Ha a napolaj nem bizonyul elégségesnek a fényvédelemhez, vagy valamiért szimpatikusabb a naptej, ezt is könnyen elkészíthetjük házilag.
A naptej állagának kialakításához szükségünk lesz méhviaszra, amely némi vízlepergető hatást is biztosít, illetve kakaóvajra vagy sheavajra (karitévaj). A kakaóvaj 5-8-as, a sheavaj 4-6-os faktornak felel meg.
Cink-oxid
A faktorszám emeléséhez nem nano cink-oxidot használunk. A cink-oxid gyulladáscsökkentő hatású és mechanikai fényvédőkét működik. A bolti naptejek is tartalmazzák, azonban a bolti naptejekben általában nano cink-oxid található, amely egyes kutatások szerint a véráramba felszívódva egészségügyi kockázatot jelenthet, így ennek tisztázásáig jobb elkerülni és nem nano változatával helyettesíteni.
A cink-oxid fényvédő hatása a következők szerint alakul:
5% cink-oxid a kész termékben 2-5-ös fényvédelemnek,
10% cink-oxid 6-11-esnek,
15 % cink-oxid 12-19-esnek,
20% cink-oxid 20 feletti fényvédelemnek felel meg.
Ez a fényvédelem hozzáadódik az olajok és vajak adta fényvédelemhez, így az alábbi naptej nagyjából 10-es faktorúnak tekinthető. Ha ennél magasabb faktorú készítményre lenne szükségünk, a fentiek szerint emelni szükséges a cink-oxid mennyiségét.
Figyelem! A cink-oxid porát ne lélegezzük be. A kimérés és keverés során viseljünk maszkot, vagy kössünk a szánk és orrunk elé egy több rétegű kendőt.
Naptej hozzávalói (kb. 110 ml)
60 ml olívaolaj
15 ml mandulaolaj
30 ml kókuszolaj
30 ml méhviasz
2 tk. cink-oxid
2 tk. sheavaj vagy kakaóvaj
4 csepp E-vitamin
3 csepp eukaliptusz illóolaj
10 csepp levendula illóolaj
1 csepp borsmenta illóolaj
Naptej elkészítése
1. Egy dupla lábosban vízfürdőt készítünk. Az alsó lábosba vizet öntünk, és elkezdjük melegíteni. A felső lábosba kerül a méhviasz, a kakaóvaj vagy sheavaj, az olíva-, a mandula- és a kókuszolaj.
2. Kevergetve melegítsük a vajakat és olajokat, amíg a vajak és a méhviasz is felolvadnak.
3. Gyakori kevergetés mellett hűtsük ki a keveréket. Ezt a folyamatot gyorsíthatjuk, ha hideg vízzel megtöltött edénybe állítjuk a keveréket tartalmazó lábost. Ebben az esetben folyamatos keverésre van szükség, mert a hideg víztől gyorsabban visszadermednek az alkotórészek, így keverés híján csomós, darabos lesz a végeredmény.
4. A sikeres keverés eredményeként egy lágy és selymes, a bolti testápolókhoz és naptejekhez hasonló állagú keveréket kell kapnunk.
5. Mérjük ki a cink-oxidot, és alaposan keverjük el a krémben. (A művelet során viseljünk maszkot, vagy kössünk a szánk és orrunk elé kendőt.) Majd adjuk hozzá az E-vitamint és az illóolajokat is, ismét keverjük el jól, és már bele is tölthetjük egy flakonba.
Naptej alkalmazása
A könnyebb felszívódás és a plusz hidratálás miatt érdemes a nedves bőrre felvinni. Úszás vagy fürdőzés után vagy napozás közben zuhanyozzunk le, itassuk fel a lecsorgó vizet, és már kenhetjük is a naptejet.
Egy-két óránként kenjük be magunkat újra.
Naptej tárolása
A naptejet otthon tároljuk hűtőszekrényben, a strandon pedig lehetőleg árnyékban, vagy ha viszünk magunkkal hűtőtáskát, akkor abban, de ne közvetlenül a jégakkun. Legrosszabb esetben legalább egy törölközővel takarjuk le a flakont, hogy ne süsse közvetlenül a nap.
Nagyjából fél évig eltartható.
Megjegyzések
A napolaj hozzávalóit annak megfelelően módosíthatjuk, hogy melyik olajakat vagy vajat szereti jobban a bőrünk.
Kiütések, pattanások vagy bőrpír megjelenése esetén, elképzelhető, hogy allergiásak vagyunk valamelyik összetevőre. Ebben az esetben ne használjuk a naptejet.
Az alkalmazott illóolajok nemcsak illatosítók, de rendelkeznek némi fényvédő hatással is. Kizárólag kiváló minőségű, 100%-os tisztaságú illóolajat használjunk, és végezzünk allergiapróbát.
Az E-vitamin bőrápolóként és természetes tartósítóként is funkcionál.
Ha mégis megtörtént a baj, a napégés természetes módszerekkel is kezelhető.
Napégésmentes nyarat kívánok!
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.