A vöröshere, illetve réti here vagy lóhere néven is gyakran említett növény vadon is előfordul, de takarmányozási céllal termesztik is. Az utóbbi években azonban a változó kor során jelentkező panaszok miatt fordult felé a figyelem.
Már rómaiak, a görögök, sőt a kelta nők is ismerték és alkalmazták ezt a növényt, nagyanyáink is nagy becsben tartották. Az észak-amerikai indiánok erőt adó zöldségnövényként fogyasztották, Írországban kenyérbe sütötték.
Változó kor (klimax)
Fitosztreinjei (ösztrogénszerű anyagok) segítséget nyújthatnak a változó korban. Ráadásul hormonkiegyenlítő hatása révén az alacsony ösztrogénszintet emeli, magas ösztrogénszint esetén pedig blokkoló hatást mutat.
Éppen ezért biztonságosan alkalmazható mind a hölgyek, mind a férfiak változókori panaszai esetén, mint amilyenek a hőhullámok, álmatlanság, hirtelen rosszullét, nyugtalanság vagy hölgyeknél a menopauza okozta egyéb panaszok, férfiaknál a prosztatapanaszok. Segíti továbbá a szív- és érrendszeri betegségek megelőzését, segít megállítani a csontvesztést, és segítséget jelent az emlőrák és a prosztatarák megelőzésében.
Gyulladásos betegségek
Máj- és epebetegségek, emésztőrendszeri betegségek (hasgörcs, emésztőrendszeri fertőzés, hasmenés, hányás) esetén görcsoldó, fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő hatását is kiaknázhatjuk.
Reumatikus panaszok
Ízületi és reumás bántalmak, ideggyulladás esetén külsőleg és belsőleg egyaránt jótékony hatású.
Vöröshere egyéb alkalmazási lehetőségei
Hurutos betegségek esetén nyálkaoldó hatású. Influenzát, megfázást és torokgyulladást kísérő nyirokcsomó-duzzanatok esetén is hatásosan alkalmazható.
Legkülönfélébb bőrproblémák (kiütések, ekcéma, akne, pattanások) esetén is alkalmazható külsőleg és belsőleg egyaránt. Főként pikkelysömör esetén hatásos.
Teája frissítő hatású, energiával tölti fel a szervezetet. Regeneráló, vértisztító és méregtelenítő hatása sem elhanyagolható.
Cukorbetegség esetén helyet érdemelhet a teakeverékben.
Húgyúti fertőzéseknél görcsoldó és fertőtlenítő hatása mellett vizelethajtó hatását is kiaknázhatjuk.
Vöröshere adagolása
Az adagolás attól is függ, hogy milyen panasz esetén használjuk. A menopauzás panaszok esetén kétszer akkora mennyiségre is szükség lehet, mint a csontsűrűség javítása esetén.
A felnőtteknek adható biztonságos mennyiség 1-2 teáskanálnyi szárítmány 2 dl vízzel leforrázva, majd 10 perc után leszűrve, és naponta háromszor 2 dl tea fogyasztható. 3 hónapos kezelésre is szükség lehet, mire kialakul a kívánt hatás.
Bőrpanaszokra 10-15% virágfejet tartalmazó kenőcsöt használhatunk, amit nem szabad nyílt sebbe kenni.
Standardizált hatóanyag-tartalmú kapszula és tinktúra formájában is hozzáférhető. Ha ezeket választjuk, járjunk el a használati útmutató szerint.
Vöröshere mellékhatásai
Várandósság, szoptatás idején és két éves kor alatt ne alkalmazzuk. Fogamzásgátlót szedő nők, illetve a magas ösztrogénszinttel összefüggő elváltozások (különösen emlő- és nőgyógyászati daganatok) esetén nem alkalmazható.
Vöröshere gyűjtése
A virágokat kinyílt, de nem túlnyílt állapotban gyűjtjük. Vékony rétegben kiterítve szárítjuk. A megbarnult virágok értéktelenek. Termesztett állományból kamillafésűvel a vöröshere virágának begyűjtése is egyszerűbb.
Érdekesség
Édeskés, nektárdús virága jó méhcsalogató, s mivel ehető, így salátákhoz is adhatjuk.
A herefélék levele nehezen emészthető, ezért nyersen fogyasztva puffadást okozhat. Néhány órás sós vizes áztatás vagy 10 percig tartó párolás után főzeléket készíthetünk belőle.
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.