A citromfű hatóanyagai többek között baktérium-, vírus- és gombaellenes, antioxidáns és gyulladáscsökkentő és görcsoldó hatást biztosítanak. De mit jelent ez a citromfű legfontosabb hatásai szempontjából a gyakorlatban?
A hírlevélolvasóim kedvenc gyógynövénye a citromfű, legalábbis a körükben végzett anonim felmérés ezt az eredményt hozta.
A citromfűtea kellemesen enyhe ízével és citromos, friss illatával mindenképpen a legfinomabb gyógyteák közé tartozik. Miközben ezt a kellemes teát fogyasztjuk, számtalan jótékony hatását is élvezhetjük.
1. Emésztésjavító
Emésztőrendszeri görcsök, emésztőrendszeri pangás, emésztéssal összefüggő hasi görcsök és egyéb emésztőrendszeri panaszok esetén is hatásos. Nyugtató hatásának köszönhetően az idegrendszeri alapon, stresszhez kapcsolódó emésztőrendszeri panaszok enyhítésében (pl. reflux) is segítséget jelent.
Szélhajtó hatású, ráadásul jóízű tea készül belőle, ami kiváló étkezés utáni tea is lehet egyúttal.
2. Nyugtató, csökkenti a szorongást
A citromfüvet talán az idegrendszert támogató, nyugtató hatásáról ismerik a legtöbben. Alvást elősegítő és depressziót enyhítő teakeverékekben is gyakran megtalálható. Macskagyökérrel kombinálva hatásos altató, enyhíti a menopauza idején jelentkező alvási panaszokat is.
Enyhe görcsoldó hatása segít enyhíteni a fejfájást, így az alvászavar következtében kialakuló fejfájást is.
Csökkenti az idegességet, feszültséget, ingerlékenységet és a pánikbetegség tüneteit. A többi nyugtató hatású gyógynövénnyel ellentétben nem álmosít, inkább frissítő hatása van a szervezetre.
Jól keverhető kamillavirággal és golgotavirággal.
3. Herpesz ellen
Vírusellenes hatású, ami leginkább a Herpes simplex vírus esetén ismeretes, de például az influenzavírus és az övsömört okozó Herpes varicella zoster ellen is hatásos. Gátolja a hólyagok kialakulását, enyhíti a fertőzés súlyosságát, gyorsítja a gyógyulást, segít megelőzni a gyakori kiújulást.
Érdemes már az ajakherpesz és a genitális herpesz első jeleinél citromfüves kenőcsöt vagy citromfüves jeget használni. Enyhíti a viszkető, bizsergető, égő érzést. A külsőleges kezelés belsőleges citromfűteás kúrával is kiegészülhet.
Az influenza tüneteinek enyhítésében is segít, hiszen görcsoldó hatásának köszönhetően a görcsös köhögést és egyéb felsőlégúti panaszokat is enyhíti, enyhe izzasztó hatása pedig segít a láz csillapításában.
4. PMS (premenstruációs szindróma)
Bár a PMS körében rengetegen tapasztalnak feszültséget, idegességet és alvászavarokat, szinte az összes PMS-sel összefüggő tünet enyhítésében hatékony segítséget jelent a citromfű. Érdemes a menstruációt megelőző néhány napban vagy egy hétben elkezdeni alkalmazását, és a tünetek enyhüléséig vagy a menstruáció végéig fogyasztani. Enyhíti a menstruációs görcsöket is.
Tanulmányok szerint menstruációs görcsök esetén 3 x 330 mg, PMS esetén napi 1200 mg a citromfű hatásos adagja a panaszok fennálltáig.
5. Csökkenti az oxidatív stresszt
Antioxidáns (szabadgyökfogó) hatásának köszönhetően segít az olyan krónikus egészségügyi panaszok megelőzésében, mint a szív-érrendszeri betegségek, cukorbetegség, DNS-károsodások, illetve a neurodegeneratív betegségek (mint a Parkinson-kór és az Alzheimer-kór). A kognitív képességekre zsályával és rozmaringgal keverve különösen hatásos.
A citromfű gyulladáscsökkentő hatású, amely a szívbetegségek kockázatát csökkenti, illetve segít enyhíteni a jóindulatú szívdobogást. Csökkenti a káros vérzsírszintet is, ami kifejezetten pozitív hatású a 2-es típusú cukorbetegséggel diagnosztizáltak esetén.
6. Pajzsmirigy-túlműködés
A szívdobogásérzés, feszültség, álmatlanság és hiperaktivitás a pajzsmirigy túlműködését is jelezhetik. Ínfűvel (Lycopus spp.) és szúrós gyöngyajakkal (Leonurus cardiaca) együtt kifejezetten hatásos hiperaktív pajzsmirigy esetén.
Ezeket is nézd meg:
Szorongás és aggodalom elleni nyugtató teák
Megfázás és influenza elleni teakeverék
Citromfű hatásai, mellékhatásai, adagolása
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.