Ez a testet, lelket kényeztető kakaóvajas, rózsás testápolótömb finoman nyugtatja és hatékonyan ápolja az érzékeny, viszkető, irritált bőrt is, miközben csodás illatot hagy maga után. Nagyon egyszerűen elkészíthető, tökéletes darab lesz a házi kozmetikumok között, és ajándéknak is kiváló.
A rózsa puha, gyengéd, enyhe, mégis jellegzetesen bódító illata kényezetető balzsamként hat a lélekre. S míg az illat az érzékeinkre hat, a rózsa hatóanyagai külsőleg alkalmazva a bőrünket kényeztetik és ápolják.
Nyáron a bódító illatú rózsák között sétálva könnyen túlzásokba esik az ember, és a szükségesnél nagyobb mennyiség is begyűjtésre kerül.
A szirmok nedvességtartalma magas, így egy hatalmas kosár rózsasziromból ugyan nem sok marad, mire megszárad, ugyanakkor hűsítő hatása miatt nem is a legideálisabb téli teának, teakeverékekben pedig nincs szükség hatalmas mennyiségekre.
Így könnyen adódik a kérdés, hogy mihez kezdjünk a szárított rózsaszirmokkal.
Miután sok-sok évvel ezelőtt először készítettem rózsaolajat, többé nem volt kérdés, hogy mi legyen a túlméretezett rózsasziromtenger sorsa.
Ha nincs kerted, semmi gond, egyrészt a szárított rózsaszirmokat, ha nem is minden gyógynövényboltban, de azért be lehet szerezni. Következő nyáron pedig jusson eszedbe, hogy minden vadrózsa és minden kerti rózsa szirma gyűjthető. Csak arra ügyelj, hogy ne érje permetszer a gyűjteni kívánt rózsákat.
A rózsa gyűjtéséről itt olvashatsz bővebben.
Rózsaolaj
Nem, nem a rózsa illóolajára gondolok, hanem a növényi olajban áztatott rózsaszirmokra. A rózsa illóolaj tömény illatához képest a rózsás olaj megőrzi ugyanazt a gyengéd aromát, amit a virágokon is annyira kedvelünk.
Elkészítése megegyezik bármelyik hasonló olaj elkészítési módjával. Hidegen sajtolt növényi olajban áztatjuk a rózsaszirmokat legalább négy hétig, majd leszűrjük, és már használható is az illatos olaj akár masszázsolajként, akár fürdőolajként, akár kozmetikumok készítéséhez.
Pár óra alatt kész lehet a rózsaolaj, ha meleg eljárással készül. Ehhez a vízfürdő fölött melegített növényi olajban áztatjuk a szirmokat 2-3 órán keresztül. Még jobb, ha egy éjszakán át állni hagyjuk az olajban, és csak másnap szűrjük le. A hideg eljárás kíméletesebb, ez viszont sokkal gyorsabb.
A gyulladáscsökkentő, hűsítő, antibakteriális és bőrfiatalító rózsaolaj az érzékeny, viszkető bőrre is jótékony hatású, ha a megfelelő növényi olajjal készítjük el (például mandulaolaj).
Kakaóvaj és méhviasz
A kakaóvaj hidratáló, ápoló, bőrregeneráló hatású.
Helyette más növényi vaj is használható a receptben. A kakaóvaj szobahőmérsékleten kellőképpen szilárd, a bőrrel érintkezve gyorsan olvadni kezd, így kifejezetten ideális a testápolótömb elkészítéséhez. Nagyobb mennyiségű növényi olaj hozzáadása után viszont már nem szilárdul meg kellőképpen.
A méhviasz a bőrön egy védő filmréteget képez, és segít a testápolótömb szilárdításában.
Rózsás testápolótömb hozzávalói
60 ml rózsás növényi olaj
57 g kakaóvaj
44 g méhviasz
néhány csepp rózsa illóolaj vagy geránium illóolaj (elhagyható)
Megjegyzés: rózsaszín testápolótömböt készíthetünk, ha a rózsás olajhoz báránypirosítóport keverünk vagy orbáncfűolajban áztatjuk a rózsaszirmokat. (Az orbáncfűolajnak önmagában is kicsit édeskés, finom illata van, mely jól illik a rózsához.)
Rózsás testápolótömb elkészítése
- Vízgőz fölött a méhviaszt megmelegítjük, hozzáadjuk a kakaóvajat is, majd amikor elegyedtek egymással, hozzáöntjük a növényi olajat is, és egyneművé keverjük.
- Levesszük a hőforrásról, rövid ideig hűlni hagyjuk, majd formákba töltjük.
- Ha illóolajat is adunk hozzá, addig hagyjuk hűlni, amíg még jól keverhető és önthető, de már nem túl forró. Ekkor elkeverjük benne az illóolajat, és a formákba töltjük.
- Ha teljesen kihűltek és megkeményedtek a testápolótömbök, kiforgatjuk a formából, és selyempapírba csomagoljuk vagy kis tárolódobozba tesszük.
Megjegyzés: ha nem lenne kellőképpen szilárd a testápolótömb (ez a lakás hőmérsékletétől is függ), újramelegítés közben további méhviasz adható hozzá.
Szilikonformával a legegyszerűbb dolgozni, de bármilyen forma megfelelő, amiből ki tudjuk fordítani a testápolótömböket.
Rózsás testápolótömb alkalmazása
A testápolótömbbel fürdés után végigkenjük a még enyhén nedves bőrünket, mintha szappanoznánk. A testápolótömb a test melegétől épp annyira olvad meg, hogy vékonyan bevonja a bőrünket. Ha puhábbra sikerült a tömb, és nagyon olvadna, kenjük el a bőrön, mint a testápolót.
Meddig tartható el a testápolótömb?
Az alapanyagok frissességétől is függ, de a használat megkezdése előtt legalább fél évig, jó esetben akár másfél-két évig is eltartható, ha nem éri víz. A már használatba vett testápolótömböt ne zárjuk dobozba, így néhány hétig még biztosan eláll, ám ennyi idő alatt el is fogy.
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.