A szőrös disznóparéj egy nem túl megnyerő külsejű (és nevű), ám ehető, ráadásul ásványi anyagokban igen gazdag és meglepően kellemes ízű gyomnövény.
Szőrös disznóparéj gyógyhatásai
A növény antioxidáns hatású, A- és C-vitaminban, kalciumban, magnéziumban és vasban is gazdag. A friss és szárított levelekből ásványi anyagokban gazdag tea készül.
Sportolók diétájában vagy roboráló étrendben is helyet kaphat energiát adó és erősítő hatása miatt.
Levele sebgyógyító hatású. A magból préselt olaj aknés, kiütéses bőr és kisebb égések kezelésére (például napégés) használható.
Javítja az anyagcserét, és gluténintolerancia esetén is hasznosnak bizonyult fogyasztása.
A levelek enyhe vízhajtó és hashajtó hatással is bírnak.
Szőrös disznóparéj konyhai felhasználása
Minden része ehető, ám a levelei és a hajtáscsúcsok a legízletesebbek. Levelei frissen és főzve is fogyaszthatóak, adhatjuk, levesekhez, egytálételekhez, illetve spenóthoz hasonlóan használhatjuk, például ételek gazdagítására vagy köretként.
Az apró magok nagyon táplálóak, sok fehérjét tartalmaznak. A csíráztatott magokat salátákhoz adhatjuk, szendvicseket gazdagíthatunk, illetve ételeket díszíthetünk velük. Az apró magokat a kukoricához hasonlóan kipattogtathatjuk, és müzlihez, kásákhoz keverhetjük, vagy megfőzhetjük köretként, kásának, sőt lisztet is őrölhetünk belőlük.
Szőrös disznóparéj mellékhatásai
A levelek túladagolását kerüljük, mivel oxalátokban és esetenként nitrátokban is gazdag. A nagymennyiségű nitrát vesekárosodást okozhat. A nitrátok egy részétől azonban megszabadulhatunk, ha az első főzővizet a felforrást követően leöntjük.
Túladagolása egyes források szerint hallucinációt és a koncentráció csökkenését is okozhatja.
Szőrös disznóparéj gyűjtése
A zsengébb leveleket, illetve az érett magokat gyűjtjük. A magok gyűjtése egyszerű, a virágok elszáradásakor egy papírzacskóba helyezzük a virágszárakat fejjel lefelé fordítva, így a magok könnyen kiperegnek, de ki is csépelhetjük őket.
Érdekesség a szőrös disznóparéjról
Az amerikai őslakosok erős menstruációra, gyomorpanaszokra, rekedtségre, bőrpanaszokra, kígyómarásra használták.
Jóval nemesebb megjelenésű rokona, a bókoló disznóparéj (Amaranthus caudatus) kerti dísznövényként is kedvelt, ám magja a valódi értéke. Értékes fehérjét, növényi rostokat és ásványi anyagokat tartalmaz. Vastartalma minőségileg és mennyiségileg is kiemelkedő más táplálékainkkal összehasonlítva, ráadásul igen jól hasznosul a szervezetben.
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.