A stevia növény (kedvesen csengő magyar nevén jázminpakóca) az utóbbi években került a figyelem középpontjába, mivel úgy édesíti ételünket és életünket, hogy közben nem kell félnünk a kalóriák támadásától vagy a vércukorszint megemelkedéséről. Mindemellett gyógynövényként sem elhanyagolható, számos igen pozitív hatással bír szervezetünkre.
Természetes édesítő cukorbetegség esetén is
Kétségtelen tény, hogy édesítő szerepében a legismertebb. Az édes ízt a szteviozidok vagy szteviol-glikozidok adják.
Mivel édes íze ellenére gyakorlatilag nem tartalmaz kalóriát, valamint nem emeli a vércukorszintet sem, így a sztíviával édesített ételeket, italokat cukorbetegek és fogyni vágyók is bátran fogyaszthatják. Emellett pedig a fogszuvasodástól sem kell tartani.
Az édes ízért felelős glikozidok sütés, főzés hatására sem bomlanak le, ezért a konyhaművészet minden területén felhasználható.
Többen kesernyés utóízt éreznek, ha nagyobb mennyiségben fogyasztanak steviát. Erre megoldás lehet, ha a steviából speciális módon kivonatot készítünk, így csökkenthetjük a kesernyés utóíz jelenlétét.
Vércukorszint szabályozása
Segít kontroll alatt tartani a glükóz- és az inzulinszintet, amely nemcsak kialakult cukorbetegség esetén lényeges, de a cukorbetegség megelőzése szempontjából is.
A vércukorszint ingadozásának minimalizálása a fogyás elősegítése szempontjából is kulcsfontosságú.
Májvédő, méregtelenítő
Antioxidáns, valamint elősegíti az immunrendszer megfelelő működését, ezzel pedig segíti a máj munkáját, a káros kémiai anyagok eltávolítását a szervezetből.
Vérnyomáscsökkentő, vízhajtó
A stevia vízhajtó hatású, segít eltávolítani a szervezetből a felesleges nátriumot, illetve jótékony hatású az erekre, ezáltal pedig segít a magas vérnyomás csökkentésében is.
Stevia külsőleg
Külsőleg ekcémás és irritált bőr ápolására használható, bőrregeneráló hatású. Az indiánok már évszázadok óta alkalmazzák sebgyógyítóként, mert elősegíti a sebek szebb gyógyulását, de bőrbetegségeket is kezelnek vele.
A szájápolásban baktériumellenes és gyulladáscsökkentő hatását is kihasználhatjuk.
Stevia egyéb alkalmazási lehetőségei
Segít a koleszterinszint normalizálásában, csökkenti a trigliceridek és az LDL koleszterin mennyiségét, míg emeli az úgynevezett „jó” koleszterin, a HDL szintjét. (Több tanulmány rávilágított már, hogy elsősorban nem a koleszterinszint a fő iránymutató, hanem a koleszterinek egymáshoz viszonyított aránya.)
Tanulmányok rákellenes hatását is kimutatták, amely főként emlőrák és vastagbélrák esetén, illetve ezek megelőzésében adhat okot bizakodásra.
Antibakteriális hatású, és reményekkel kecsegtető kutatások folynak a Lyme-kór elleni hatására vonatkozóan.
Javítja a sejtek oxigénellátását és az anyagcserét.
Stevia adagolása
A kereskedelmi forgalomban többféle feldolgozott formában is találkozhatunk vele. Gyógynövényként alkalmazva a szárított, morzsolt levelek használata a legcélszerűbb, ezekből könnyen készülhet édesítésre alkalmas kivonat is. A szárított levelek édesítő hatása többszöröse a cukorénak, a különféle kivonatok édesítő hatása ennél is magasabb.
Pontos adagolást nehéz megadni, egy 70 kilós felnőtt nagyjából 2-5 gramm, azaz 1-3 teáskanálnyi szárítmányt teljes biztonsággal fogyaszthat. (Mindamellett végeztek olyan kutatásokat, ahol ennek a mennyiségnek a többszörösét fogyasztották el mind egészséges, mind 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők, és még ez az emelt mennyiség sem okozott semmilyen problémát.)
Az ajánlások a steviában található szteviozidokra és a rebaudiozidokra vonatkoznak. Előbbiből testsúlykilogrammonként 5 milligramm, utóbbiból 4 milligramm a napi maximális adag.
A levelek előbbiből 5-10%-ot, utóbbiból 2-4%-ot tartalmaznak, ami azt jelenti, hogy 1 gramm (1000 milligramm) levélben 50-100 milligramm szteviozid és 20-40 milligramm rebaudiozid található. Ebből következik, hogy egy 70 kilós felnőtt 350 mg szteviozidot és 280 mg rebaudiozidot fogyaszthat biztonsággal, ami a hatóanyagtatalomtól függően 3,5-7 gramm, illetve 2-4 gramm sztívialevélnek felel meg.
A stevia alapú készítmények standardizáltak, ami azt jelenti, hogy a bennük található hatóanyagok mennyisége állandó, így a csomagoláson feltüntetett adagolás az irányadó.
Stevia mellékhatásai
Arra érzékenyeknél allergiás reakciókat okozhat az ajkak környékén és a szájüregben.
Bár jó ötletnek tűnik steviával édesíteni ételeinket és italainkat, fontos odafigyelni, hogy ne adagoljuk túl.
Az adagolás betartása mellett általában nem okoz mellékhatásokat, túladagolva azonban emésztőrendszeri panaszokat (felfúvódás, gyomorirritáció, hasmenés, bélkárosodás), a vércukorszint súlyos csökkenését (hipoglikémia), befolyásolhatja az endokrin rendszer működését, zsibbadást okozhat a nyelven és akár a kezekben, lábakban is. Ha ilyesmit észlelünk, fel kell függeszteni használatát, illetve a későbbiekben csökkenteni kell a felhasznált mennyiséget.
Stevia termesztése és gyűjtése
A növényt legegyszerűbb kertészetből beszerezni, de dugványozással is szaporítható. Évelő és örökzöld, tehát nagyjából úgy működik, mint a szobanövények. Nyáron kitehetjük a szabadba, szereti a napos helyet, de ügyeljünk rá, hogy rendszeresen locsoljuk.
Télen azonban be kell vinni a szobába egy világos helyre, mert érzékeny a fagyra.
Leveleit folyamatosan gyűjthetjük, vagy levághatunk egy-egy ágat, amelyről leszedjük a leveleket, a növény pedig újból kihajt. Tapasztalatok azt mutatják, hogy az ősszel gyűjtött levelek édesebbek.
Érdekességek
A stevia növényt Brazília és Paraguay bennszülött lakossága már több mint ezer éve használja gyógyszerként és élelmiszerként egyaránt. A kb. 250 fajt számláló Stevia növénynemzetség legédesebb faja a Stevia rebaudiana, mely Petrus Jacobus Stevus spanyol botanikusról és Ovidio Rebaudi paraguayi kémikusról kapta a nevét.
A legtöbb stevia faj egyáltalán nem édes. Az S. rebaudiana (jázminpakóca) azonban akár 300-szor is édesebb lehet a répacukornál.
Míg a világ számos országában elterjedten használják a sztíviát, elsősorban édesítésre, addig például az Egyesült Államokban és az Európai Unióban is tiltólistán volt élelmiszeripari alkalmazása, miközben az egészségre igencsak kártékony mesterséges édesítőszerek széleskörű felhasználása nem zavarta a törvényhozókat. Az unióban immár hét éve engedélyezett a használata, az Egyesült Államokban pedig a korlátozás feloldása után mindkét nagy kólagyártó cég piacra dobta sztíviás termékét.
You must be logged in to post a comment.