Kevéssé ismert, és még kevéssé alkalmazott, ám igen mutatós és különlegesen finom ízű gyógynövény.
Mézelő növényként nektárja a kertünkbe vonzza a beporzást segítő és más hasznos rovarokat.
Amit sokan virágnak vélnek, az a gyönyörű, színes murvalevél, mely pirosas, kékes, ibolyás vagy fehér színű is lehet. A muskotályzsálya virágai az orvosi zsálya virágához hasonlítanak, és ibolyásak, kékesek, esetleg rózsaszínesek.
Baktérium- és gombaellenes, sebgyógyító
Kisebb sebek ellátására is alkalmazható, segít megelőzni a sebek elfertőződését.
Szemgyulladásra inkább virágát érdemes használni, akár más gyógynövények virágaival együtt is, mint például katángvirág, ökörfarkkóró-virág, kamilla, levendula stb.
Hurutos köhögés, meghűlés és egyéb légúti fertőzések esetén is kihasználhatjuk baktériumellenes hatását, főként teakeverékekben. Lázcsillapító hatású is.
Szájöblögetésre, gargarizálásra jól használhatóak a cseranyagtartalmú, összehúzó hatású levelek.
Emésztőrendszeri problémák
Manapság elsősorban emésztési problémák, például puffadás, bélgázok és emésztési zavarok kezelésére használják.
Feszültségoldó
Leveleiben viszonylag magas a lítium, a molibdén és a magnézium mennyisége, ezért nyugtató, feszültségoldó hatású is. Ezen alkalmazási lehetősége miatt külföldön egyre népszerűbbé válik.
Menstruáció és menopauza
Régen menstruációt beállító hatást is tulajdonítottak neki, és menstruációs problémákra is ajánlották.
Napjainkban tonizáló, nyugtató gyógynövényként is számon tartják, amely segít enyhíteni a menstruáció előtti problémákat, vagyis a PMS tüneteit. Ösztrogénstimuláló hatása miatt akkor a leghatékonyabb, amikor ennek a hormonnak a szintje alacsony. A növény ezért különösen jótékony lehet a menopauzával járó panaszok, különösen a hőhullámok esetén.
Muskotályzsálya egyéb alkalmazási lehetőségei
Vizelethajtó hatású, sőt a népi gyógyászatban bizonyos vesebetegségekre is alkalmazták.
Fokozza a vérkeringést, csökkenti a vérnyomást, ezért a szív egészségét támogató és szíverősítő hatást is tulajdonítanak neki.
A virágok testre dörzsölve segíthetnek távol tartani a szúnyogokat.
A levelekből készülő tea élénkítő fürdőadalék.
Izomgörcsök csökkentésére és reuma elleni krémekhez, pakolásokhoz, fürdőbe is kerülhet.
Muskotályzsálya illóolaj
Különösen a keringési és légző szervrendszerek támogatására használatos.
Segít kiegyensúlyozni a hormonrendszert, kellemes illata csökkenti a stresszhormonok termelődését, segít enyhíteni az idegességet, feszültséget, depressziót, paranoiát, a gyász fájdalmát. Akkor tűnik a leghatásosabbnak, ha a stressz előidézője egy rajtunk kívül álló történés, amivel nem tudunk mit kezdeni, és az életközepi válságban lévők számára is jótékonynak bizonyul.
Enyhíti a menstruációs fájdalmakat, és szülést támogató illóolajként is számon tartják. Várandósság idején kerülendő alkalmazása, mert vetélést okozhat, és szoptatás idején is kerülendő. Menopauza idején alkalmazva a kortizolszint csökkenését mutatták ki.
Gyulladáscsökkentő illóolaja enyhíti a reumatikus és izomfájdalmakat.
Pikkelysömör és más bőrbetegségek okozta gyulladás, viszketés, irritáció, égő érzés enyhítésére krémekben használható. Szabályozza a faggyúkiválasztást, és anti-aging hatású.
Bázisolajhoz, hajápoló kozmetikumokhoz keverve a fejbőr masszírozásához is használhatjuk korpásodás, illetve hajhullásra.
Illóolaja enyhén irritáló hatású. Bár az illóolajok belsőleges alkalmazhatóságával kapcsolatban egyre erősebben megoszlanak a vélemények, tujontartalma miatt mindenképpen kerüljük belsőleges alkalmazását.
Muskotályzsálya adagolása, alkalmazása
Önmagában kevéssé használt gyógynövény. Ha mégis teát készítünk belőle, 1 teáskanálnyi szárítmányt forrázzunk le 2 dl vízzel, majd 5 percig tartsuk forrásban, hogy a mérgező tujon elpárologhasson, végül szűrjük. Emésztési panaszokra 20-30 perccel étkezés előtt édesítetlenül fogyasztjuk.
Teakeverékekben a virágzat jól használható ízjavítóként, illetve a keserű ízek elnyomására, elfedésére. A levelek pedig teaalapanyagként keverékekhez adhatóak.
Ehető virágaival koktélokat, nyári italokat, salátákat, gyümölcssalátákat, gyümölcsleveseket, köreteket ízesíthetünk. Leveleit fűszerként is használhatjuk főként húsételekhez. Magjait sütemények, desszertek készítéséhez is felhasználhatjuk ízesítőként.
A kámforos, némelyek szerint ánizsos íze könnyen túltenghet az ételekben és italokban, illetve keserűvé teheti azokat, ezért érdemes óvatosabban adagolni.
A frissen szedett virágokból, illetve hajtásvégekből vízgőzdesztillációval illóolajat állítanak elő.
Sebgyógyító kenőcsökbe plusz összetevőként kerülhet.
Muskotályzsálya mellékhatásai
Élelmiszer-mennyiségben általában nem okoz problémát. Várandósság és szoptatás idején kerülendő. Gyógyszerek szedése esetén szintén óvatosságra van szükség alkalmazása során.
Muskotályzsálya termesztése és gyűjtése
Kétéves növény, ám évelőként is viselkedhet. Nálam több tő is található a kertben, melyek évről évre újból kihajtanak, és egyre nagyobb „bokrot” képeznek.
Az első évben tőleveleket fejleszt, a második évben virágzik. Teljes virágzáskor, jellemzően a virágzás kezdetét követő 7-10. napon történik a betakarítás a harmat felszáradása után, még a kora reggeli órákban, mivel így őrzi meg leginkább illóolajait. A virágos hajtásvégeket szellős, árnyékos helyen azonnal szárítani kell.
Virágoskertben is mutatós és igénytelen, a szárazságot is jól tűrő növény. Éppen ezért hűvösebb, csapadékosabb területeken vagy ilyen időjárású években a minősége is rosszabb.
Magról elveti magát, így mindig lesz utánpótlás. A kertben ősszel szétszórt magokról is könnyen kikel, ám palánták is nevelhetőek belőle. Palántanevelés előtt néhány nap fagyhatásnak kell kitenni a magokat a csírázás érdekében. A kis hajtások könnyen kikapálhatóak vagy kitéphetőek. Ha engedjük kicsit nagyobbra nőni, akkor nagy zöldtömege mulcsként, illetve zöldtrágyaként felhasználható.
Érdekességek a muskotályzsályáról
Régen muskotályos borokat ízesítettek vele.
Megszárítva, morzsolva a virágok illatpárnába, potpourriba is jó alapanyagul szolgálnak.
Bár eredetileg a Földközi-tenger mellékén honos, eljutott Észak-Amerikába is, ahol az indiánok előszeretettel használták. Észak-Amerikában európai zsályának, „tiszta zsályának” és „fényes szemnek” is nevezik. Ez utóbbi nevek arra utalnak, hogy a magokból nyert nyálkaanyagokban gazdag teát szemfertőzések esetén szemlemosóként, borogatóként használták, ami tisztította és „fényesítette” a szemet.
A 12. században afrodiziákumnak tartották. A sörben időnként helyettesítették vele a komlót, hogy a mámor állapotát fokozzák, ám ez gyakran erős fejfájáshoz vezetett.
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.