Egy szemet gyönyörködtető pipacsmezőt látva nem feltétlenül jut eszünkbe, hogy ismét egy gyógynövénnyel állunk szemben. Pedig a pipacs, ha nem is tartozik legjelentősebb gyógynövényeink közé, azért helyet kaphat a gyógynövényes házipatikánkban és a konyhánkban is.
Valaha a búzavirággal együtt a búzaföldek jellemző gyomnövénye volt, a gyomirtók azonban erőteljesen visszaszorították. Ezzel együtt érintetlen területeken nyár elején csodálatos pipacsmezőkkel találkozhatunk.
Köhögéscsillapító
Szirmaiból köhögéscsillapító tea vagy szirup készülhet, amely enyhíti az asztmás tüneteket, mandulagyulladást, torokfájást, és száraz köhögés, rekedtség esetén is hatásos.
Köhögés esetén erdei mályvával, orvosi zilizzel vagy hársfavirággal is jól keverhető.
Nyugtató
A szirmokból készült tea nyugtató hatású, csökkenti a stresszt, idegességet, feszültséget, és segít álmatlanság esetén is.
Nyugtatóként jól keverhető levendulavirággal vagy golgotavirággal.
Pipacs egyéb alkalmazási lehetőségei
Görcsoldó hatású.
Egészséges szívű embereknél szívdobogásérzés enyhítésére használható.
Pipacs adagolása
1-2 teáskanálnyi szárított szirmot 2 dl vízzel leforrázunk, 10 percig állni hagyjuk, leszűrjük. Naponta 2-3-szor 2 dl fogyasztható.
Pipacs mellékhatásai
A virágok és a magok kivételével a pipacs minden része enyhén mérgező.
Gyerekeknek 2 éves kor alatt ne adjuk, később is inkább szirup formájában.
Bár a pipacs és a kerti mák két külön növény, mégis fontos megjegyezni, hogy a kerti mák (Papaver somniferum) minden része mérgező vagy kábító hatású, kivéve az érett magok.
Pipacs a konyhában
Magjai a kerti mák magjainál jóval apróbbak, a toktermés is sokkal kisebb. Mindamellett, ha kedvünk tartja, gyűjthetünk az érett magokból, és kenyerek, sütemények, kekszek tésztájához adhatjuk (egészben vagy őrölve), illetve salátára is szórhatjuk. (A terméstokot nem szabad megenni vagy megrágni! Kizárólag a magok gyűjthetők.)
A pipacsvirágból készülhet szörp, óvatosan leszedett szirmaival díszíthetünk salátát, vagy likőrhöz is adhatjuk.
A pipacs magjaiból készült olaj (akárcsak a mákolaj) különleges hozzávalója például a salátaönteteknek.
Pipacs gyűjtése
A frissen kinyílt virágokat gyűjtjük száraz időben, miután felszáradt a harmat. A magokat érett állapotban gyűjtjük. A piros virágok lilás színűre száradnak, ez az elszíneződés természetes folyamat eredménye.
Érdekességek a pipacsról és a mákról
Ha a mákfélék latin nevéről (Papaver) beugrik a Papaverin nevű gyógyszer, az nem a véletlen műve. Az erős görcsoldó alkaloidot valaha a kerti mák érett tokjából vonták ki, manapság inkább kémiai úton állítják elő. A gyógyszer is a papaverin alkaloidról kapta a nevét.
A pipacs magjai már az ókori Egyiptomban is népszerűek voltak. Görögországban és Rómában is ismerték, magjait élelmiszerként, kivonatát fájdalomcsillapítóként használták.
A kerti máknak köszönhetjük a legerősebb fájdalomcsillapítónkat (morfium), és ez az alapanyaga az emberi életeket tönkretevő kábítószereknek (ópium, heroin) is.
Kabay János, az Alkaloida Vegyészeti Gyár alapítójának nevéhez fűződik annak a szabadalmaztatott eljárásnak a kidolgozása, mely lehetővé teszi a morfin kivonását a mezőgazdasági hulladéknak minősülő mákszalmából. A mai napig az egész világon a morfin ipari kivonása ezen a szabadalmon alapul.
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.