Nyirkosabb talajon, árokparton, akácosokban, erdők szélén, csatornapartokon, sokfelé tömegesen termő, évelő, nitrogénjelző növény. Ha a vérehulló fecskefű bármely részét megsértjük, narancssárga tejnedv csordul ki belőle.
Bingeni Hildegard a régi zsírral összeolvasztott növényből készült kenőcsöt azoknak ajánlotta, akik valami tisztátalant ettek, ittak vagy érintettek. A növény neve Dioszkuridész görög orvosig vezethető vissza. Materia Medica című művében leírja, hogy a növény a fecskék érkeztével kezd virágozni és elvonulásukkor hervad el. Egyébként gyenge látás, sárgaság és bőrkiütések esetén ajánlotta. A kolostori gyógyászatban is nagyra becsülték, a XI. században elsősorban gyenge látás és májbetegségek esetén alkalmazták. Később toroköblítőként, hajvízként, bőrkiütések és rákszerű kelések esetén, valamint hascsikarás és sárgaság kezelésére használták. A XVI-XVII. században elsősorban szembetegségek (még zöldhályog esetén is), valamint bőrbajokra alkalmazták.
Tyúkszem és szemölcs
A friss növény tejnedvét szemölcsök és tyúkszem ecsetelésére már a népi gyógyászat is régóta alkalmazza. Kelidonin nevű sejtoldó, fehérjeoldó, alkaloidja gátolja a sejtnövekedést, továbbá a fehérjebontó proteáz enzim gátolja a vírusok szaporodását, így válik alkalmassá és hatékonnyá e kellemetlen bőrelváltozások megszüntetésére.
Aranyér
Aranyér elleni fürdő készülhet a növény föld feletti részéből, illetve a friss tejnedv a nem vérző aranyeres csomó ecsetelésére is alkalmas.
Reuma
Reumatikus problémáknál szintén fürdőként alkalmazható.
Hüvelygyulladás
Trichomonas okozta hüvelygyulladás esetén is hatásos hüvelyöblítőként.
Baktériumölő
Antibakteriálisan hat a gram-pozitív és gram-negatív baktériumokra is. (Gram dán kutató dolgozta ki azt a festési eljárást, amellyel a baktériumok ezen két csoportra oszthatók. Valójában a sejtfal vastagságával kapcsolatos információt kapjuk a festés által, illetve ebből derül ki, hogy mely antibiotikumokra érzékeny az adott baktérium, ami azért fontos, mivel a legtöbb antibiotikum vagy csak a gram-pozitív, vagy csak a gram-negatív baktériumok ellen hatásos.)
Olyan mikróbák ellen mutat például hatást, mint a Pseudomonas aeruginosa és a Staphylococcus aureus, illetve a Candida albicans.
Egy magyar kutatás a Bacillus subtilis és az Escherichia coli elleni hatását vizsgálta.
Vérehulló fecskefű alkalmazása
Mivel igen elterjedt, s gyakorlatilag kiirthatatlan növény, ezért nem okoz problémát a friss hajtások alkalmazása sem. A reggel letépett hajtást az egész nap folyamán fel tudjuk használni ecsetelésre, így nem kell egész nap újabb és újabb hajtások beszerzéséről gondoskodni. Alkalmazásánál figyelembe kell venni, hogy az ecsetelés előtt meleg szódabikarbónás vízben kell felpuhítani a bőrt, vagy olyan gyakran kell ecsetelni, hogy sose száradjon ki a szemölcs vagy a tyúkszem.
Fürdő készítésénél egy kádnyi vízhez egy jó nagy marék herbaszárítmányt vagy egy gyenge maroknyi gyökérszárítmányt leforrázunk vízzel, állni hagyjuk, majd a fürdővízhez adjuk.
A mákfélék családjába tartozó növény húszféle alkaloidot tartalmaz, erős hatású, mérgező növény. Belsőleges használata háziszerként kerülendő. Bár a történeti bemutatásból is kitűnik, hogy a régi időkben milyen széleskörűen alkalmazták (belsőlegesen is) a vérehulló fecskefüvet, azonban a belsőleges alkalmazás nem indokolt, hiszen remek, veszélytelen alternatívák állnak rendelkezésre.
Vérehulló fecskefű mellékhatásai
Külsőleges alkalmazásának nincs akadálya, bár arra érzékeny egyéneknél a bőrön hólyagok képződhetnek. Ilyen esetben ne alkalmazzuk tovább. A föld feletti részekből készült szárítmány keserű, karcoló ízű pora heves köhögésre, tüsszentésre ingerel, ami ellen a száj és orr elé kötött nedves kendővel lehet védekezni.
Vérehulló fecskefű termesztése és gyűjtése
Magról, palántával vagy akár egy teljes növény átültetésével is könnyen megtelepíthetjük a kertünkben, ami után már csak arra kell vigyázni, hogy ne lepjen el mindent. Ha valakinek rendszeresen szüksége van a növényre, érdemes lehet a kertben nevelni pár tövet. Mutatós levelei és szép sárga virágai vannak. A föld feletti rész virágzáskor, a gyökér ősszel gyűjthető.
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.