Az angina pectoris testmozgásra fokozódó mellkasi fájdalom, valójában egy klinikai tünetegyüttes, tehát nem önálló betegség. A szívizomzat elégtelen vérellátása okozza, melynek hátterében leggyakrabban a szívkoszorúér szűkülete áll. A szívkoszorúér szűkületét az érfalon lerakódott plakkok okozzák, így a megelőzést elsősorban ezen lerakódások kialakulásának elkerülése, az érfalak erősítése jelenti. Arról is szó lesz, hogy a koleszterinszint ennek a folyamatnak a kialakulásában bűnös-e vagy sem.
Szívkoszorúér szűkületének megelőzésére alkalmazható gyógynövények
Fokhagyma
A fokhagyma tisztítja az érfalakat, az érfalon lerakódó koleszterin mennyiségét csökkenti, így igen kiváló érelmeszesedés elleni növény, növeli az erek rugalmasságát. Hatóanyagai megakadályozzák a vérlemezkék összetapadását, így rendszeres fogyasztásával a vérrögképződés kialakulásának esélye is jelentősen csökkenthető. Mindemellett vérnyomáscsökkentő hatású is.
Mindezen jótékony hatásait nyersen fogyasztva aknázhatjuk ki. Alkalmazása során a fokozatosság elvét érdemes betartani nagy hatékonysága miatt. (A hirtelen nagy mennyiségben leváló plakkok elzáródást okozhatnak az erekben.) Kezdetben elegendő kétnaponta egy gerezd, majd az adagot felvihetjük napi 2-3 gerezdre.
Zsurló
Az érelmeszesedés megelőzésére az egyik legkitűnőbb gyógynövény, ugyanis támogatja a regenerációs folyamatokat az erekben. Csökkenti a vérnyomást.
Érfalerősítő gyógynövények
Az érfalat erősítő gyógynövényeknek is érdemes helyet szorítani a teakeverékekben, ilyen a fekete áfonya, a fekete ribiszke, az ökörfarkkóró vagy a fekete bodza. Ezen rutint tartalmazó gyógynövények C-vitaminnal (illetve sok-sok friss gyümölccsel, C-vitamint tartalmazó gyógynövénnyel) együtt alkalmazva növényi Rutascorbinként (a Rutascorbin érfalerősítő vitaminkészítmény) működnek.
Alma
„Az egészség titka: mindennap egy alma”. Ahogy a mondás is tartja, egészségünk megőrzésében kiemelt helyet foglal el ez a kedvelt gyümölcs. Szívünk egészségét azzal óvja, hogy csökkenti a magas vérnyomást, jótékony hatású szívgyengeség esetén, továbbá csökkenti a magas koleszterinszintet, ezért érelmeszesedés esetén is jól alkalmazható.
Virágpor
Bár a virágpor nem gyógynövény, ez a méhészeti termék kiválóan segíti az érfalak lerakódásainak eltávolítását, illetve a lerakódások kialakulásának megelőzését. Mivel nagyon hatásos érfaltisztító, alkalmazása során fontos, hogy fokozatosan emeljük a napi adagot egy teáskanálnyitól maximum napi 2 evőkanálnyi mennyiségig.
Zabpehely
A zabpehely kifejezetten szívbarát élelmiszer, csökkenti a koleszterinszintet, ezért iktassuk be minél gyakrabban étrendünkbe. Turmixokat, smootie-kat éppúgy sűríthetünk és laktatóbbá tehetünk zabpehelyliszttel, mint ahogy egyéb lisztekhez is keverhetjük 10-15%-ban, így azok ízét és egyéb tulajdonságait nem befolyásolja. Rakott ételekben a rizst vagy annak egy részét is kiválthatjuk ezzel a gabonával, de tízóraira, uzsonnára, desszertként is változatosan elkészítve fogyaszthatjuk.
Szívkoszorúér szűkülete esetén
Akut angina pectoris, vagyis a szívkoszorúér szűkülete esetén az orvosi ellátás során a nyelv alá helyezett nitroglicerin tabletta segít a panaszok csökkentésében és megkönnyebbülést hoz. Orvosi felügyelet mellett gyógynövényekkel is sokat tehetünk a panaszok ismétlődésének elkerülése érdekében.
A galagonyavirág- és termés, illetve a szúrós gyöngyajak segíti a szív munkáját, tisztítja a koszorúereket, csökkenti az érelmeszesedést, így segít megelőzni az újabb anginás rohamot. Érdemes a teakeverékhez nyugtató hatású növényeket: citromfüvet, macskagyökeret adni. Ha emésztési problémákkal is küzdünk, cickafark és édeskömény vagy kömény is kerülhet a keverékbe.
A megelőzésnél ajánlott gyógynövények és élelmiszerek szintén a kúra részét képezhetik a szívkoszorúér szűkületének kialakulása és diagnosztizálása után is.
A koleszterin szerepe szervezetünkben – Káros vagy hasznos?
A koleszterinszint csökkentésével kapcsolatban érdemes megemlíteni, hogy elsősorban nem a magas koleszterinszint jelenti az első számú problémát, hiszen a szervezetünknek szüksége van koleszterinre, minden egyes sejtünk hártyája tartalmazza, a sejthártya építésében vesz részt.
A problémát egyrészt az jelenti, ha az sejthártya építéséhez szükséges LDL-koleszterin feldúsul a vérben, míg a HDL-koleszterin szintje alacsony. Ugyanis ez utóbbi szállítja vissza a májba a sejthártyák által fel nem használt LDL-koleszterint. (Éppen ezért szokták a HDL-koleszterint „jó”, míg az LDL-koleszterint „rossz” koleszterinként is említeni. Ugyanakkor érdemes a hangsúlyt a kétfajta koleszterin egymáshoz viszonyított arányára fektetni, sőt még inkább az összkoleszterinszinten belüli arányokra.)
A másik problémát az jelenti, ha az érfal sérül, és ezáltal ezen a sérülésen megtapad a koleszterin, amely vastag plakkot képezve szűkületet okoz, ezáltal csökkenti az ér áteresztőképességét és az érfal rugalmasságát, így elősegíti a szívkoszorúér szűkületének kialakulását is. Ezért ereink jó állapotának fenntartásához szükséges az érfalerősítő és az értisztító gyógynövények alkalmazása is.
Az oldalon olvasható információk nem helyettesítik az orvosi diagnózist és nem minősülnek kezelési tervnek vagy javaslatnak!
Jó egészséget kívánok!