A bokrétafa néven is ismert vadgesztenye parkokban, fasorokban sokfelé ültetett díszfa, mely a XVIII. században került Európába. A Kis-Ázsiában őshonos impozáns fa semmi esetre sem tévesztendő össze a szelíd gesztenyével. Lógesztenye elnevezése abból ered, hogy a törökök a kehes lovakat vadgesztenyével kúrálták. Kérgéből sárga festékanyagot nyernek.
Kérge, levele, virága és termése (a burok nélküli mag) egyaránt gyógyhatású. Magját házi szerként régóta használják finom kelmék mosására, mely hagyomány napjainkban újraéledt.
Népi gyógyászat
A népi gyógyászat már a 16. században széleskörűen alkalmazta a vadgesztenyét. Termését lereszelve, szárítva hasmenés ellen, a levélből készült teát lázcsillapítóként, hurutoldóként használták. Fájós végtagok, illetve reumás fájdalmak esetén bedörzsölőként alkalmazták.
(Belsőleg a virág összehúzó, gyomor- és bélgörcsoldó trombózist megelőző hatású. A levél vérzéscsillapító, gyulladáscsökkentő, és bélhurut elleni hatású. A kéreg erősíti az érrendszert, lábszárfekély, trombózist és a visszérgyulladást gyógyítja, lassítja a véralvadást, hatásos fájdalmas havi vérzés esetén, illetve mindenféle ödémát, vizenyőt megszüntet.)
A belsőleges használat napjainkban háttérbe szorult, magas szaponintartalma miatt elsősorban külsőleg használjuk!
Visszér- és hajszálérgyengeség, nyirokáramlás, aranyér
Különféle hatóanyagainak köszönhetően magja és kérge egyaránt hatásos vénás keringési elégtelenség és hajszálérgyengeség esetén. Kutatások igazolták a magból kivont eszcin nevű érszűkítő hatóanyag gyulladáscsökkentő, illetve a vénák tónusát fokozó hatását. Eszkulin nevű hatóanyaga növeli a hajszálerek ellenálló- és áteresztőképességét. Javítja a nyirokáramlást.
Aranyeres panaszok kezelésére szintén a fentiekben említett hatóanyagok teszik alkalmassá.
Fáradt, nehéz láb, lábdagadás, vízvisszatartás
Keringési problémák, illetve például a nyári meleg vagy a sok állás miatt feszülő, fájdalmassá váló lábak borogatására is jól alkalmazható. A vadgesztenyés krém szintén segít enyhíteni ezeket a panaszokat. Vénás eredetű folyadék-visszatartás (ödéma) esetén szintén hatásos.
Bőr, pattanások
A bőr rugalmasságát segít megőrizni a mag kivonatából készült fürdő vagy olajos kivonat. Pattanásos bőr ápolására a levélből készíthetünk lemosót, amely bőrápoló arcvízként, arctonikként is jól alkalmazható.
Rosacea esetén a kitágult hajszálerek átmérőjének csökkentésére, ezáltal a bőr pirosságának enyhítésére alkalmazható lemosóként.
Ízületi fájdalmak, köszvény
Az ízületi elváltozások, illetve köszvény következtében fellépő fájdalmakra borogatás készülhet a leveléből. A vadgesztenye kérge vagy magja keverhető fekete nadálytő gyökerével és csalánlevéllel vagy -gyökérrel. Rándulás, ficam esetén szintén jól alkalmazható.
Női és férfi panaszok
A női nemi szerveket érintő fertőzések esetén hüvelyöblítéshez, ülőfürdőhöz keverjük fehér árvacsalánnal, palástfűvel, cickafarkkal.
Prosztatagyulladásnál, illetve fájdalmas menstruációnál is alkalmazható aranyvesszővel, kisvirágú füzikével, cickafarkkal, fehér fűzzel keverve gyógyfürdő vagy gyógykenőcs formájában.
Vadgesztenye alkalmazása
A vadgesztenyét külsőleg alkalmazzuk a fentiekben részletezett panaszoknál. Magjából tinktúra (alkoholos kivonat), olajos kivonat, illetve krém is készülhet. (Az alkohol szárítja a bőrt, az olajos kivonat száraz bőr ápolására is alkalmas.)
Külsőleges alkalmazáshoz a levélszárítmányból 1-2 ek.-nyi mennyiséget 2 dl vízben 1-2 percig főzünk, 10-15 percig állni hagyjuk, leszűrjük. Ezzel a töménységű teával végezhetjük a borogatást, illetve a mennyiségeket arányosan növelve a teát fürdőhöz is adhatjuk.
Vadgesztenye mellékhatásai
A vadgesztenye mérgező, illetve erős hatású, pontosabban a benne lévő szaponin mennyisége változó, így adagolása nem állapítható meg biztonsággal. Magas cseranyagtartalma szintén a belsőleges alkalmazás ellen szól. Belsőleges használatát várandós és szoptató nők, kisgyermek esetén mindenképpen kerülni kell. Magas szaponintartalma miatt belsőleges használata néhány napnál tovább semmiképp se tartson, ebben az esetben teakeverékek formájában történjen! Még jobb, ha a hatóanyag mennyisége szempontjából megbízható kapszula formájában szerezzük be.
Vadgesztenye gyűjtése
A kérget tavasszal az gallyakról, a levelet a virágok megjelenése előtt, a virágot teljes virágzáskor, a termést ősszel gyűjtjük.
Érdekességek a vadgesztenyéről
A kérgéből előállított kumarinszármazékot fényvédőkrémekhez adják, mivel a káros UV-sugarakat elnyeli. A gyógyszeripar szaponint von ki belőle. Külsőlegesen a hasonló hatású Hamamelis (csodamogyoró) helyettesítésére is alkalmazható.
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.