Ha a székrekedés, illetve a ritkább székletürítés kellemetlen hasi érzettel, görcsökkel, felfúvódással, rossz közérzettel társul, illetve a széklet annyira besűrűsödik, hogy fájdalmassá válik a székletürítés, mindenképpen odafigyelést igényel a helyzet.
Az oldalon olvasható információk nem helyettesítik az orvosi diagnózist és nem minősülnek kezelési tervnek vagy javaslatnak!
Székrekedés leírása
Székrekedésnél csökken a székletürítések száma. Érdemes kihangsúlyozni, hogy nem vagyunk egyformák, így itt sem lehet meghatározni, hogy mi a „normális”. Vannak, akiknek gyorsabb, míg másoknak lassabb az anyagcseréje. Ideális esetben persze naponta legalább egyszer, de akár minden főétkezés után is működnie kellene a kiürülésnek, hogy a belekben az erjedési és rothadási folyamatok minimalizálódjanak.
A székrekedést okozhatja rostszegény táplálkozás, mozgáshiány, gyenge izomzat, székelési inger gyakori akaratlagos elnyomása, kevés folyadék fogyasztása, környezetváltozás, vaskészítmények szedése, várandósság és akár különféle betegségek is.
Székrekedés lelki okai
„Székrekedésre hajlamos az, aki képtelen magát elengedni, aki hagyja magában felgyülemleni a lelki benyomásokat ahelyett, hogy feldolgozná vagy megszabadulna tőlük. A test nyelvében a vastagbél a tudattalant szimbolizálja. A belek tartalmát, ennek megfelelően, tudattalan élményképek alkotják. Aki tehát székrekedésben szenved, annak nehezére esik bizonyos dolgoktól megszabadulni, lemondani, túljutni rajtuk. Ezek anyagi dolgokat éppúgy jelenthetnek, mint bizonyos emóciókat, melyeket a beteg nem akar kinyilvánítani. Miközben elfojtja őket, voltaképpen önmaga elől menekül, nem hajlandó áldozatot hozni. Szüntelenül fél a veszteségtől; testi síkon a bélrendszer e „visszatartást” tükrözi. Aggódik, hogy túlságosan „kiköltekezik”, úgy hiszi, nem árt takarékoskodnia. Éppen ezért érzelmeit is adagokra osztja fel.”
Forrás: Kurt Tepperwein: Mit árul el a betegséged?
Székrekedés megelőzése
A székrekedés kialakulását legkönnyebben a táplálkozással befolyásolhatjuk. (Lásd lejjebb a diétánál.) Kerüljük a székletfogó ételeket.
Fontos, hogy sok folyadékot fogyasszunk, mert a bevitt növényi rostok ezáltal tudnak megduzzadni és kifejteni hatásukat. Folyadék nélkül inkább rontanak a helyzeten. Ám a sok folyadék önmagában is hígítja a székletet.
Reggel éhgyomorra igyunk hideg vizet.
A béltraktusra ható jógagyakorlatok, illetve általában a sok mozgás, főként a hasizmokat is megdolgoztató mozgásformák is kedvező hatásúak.
Próbáljuk magunkat rászoktatni, hogy reggel ébredés után meglátogassuk a mellékhelyiséget, így a nap folyamán kisebb a valószínűsége, hogy a nap folyamán jelentkező ingert bokros teendőink miatt el kelljen nyomni.
Székrekedés gyógynövénykúrája
Mindig az okot kell megszüntetni, mert a hashajtók alkalmazása hosszabb távon nem megoldás, még akkor sem, ha azok növényi hashajtók.
Enyhébb hatású gyógynövények
Elősegíti a kiürülést az 1-2 evőkanálnyi madárberkenye terméséből készített kompót elfogyasztása; vagy 3-4 órán keresztül áztatunk 1-2 evőkanál lenmagot egy pohár vízben, majd az egészet megisszuk.
A kiürülési reflex visszaállításában segít, ha 1 ek. cickafarkfűvirágot leforrázunk 2 dl vízzel, 10-15 percig állni hagyjuk, majd éhgyomorra elfogyasztjuk. Kúraszerűen 4-6 héten át minden reggel 2 dl-t fogyaszthatunk belőle, illetve amíg az állapot rendeződik. (Várandósok nem alkalmazhatják!)
A magas nyálkatartalmú és gyümölcssavakban gazdag növények is jó hatásúak, mint a kökénybogyó, a hibiszkuszvirág. Enyhe hashajtó továbbá a kökényvirág és a bodzavirág vagy az útifű magja.
A kőrisfa levele ártalmatlan, enyhe hashajtó hatású, gyermekeknél is alkalmazható.
A gyógynövényes terápia mellett a megelőzésnél felsoroltak is segítenek megszüntetni a székrekedést. A glicerines kúp is segíti a kiürülést, gyors megkönnyebbülést hoz, de ne szoktassuk hozzá a szervezetet ehhez a könnyített megoldáshoz!
Antraglikozid tartamú gyógynövények
Ha a fentiek közül semmi sem segít akkor, és csak akkor, folyamodhatunk az úgynevezett antraglikozid tartalmú növényekhez, mint a kutyabengekéreg, varjútövis termése, szennalevél, rebarbaragyökér, anyalevél. Ezekhez ugyanúgy hozzá lehet szokni, mint a szintetikus hashajtókhoz, tehát csak átmenetileg alkalmazhatók. Fontos az adagolás betartása és a teaivás időpontja. A vastagbélben az enzimek hatására ezen növényekből felszabaduló cukornak köszönhetően gyorsítják a bélmozgást, gátolják a vízvisszaszívást, fokozzák a bélnedv elválasztását, ehhez társul a cukor ozmotikus hatása. Várandósság, illetve szoptatás alatt, kismedencei vagy vesegyulladásnál, menstruáció idején nem javasolt az alkalmazása ezen növényeknek.
Általában elmondható, hogy ha délben isszuk a teát, estére, ha este isszuk a teát, akkor reggelre várható a hatás. A hascsikarás csökkentésére adjunk a teához édesköménymagot is.
Székrekedés diétája
A növényi rostok miatt bevitele miatt sok zöldség és gyümölcs, illetve gabonafélék (zab és zabpehely) fogyasztása javasolható. Ne feledkezzünk meg a sok folyadék fogyasztásáról sem. A tej, a joghurt és a kefir is segítik a könnyebb székletürítést.
Éhgyomorra fogyasztható sült alma, savanyú káposzta vagy (házi) kovászos uborka leve, szilvalekvár vagy áztatott asztalt szilva.
Kerüljük a székletfogó élelmiszerek fogyasztását.
You must be logged in to post a comment.