A mályvacserje az egész országban kedvelt és gyakran ültetett díszcserje, illetve élő sövény. Azt már kevesebben tudják, hogy a mutatós virágok valójában egy ehető növényt rejtenek.
A mályvafélék családjának és a hibiszkuszok nemzetségének tagjaként olyan növényekkel áll szoros rokonságban, mint a papsajtmályva (Malva neglecta), az orvosi ziliz (Althaea officinalis), a teahibiszkusz (H. sabdariffa) vagy a kínai hibiszkusz (H. rosa-sinensis). Rokonokként valóban sok közös vonásuk van.
A mályvacserje kevéssé ismert és főként angol nyelvterületen használt elnevezése a Sáron rózsája (rose of Sharon), illetve a rózsamályva (rose mallow). Az előbbi elnevezés bibliai eredetű, bár pontos tartalma vitatott.
Másik neve a koreai hibiszkusz, ami arra utal, hogy Dél-Korea nemzeti virága, olyannyira, hogy a koreai himnuszban is említésre kerül. A virág neve koreaiul mugunghwa (무궁화), a koreai mugung szó pedig örökkévalóságot, illetve kimeríthetetlen bőséget jelent.
Egzotikus megjelenésű ehető virágai a trópusokat juttatják eszünkbe. Ám nem ez az egyetlen fogyasztható része a növénynek, és felhasználása sem ér itt véget.
A mályvacserje konyhai felhasználása
Fontos, hogy csak olyan növényről gyűjtsünk, ami nem volt permetezve. Levelei tavasztól őszig elérhetőek, ízük hasonló, mint a salátáé, és nagyon jól használhatóak salátakeverékekben. A tavaszi zsenge levelek jobb választásnak bizonyulnak akár nyers felhasználásra, akár főzéshez. A kifejlett levelek már kissé keményebbek, ezért érdemes apróra vagdalni és más salátafélékkel keverni, vagy kissé megpárolni, illetve megfőzni.
A mályvafélékre jellemző nyálkaanyag-tartalom miatt a levelek is és a virágok is szétrágva meglehetősen nedves, kissé nyálkás állagúak, ám ez egyáltalán nem nyúlós vagy gusztustalan, inkább frissítő és jóleső érzés.
Nyáron a virágbimbók és a csodaszép ehető virágok igazi díszei lehetnek a salátáknak vagy bármilyen más ételnek, és önmagukban is finom nassolnivalót jelentenek. Édes és sós ételeket egyaránt feldobhatunk velük nyersen vagy enyhén megpárolva.
A kéreg és a gyökér is ehető. A gyökerek nagyon nyálkásak, rostosak, és nem sok ízük van, ezért ha mályvagyökeret ennél, továbbra is válaszd az orvosi ziliz gyökerét.
A levelekből és virágokból teát is készíthetünk akár frissen, akár szárítva.
Csökkenti a vérnyomást
Vérnyomáscsökkentő hatása tudományosan is igazolt. Magas C-vitamin tartalma és különösen a virágok antocián tartalma pedig antioxidáns, ami védi a szív-érrendszert, és gyakorlatilag az egész szervezet működésére jótékony hatású.
A legújabb kutatások szerint ehhez részben vízhajtó hatása is hozzájárul, de még inkább természetes enzimgátlás útján lassítja az ereket összehúzó hormonok felszabadítását. Már két hét elteltével 10%-kal csökkenthei a szisztolés és 12%-kal a diasztolés vérnyomást.
Emésztőrendszeri felhasználás
Sebgyógyító, hűsítő, gyulladáscsökkentő hatását gyomorfekély és más emésztőrendszer zavarok esetén is kihasználhatjuk. Enyhíti az emésztőrendszeri irritációt.
Főként a virágok főzete gyomorerősítő hatású.
Székrekedés esetén nyálkaanyagai növelik a béltartalom térfogatát, egyúttal nedvesítik a beleket borító nyálkahártyát, és plusz nedvességet adnak a béltartalomnak is. Ezáltal fokozódik a bélperisztaltika, és könnyebben távozik a bélsár.
Gyulladáscsökkentő, nyálkahártyavédő
A benne található nyálkaanyagok a test minden nyálkahártyájára pozitív hatásúak: nedvesíti, védi azokat.
A magas nyálkatartalmának köszönhető hűsítő, nedvesítő hatását mindenféle gyulladás, fertőzés, irritáció esetén kihasználhatjuk külsőleg és belsőleg egyaránt: torokfájástól a húgyúti fertőzéseken át a szemgyulladásig.
Mályvacserje a bőrre és egyéb kozmetikai felhasználás
Az összezúzott levelek és virágszirmok természetes hajkondicionáló pasztaként működnek. Hajmosás után alkalmazva sötétíti, mélyíti a hajszínt, és enyhíti a korpásodást, fényesíti a hajszálakat, és erősíti a hajhagymákat.
Viszketés és más bőrbetegségek esetén is használják, mint a többi mályvafélét. Kisebb égési sérülések, sebek nyugtatására, bőrgyulladás csökkentésére is használható.
Egyéb felhasználási lehetőségek
Fokozza az immunrendszer működését.
Nyálkaanyagai csökkentik a koleszterinszintet, mivel gátolják a bélrendszerből a koleszterin felszívódását, így a máj a vérben már megtalálható koleszterinmennyiségből fedezi a zsírsavak képzéséhez szükséges mennyiséget.
Szintén nyálkaanyagai segítenek stabilizálni a vércukorszintet, mivel a növényi rostok és nyálkák (poliszacharidok) lassítják a szénhidrátok felszívódását.
Mályvacserje alkalmazása és adagolása
1-2 tk. szárított levelet vagy virágot leforrázunk 2 dl vízzel, 5-10 percig áztatjauk.
Élvezeti teaként fogyasztva néhány szelet naranccsal, citrommal vagy őszibarackkal és egy kis mézzel is ízesíthető.
Mályvacserje mellékhatásai
Biztonsági profilja kiváló, nincsenek bizonyított mellékhatásai. Mindamellett az allergiás reakció kockázatával mindig érdemes számolni, illetve kisgyermekek és várandós nők esetében is kellő elővigyázatossággal és óvatossággal érdemes eljárni.
Mályvacserje termesztése
A kertészetekben több színváltozatból választhatunk, vagy akár dugványozással is szaporítható. Magról nehezen kel, ám a kihívásokat kedvelő kertészek ezzel a szaporítási móddal is megpróbálkozhatnak.
A cserje nem túl igényes, jól tűri a fagyokat és a szárazabb körülményeket. Vonzza a madarakat, pillangókat, méheket, dongókat, ezért a méh-, rovar- és madárbarát kertnek is gyönyörű szoliternövénye lehet.
Kompakt méretű, 2-3 méternél nem nő magasabbra, és 1 méternél nem jellemzően lesz terebélyesebb. Nincs szüksége metszésre vagy nyírásra, ám igény szerint sövényként is nevelhető.
Érdekességek a mályvacserjéről
A gyökérkérget a kínaiak gombaellenes gyógyszerként használják. Azt is mondják, hogy megnyugtatja az idegeket.
A virágokból kék színanyag nyerhető.
A fent említett bibliai hivatkozás pedig: „Én vagyok a Sáron rózsája, a völgyek lilioma. Mint a liliom a tövisek között, olyan az én szerelmem a leányok között. Szeretett” ~ Salamon éneke 2:1. Mivel a mályvaféléknek nem sok köze a van a liliomhoz, az idézet zavarba ejtő, a beazonosíthatóság kérdéses, akárcsak a legtöbb növény bibliai említése esetén.
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.