A menopauza időszaka a legtöbb hölgy számára tartogat kisebb-nagyobb zökkenőket. A klimaxnak is nevezett időszak során jelentkező panaszok sokaknak jelentenek szenvedést, és kevesek számára marad észrevétlen az átmenet. De muszáj, hogy ez így legyen? Ezzel a 12 gyógynövénnyel könnyítheted meg a menopauza éveit.
A menopauza a hölgyeknél ötven éves kor könyékén kezdődő természetes folyamat. A termékenységért felelős női nemi hormonok termelődése csökken, ezzel együtt pedig fokozatosan a menstruációs ciklus is elmarad. Vannak, akiknél már a negyvenes éveik elején-közepén elkezdődik, majd lejátszódik a folyamat. A menopauza kezdetének időpontját például a táplálkozás és a dohányzás is befolyásolhatja, de örökletes tényezők is szerepet játszanak benne.
A menopauza kezdeti szakaszában a hormonális egyensúly megváltozik, az ösztrogénszint csökken, a női ciklust szabályozó LH és FSH hormonok szintje pedig emelkedik. Ez a hormonális változás a progeszteron hormon szintjét csökkenti, míg végül a menstruáció hiányát idézi elő. (1)
A menopauzát kísérő leggyakoribb panaszok közé tartoznak a hőhullámok (esetleg hidegrázás), éjszakai izzadás, a menstruáció rendszertelenné válása, a súlygyarapodás, a hangulatingadozások, álmatlanság, csökkenő nemi vágy, hüvelyszárazság, csontritkulás, fejfájás, szorongásra és depresszióra való hajlam. Szerencsére mindez nem egyszerre jelentkezik.
A hőhullámok előfordulását az alkoholfogyasztás, a fűszeres ételek, a dohányzás és a koffeinfogyasztás is kiválthatják. Az ösztrogénhiány viszketést, inkontinenciás panaszokat, húgycsőgyulladás és gyakori vizelési ingert is kiválthat. (1)
Mivel egy teljesen természetes folyamatról van szó, ezért a tünetek enyhítésén kívül más külső segítség nem áll rendelkezésünkre. Ugyanakkor a lelki kiegyensúlyozatlanság: az öregedéstől való félelem, a fiatalság elvesztése miatti bánkódás bizonyosan nem segít a helyzeten. Ráadásul a legtöbb hölgynek ebben az időszakban repülnek ki a gyermekei, ami önmagában véve is sokaknak megrázó élmény. Sokat segíthet ebben az időszakban új elfoglaltságok, új hobbik keresése, sportolás, barátokkal együtt töltött idő és mindazzal való foglalatoskodás, amire a gyermeknevelés mellett kevesebb idő jutott.
A hormonterápia az egyik leghatékonyabb kezelés a hőhullámok és éjszaki izzadás kezelés és más panaszok kezelésére, ugyanakkor kimutatták, hogy a hormonterápia növelheti a mellrák, a szívkoszorúér-betegség és a tüdőembólia kockázatát. (2)
A hormonpótló gyógyszerek helyett ma már egyre többen keresnek természetes alternatívát, amiben nincs is hiány. Bár a tudományos vizsgálatok nem mutatták ki egyértelműen ezek valóban pozitív hatásait, nők százezreinek mindennapos tapasztalata, hogy igen sokat tudnak segíteni ezek a természetes alternatívák a mindennapok könnyebbé tételében.
Tanulmányok kimutatták, hogy a hölgyek igen jól reagálnak a gyógynövényes terápiákra, és számos gyógynövényt vizsgáltak is ilyen célzattal, melyek azt mutatták, hogy a fitoösztrogéneket tartalmazó növények valóban hatékonyak, és eddig több mint 300 ilyen növényt azonosítottak. (3)
A növényi ösztrogének, vagyis a fitoösztrogének (flavonok, lignánok, kumesztán) szerkezetükben és működésükben hasonlóak az ösztrogénhez. Számos tanulmány kimutatta, hogy az ázsiai nők étrendjében rendszeresen jelen lévő fitoösztrogének csökkentették a menopauza tüneteit más nőkhöz képest. (4)
Mivel a gyógynövények sem mindenkire egyformán hatnak, előfordulhat, hogy az első kipróbált gyógynövény vagy gyógynövénykeverék nem a kívánt hatást hozza. Az is megeshet, hogy mire sikerül az egyik panaszra megoldást találni, egy másik bukkan fel helyette.
Fogamzásgátló tabletta szedése mellett a fitoösztrogént tartalmazó gyógynövények alkalmazása nem javasolható. Gyógyszerszedés vagy krónikus betegségek esetén mindenképpen érdemes szakember tanácsát kérni a gyógynövények alkalmazása előtt is.
Nézzük, mely gyógynövények segíthetnek a panaszok enyhítésében.
1. Szurokfű (Origanum vulgare)
A szurokfű a Mediterráneumban sokféle étel fűszerezésére használatos. Gyógynövényként görcsoldó, fájdalomcsillapító, fertőtlenítő, amit légúti, húgyúti és emésztési panaszok esetén is kihasználhatunk. Segíti a menstruációt, szülésmegindító hatása is ismert, és növényi ösztrogén tartalma a változókori panaszok enyhítésében is segít.
A szurokfűvel kapcsolatban egy tanulmány megjegyezte, hogy bár ez nem volt meglepő, de egyértelműen bizonyítást nyert, hogy az általánosan használt gyógynövények (így a szurokfű is) igen gazdagok fitoösztrogénekben, ezért alkalmazásuk óvatosságot igényelne. (5)
2. Zsálya (Salvia officinalis)
A zsálya emésztőrendszeri, légúti és bőrproblémák esetén éppúgy segítséget jelent, mint a vércukor vagy a vérnyomás csökkentésében, illetve különféle nőgyógyászati panaszok esetén.
Menopauza idején egyrészt jól kihasználható izzadáscsökkentő hatása, mely a tea elfogyasztását követően gyorsan jelentkezik, és akár három napig is tart. Ugyanakkor hormonpótlóként is használható (6). A hőhullámokat is enyhíti.
Alacsony vérnyomás esetén nem ajánlott. A teát 5 perces főzéssel kell elkészíteni a benne található mérgező tujon miatt.
Az izsóp hatása nagyon hasonló, mint a zsályáé.
3. Vöröshere (Trifolium pratense)
Fehérjedús takarmánynövényként is termesztik, parkok gyepében is gyakran találkozhatunk kedves virágaival, és gyakori gyomnövény. Több jótékony hatással rendelkezik, mégsem tartozik a legismertebb gyógynövények közé.
Ösztrogénszerű anyagokban, izoflavonoidokban gazdag, így segíthet enyhíteni a menopauza során fellépő tüneteket, melyek az ösztrogéntermelés csökkenésével összefüggésben alakulnak ki.
Hőhullámok és éjszakai izzadás, álmatlanság, nyugtalanság ellen, valamint a csontritkulás megelőzésére vagy lassítására is alkalmazzák. Emlőrák vagy más hormonfüggő rákos megbetegedés esetén alkalmazása óvatosságot igényel. Alkalmazása során fejfájás és hányinger előfordulhat. (7)
Több tanulmány is alátámasztotta, hogy a vöröshere hatékonyabban csillapítja a hőhullámokat, mint a placebó. (8)
Emlőrák vagy más hormonfüggő rákos megbetegedés esetén alkalmazása óvatosságot igényel. Alkalmazása során fejfájás és hányinger előfordulhat. (9)
4. Málna (Rubus idaeus) levele
Csökkenti a vércukorszintet, hasmenés ellen is hatásos, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag. Rendszertelen, erős és görcsös menstruációra is régóta alkalmazzák.
A málnalevéltea régóta ismert szüléskönnyítő. Előkészíti a méhet a könnyebb, gyorsabb szülésre, és sok esetben elkerülhetővé teszi a gátmetszést is. Szülés után segíti a regenerálódást, és az anyatej mennyiségére is jótékony hatást gyakorolhat.
Ugyanakkor enyhíti a menstruációs vérzés erősségét, így a menopauza előtti időszakban (években) jelentkező erős menstruációs vérzés esetén is jótékony hatású.
Nagyobb adagokban is biztonságosnak mondható fogyasztása.
5. Cickafarkfű (Achillea collina)
A cickafarkfű igen sokoldalú gyógynövény. Görcsoldó, vérzéscsillapító, gyulladáscsökkenő hatású, emésztőrendszeri, légúti és hólyagpanaszokra is alkalmazható, de allergiaellenes hatása is ismert, és a legkülönfélébb nőgyógyászati panaszok esetén is jól alkalmazható.
A benne található növényi ösztrogén rendszertelen menstruációs ciklus beállításában éppúgy segítséget jelent, mint a változókori problémák esetén.
A fehér árvacsalánnal és a palástfűvel karöltve a legjobb női gyógynövények egyike.
Túladagolva fényérzékenységet, hasmenést és kiütéseket okozhat. Fogamzásgátlóval és más hormontartalmú gyógyszerekkel együtt nem ajánlott alkalmazása.
6. Barátcserje (Vitex agnus-castus)
Az illatos barátcserje (Vitex agnus-castus) nálunk dísznövényként is kedvelt, parkokban is ültetik. Ugyanakkor régóta használják meddőségre, menstruációs zavarokra, PMS és menopauza tüneteire is.
Menstruációs görcsök és a mellekben a menstruációs ciklussal összefüggésben tapasztalható csomók esetén is jótékony.
Egy vizsgálat a barátcserjével összefüggésben szorongás és hőhullámok esetén jelentős csökkenést mutatott, ám a depresszió és a szexuális panaszok esetén nem mutatkozott jelentős eltérés. (10)
Alkalmazása során kiütések, fejfájás, émelygés és emésztési problémák előfordulhatnak. Parkinson-kór kezelésére használt gyógyszerekkel nem ajánlott együtt alkalmazni.
7. Ligetszépe (Oenothera biennis) magjából sajtolt olaj
Az ekcémás és pszoriázisos (pikkelysömörös) bőr ápolásában kimagasló hatású növényi zsíros olajat (nem illóolaj) a mutatós sárgavirágú parlagi ligetszépe (Oenothera biennis) apró magjaiból hideg sajtolással nyerik.
Az olajat gyakran használják hőhullámok és csontritkulás ellen is. Egyes tanulmányok szerint nem hatásosabb a placebónál, míg más tanulmányok ennek épp az ellenkezőjét állapították meg. Egy másik tanulmány szerint pedig a kalcium önmagában sem bizonyult kevésbé hatásosnak a csontvesztés tekintetében, mint a kalcium ligetszépemagolajjal és omega-3 zsírsavval kombinálva. (11)
8. Maca (Lepidium meyenii)
A maca a káposztafélék családjába tartozó perui zöldségnövény. Az indián népi gyógyászatban évszázadok óta használják vérszegénység, a fizikai erőnlét javítása, meddőség, hormonális egyensúlyhiány kezelésére. Javítja a memóriát, nők és férfiak gyógynövénye, és bőrvédő hatású is.
Bizonyos menopauzás tünetek, mint a hüvelyszárazság, a rossz kedélyállapot és a szexuális vágy csökkenése esetén szintén hatásosnak tartják.
Néhány tanulmány hatékonyabbnak mutatja a szorongás és depresszió enyhítésére (12) és a szexuális vágy fokozására (13), mint a placebót.
Pajzsmirigyproblémák és hormonális eredetű betegségek esetén alkalmazása körültekintést igényel.
9. Szója (Glycine max)
A szójabab izoflavonjai szerkezetileg hasonlóak az ösztrogén hormonhoz, és gyenge ösztrogénszerű hatást fejtenek ki a szervezetben.
A Távol-Keleten a nők számára szinte ismeretlen a menopauzás tünetek hosszú listája. Vajon ez genetikai adottság, vagy az étrendben keresendő a megoldás? Régóta tartja magát a hiedelem, miszerint a fitoösztrogénekben gazdag szója gyakori fogyasztása állhat a távol-keleti nők „szerencséjének” hátterében. Azonban ezt a tudományos vizsgálatok eddig csak részben, illetve nem teljeskörűen bizonyították.
A szója a nyugati étrendben is egyre gyakrabban és egyre nagyobb mennyiségben fordul elő rejtett módon, főleg feldolgozott hús alapú élelmiszerekben. Ugyanakkor azt is tudjuk, hogy a bélbaktériumflóra és sok egyéb tényező is szerepet játszik a fioösztrogének hasznosulásában.
Egy vizsgálat megállapította, hogy a szója izoflavonok kedvezően befolyásolják a csontok egészségét, valamint a hőhullámok gyakoriságát és időtartamát. (14)
A szójaételek biztonságosnak és hasznosnak mondhatóak mindazok számára, akik nem küzdenek szójaallergiával. A kevéssé feldolgozott szójaételek, mint a tempeh, a tofu és a szójabab rendelkeznek a legmagasabb izoflavontartalommal, illetve a legkedvezőbb tápanyagprofillal. (15)
Hosszabb távon nagyobb mennyiségű szója fogyasztása gyomorfájdalmat és hasmenést okozhat.
10. Len (Linum usitatissimum) magja
A lenmag az utóbbi években az egészséges táplálkozás népszerűbbé válásával került előtérbe. A kis barna magok ásványi anyagokban, rostokban és egészséges zsírokban gazdagok, fogyasztásuk pedig biztonságos. A magos kenyerek és péksütemények mellett tojáspótlóként is gyakran használják tojásmentes étrendekben.
Az égszínkék virágú len (Linum usitatissimum) rostjait és magját már az ősember is használta. Napjainkban is fontos ipari növény: rostjait a textilipar, a magjából sajtolt olajat pedig a festékipar használja fel nagyobb mennyiségben.
A magok a fitoösztrogének közül lignánban gazdagok. Főként hőhullámok és csontritkulás ellen használják.
Egy kisebb tanulmányban részt vevő hölgyek jelentős javulást tapasztaltak a menopauza különböző tüneteiben és az életminőségben lenmag fogyasztásának hatására. (16)
11. Ginzeng (Panax ginseng)
A ginszeng igen nagy népszerűségnek örvendő gyógynövény. A hagyományos kínai orvoslásban évszázadok óta használják immunerősítőként, a szívre és az energiaszintre gyakorolt pozitív hatása miatt.
A ginszeng számos faja közül a koreai vörös ginzeng (Panax ginseng) került az évek során a menopauzás tünetekkel összefüggésben behatóbb tanulmányozásra. Egy 2016-os tanulmányban megállapításra került, hogy a korai ginzeng erősítheti a szexuális vágyat, javíthatja az általános közérzetet és a hangulatot a menopauza időszakában. (17)
A ginszeng mellékhatásai között kiütések, hasmenés, alvási problémák, fejfájás és szédülés is előfordulhat, rövidebb ideig történő alkalmazása a legtöbb felnőtt számára biztonságosnak mutatkozik. Ugyanakkor vérnyomáscsökkentőkkel, koleszterinszint-csökkentőkkel és vérhígító gyógyszerekkel nem tanácsos együtt fogyasztani. (18)
12. Macskagyökér (Valeriana officinalis)
A macskagyökér főként nyugtató és altató hatásáról ismert. A menopauza időszakában is elsősorban álmatlanság esetén vehetjük hasznát, de hőhullámok ellen is hatásosnak bizonyulhat. (19)
A macskagyökér alkalmazása is biztonságosnak mondható, ám álmosságot, szédülést, fejfájást és émelygést is okozhat. Nyugtatók, altatók szedése esetén, valamint melatoninnal, orbáncfűvel nem ajánlott macskagyökértea vagy macskagyökér készítmények fogyasztása.
Források:
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5783135/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8412889/
- pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11379379/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1349965/
- https://academic.oup.com/chromsci/article/51/1/33/288405
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32781955/
- https://academic.oup.com/ajcn/article/79/2/326/4690099
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26471215/
- https://academic.oup.com/ajcn/article/79/2/326/4690099
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31067851/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30868921/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21840656/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20691074/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31689947/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21047930/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25882265/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27661038/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30337818/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24250592/
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.