1 tk. pörkölt gyermekláncfűgyökér
• 2,5 dl víz
• stevia vagy más természetes édesítő (elhagyható)
• 1 tk. vaj (vagy ghee, esetleg kókuszolaj)
- A vizet felforraljuk, hozzáadjuk a gyermekláncfűgyökeret, és 20 percig fedő nélkül forraljuk, majd leszűrjük.
- A főzetet a vajjal (és az édesítővel) egy turmixgépben vagy merülőmixerrel habosra keverjük. (Legyünk óvatosak a forró ital mixelése során.)
- Végül egy nagy csészébe öntjük, és forrón kínáljuk.
4. Fahéjas gyermekláncfű latte
• 1 tk. pörkölt gyermekláncfűgyökér
• 1 darabka fahéj
• 1 dl víz
• 1 dl tej (növényi tej is lehet)
• stevia vagy más természetes édesítő (ízlés szerint)
- A vizet felforraljuk, hozzáadjuk a gyermekláncfűgyökeret és a fahéjat, 20 percig forraljuk, majd leszűrjük.
- A tejet felforrósítjuk.
- Ízlés szerint édesítjük és felöntjük a (habosított) tejjel.
5. Cikóriás gyermekláncfűkávé
A katánggyökér (cikória) a növényi kávék másik kedvelt alapanyaga a pitypanggyökér mellett. Pörkölés után szintén testes, a kávéhoz hasonló ízvilágú, ám önmagában túl markáns, így a kellemesebb ízhatás kedvéért érdemes pitypanggyökérrel keverni.
A katánggyökér gyűjtése, feldolgozása, pörkölése hasonlóan történik, mint a pitypangé. Megfelelő arányban keverve együtt is pörkölhetőek.
• 2 tk. pörkölt katánggyökér
• 0,5 tk. pörkölt gyermekláncfűgyökér
• (növényi) tej (ízlés szerint)
• stevia vagy más természetes édesítő (ízlés szerint)
• ½ mk. őrölt fahéj
• 2 dl víz
- A vizet felforraljuk, majd hozzáadjuk a katánggyökeret és a gyermekláncfűgyökeret, és 10 percig főzzük.
- Leszűrjűk, csészébe töltjük, és ízlés szerint ízesítjük a steviával, tejjel, és megszórjuk a fahéjjal.
A pitypangkávét változatosabbá tehetjük különféle egyéb ízesítőkkel, például kakaóporral, vaníliakivonattal, bio citrom- vagy narancshéjjal, őrölt kardamommal, illetve a bátrabbaknak egy csipet Cayenne-borssal. A kakaóport és a kardamomot keverjük el egy kevés kávéval, mert nagyobb mennyiségű folyadékban már nehéz csomómentesre keverni. A citrom- vagy narancshéjat a főzés vége felé adjuk a kávéhoz.
Kellemes és egészséges kávézást kívánok!
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.